Przejdź do głównej zawartości
6 minut

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? I jak na tym oszczędzić?

Zastanawiasz się czy warto zatrudnić architekta wnętrz? Ile to kosztuje? I czy warto? Sprawdź kiedy naprawdę warto i ile możesz na tym zaoszczędzić.

Projektowanie wnętrz z profesjonalistą nie jest luksusem i fanaberią dla osób bez gustu i pomysłu. W dzisiejszych czasach to kolejny, naturalny krok w procesie zakupu mieszkania. Na szczęście niewiele już osób decyduje się na samodzielne projektowanie swojego nowego M, tak jak niewiele osób nadal robi sobie balayage na czepek w zaciszu swojej łazienki. I o ile włosy w końcu odrosną (można też pokochać czapki) to ponowny remont mieszkania jest już sporym wydatkiem (no i będzie trzeba wrócić do teściowej na ten czas). Jeśli zastanawiasz się czy warto zatrudnić architekta wnętrz ale do tej pory nie myślałeś o tym  jak o oszczędzaniu, to zobacz ile możesz na tym zyskać.

KIEDY WARTO ZATRUDNIĆ ARCHITEKTA WNĘTRZ?

Mogłoby się wydawać, że odbiór mieszkania od dewelopera to dobry moment aby zacząć szukać architekta. Wtedy zazwyczaj opadają emocje związane z poważnym krokiem w dorosłość i stojąc w obliczu pustych ścian zaczynamy się zastanawiać „Ok, ale co dalej?”. Niestety, wtedy jest już dość późno. Więc może moment zakupu mieszkania to dobry czas, aby zacząć myśleć o projekcie? To brzmi trochę lepiej, ale też nie chroni przed dużymi wydatkami. Kiedy więc warto zatrudnić architekta wnętrz? To proste- jak tylko wykiełkuje w Tobie myśl o nowym M! Brzmi absurdalnie? Więc zobacz ile możesz na tym zyskać.

Znasz powiedzenie „Oszczędny traci dwa razy”? Jest w nim bardzo dużo prawdy. Tak jak w powiedzeniu: „Musi trochę kosztować na początku, albo dużo na końcu”. Oba te zdania idealnie wpisują się w inwestycję jaką bez wątpienia jest zatrudnienie architekta. Inwestycję, która im szybciej nastąpi tym więcej przyniesie oszczędności. Bierze się to z tego, że każde zmiany w mieszkaniu (a takie zawsze się zdarzą) są tym droższe im bardziej zaawansowana jest jego budowa. Koszt zmian rośnie w czasie. Im bliżej do odbioru tym droższe są wszelkie modyfikacje. A trzymając w rękach klucze do mieszkania możesz być pewien, że każde przesunięcie gniazdka to koszt o 300% wyższy niż na etapie jego instalacji. Wystarczy wyobrazić sobie koszt zmiany przesunięcia ściany o 2 metry na etapie kopania fundamentów i na etapie kładzenia płytek w łazience. Czas w jakim podejmie się decyzję o wyglądzie docelowym mieszkania ma ogromny wpływ na kosztorys prac wykończeniowych.

ILE MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ?

Na temat zarobków architektów powstało wiele legend. I w większości nie mają one zbyt wiele wspólnego rzeczywistością (ZOBACZ TEŻ:–> https://www.prostyplan.pl/ile-kosztuje-projekt/). Niewiele się jednak mówi o realnych korzyściach wynikających z takiej współpracy- a są o wiele wyższe niż wynagrodzenie projektanta. Zobacz co możesz zyskać zatrudniając architekta w poszczególnych etapach zakupu mieszkania:

  • Etap odbioru kluczy od dewelopera lub zakup gotowego mieszkania– kiedy mieszkanie jest już gotowe, instalacje rozprowadzone a ściany otynkowane pozostaje wykończenie mieszkania w jego aktualnym układzie lub dokonanie kosztownych zmian. Zmiana położenia jednego punktu elektrycznego na tym etapie może kosztować ponad 100 zł, a wyburzenie niewielkiego fragmentu ściany nawet 1000zł! Zazwyczaj niezbędne są też przeróbki instalacji hydraulicznej (zmiana wanny na prysznic) lub elektrycznej (dodatkowe podłączenie do sufitu podwieszanego). To generuje często bardzo wysokie koszty, nie wspominając już o cenie samego wykończenia.
  • Etap zakupu mieszkania na wczesnym etapie budowy (możliwość naniesienia zmian lokatorskich)– jeśli Twoje mieszkanie jest dopiero na etapie fundamentów, nie czekaj z wyborem architekta! To idealny moment, aby zaplanować zmiany lokatorskie. Większość deweloperów daje swoim klientom możliwość przearanżowania mieszkania według własnego pomysłu. Warto z tego skorzystać! Z pomocą architekta zaplanujesz docelowe i skrojone pod Ciebie ustawienie mebli, sanitariatów, sprzętu ARG i RTV a co za tym idzie rozmieszczenie gniazdek, włączników, ścian działowych i podłączeń wod-kan. Deweloperzy pobierają za to dość niską opłatę (ostatnio mój klient za zmiany w prawie całym mieszkaniu musiał dopłacić 2500 zł co stanowiło procent wartości całego lokalu). Na tym etapie można jeszcze wszystko przearanżować, co w gotowym mieszkaniu kosztowałoby prawie 10 razy więcej!
  • Etap szukania mieszkania- kiedy dopiero zaczynasz rozglądać się za nowym lokum, może przytłoczyć Cię nadmiar ofert. Boom na nowe mieszkania dawno minął i w samej Warszawie czekają tysiące wolnych mieszkań a kolejne są na etapie budowy. Jednym słowem- jest w czym wybierać! Oprócz bliskości do pracy, dobrym dojeździe do centrum i powrocie z imprezy warto również pomyśleć o dobrym rozkładzie mieszkania. Dobrym, czyli takim który da wiele możliwości aranżacyjnych przy jak najmniejszych zmianach. Ważna jest wielkość łazienki, miejsce na szafę w sypialni czy na duży rozkładany stół w salonie. Te i wiele innych spraw pomoże Ci rozstrzygnąć architekt wnętrz. Pomoże nie tylko w aranżacji wybranego mieszkania, ale pokaże wszystkie plusy i minusy związane z jego wyborem spośród kilkudziesięciu innych. Może się okazać, że lokal o 2-3 metry kwadratowe większy daje możliwość wydzielenia dodatkowego pokoju albo pomieszczenia w łazience zarówno wanny jak i prysznica.

PONIŻSZA PIRAMIDA POKAZUJĄ JAK ROSNĄ KOSZTY ZMIAN W MIESZKANIU WZGLĘDEM KOLEJNYCH ETAPÓW ZAKUPU MIESZKANIA. IM SZYBCIEJ ZDECYDUJESZ SIĘ NA ARCHITEKTA, TYM MNIEJSZE ONE BĘDĄ! 

czy warto zatrudnić architekta wnętrz

Nie zawsze istnieje możliwość zatrudnienia architekta na etapie „dziury w ziemi”. Czasem ta myśl i potrzeba pojawia się kiedy za miesiąc mija termin wyprowadzki z wynajmowanego mieszkania, a w nowym lokum nie ma nic oprócz parapetów. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę. Proces projektowy trwa i aby zrobić to dobrze nie da się tego przeskoczyć. Im szybciej podejmiesz tę decyzję tym mniej czeka się stresu, niepotrzebnych zakupów i nerwów. Pomyśl o zatrudnieniu architekta nie jak o zbędnym wydatku, ale jak o początku oszczędności w Twoim mieszkaniu. 


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY, ZABAWNY LUB WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI- TAKICH JAK TY!

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.