Home Office- jak przygotować się do pracy w domu?

Home Office- jak przygotować się do pracy w domu?

Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu, jakby jeszcze w innym życiu, czyli dokładnie pół roku temu wydawało mi się, że jestem mistrzynią organizacji, perfekcyjną panią kalendarza i Napoleonem strategii. Miałam rację- wydawało mi się. Mój sześciomiesięczny Prezes pokazał mi, że jestem raczej zaplanowana jak Sylwester w sierpniu, a mój grafik kończy się na stawaniu na baczność przy łóżeczku o każdej porze dnia i nocy. Na szczęście lato wpłynęło rozluźniająco na Prezesa i mogłam po uprzednim wepchnięciu go w ramiona babć i ciotek doprowadzić się do stanu używalności i normalności, a w przypływie szaleństwa wyskoczyć na zakupy do Biedry. Mój wygłodniały organizacji i planowania umysł wskoczył na wyżyny swoich możliwości, wchłonął wszystkie mądre rady na temat Home Office i ślizgając się na karteczkach samoprzylepnych, tylko cudem uniknął zderzenia z rzeczywistością. Małgosia Rozenek zdzieliłaby mnie papierowym ręcznikiem, gdyby wiedziała jak w moim wykonaniu wygląda „uporządkowana przestrzeń na biurku”, a SuperNiania kazała klęczeć na karnym jeżyku, widząc jak odpisuję na maila, rozmawiając przez telefon i nogą bujając wózek z cenną zawartością. Ale dość walenia głową w tablice korkową! Weź się ogarnij, łyknij czerwoną pigułkę jak Neo i zobacz jak naprawdę wygląda rzeczywistość pracując w domu.

Poniżej 5 porad na temat organizacji czasu, o których jak najszybciej ZAPOMNIJ.

 1. ZAMÓW TIRA KARTECZEK SAMOPRZYLEPNYCH

Cytat z poradnika: „Na kartce zapisujemy rzeczy do zrobienia na dziś i na obecny bądź nadchodzący tydzień. Kartkę wieszamy na widocznym miejscu, tak by ją zawsze widzieć i tak, by móc wykreślać rzeczy zrobione. Karteczki samoprzylepne przylepiamy w miejscach, gdzie konkretnie dana rzecz ma być zrobiona. Jeśli np. mamy umyć wannę, to przylepiamy karteczkę gdzieś w jej okolicach.”

Próbowałam sobie to nawet wyobrazić, ale jedyne co widzę to Prezesa z karteczką na czole „Nakarm mnie”. Ktoś tak robi? Serio? Zapomnij o tych karteczkach. Próbowałam tego i po pewnym czasie były wszędzie tylko nie w miejscach, gdzie je zostawiłam. Głównie na podłodze, ewentualnie na spodzie klapka.

2. RÓB PRZERWY

Cytat z poradnika: „Postaraj się zrobić w ciągu dnia kilka 5 minutowych przerw, a gdy wrócisz do swoich zajęć będziesz mogła się lepiej skoncentrować na swoim zadaniu. Jeśli zapominasz o takich krótkich chwilach relaksu stajesz się mniej wydajna i rozdrażniona.”

Rozdrażniona to bym dopiero była jakbym musiała pamiętać o robieniu przerw. I co przez te 5 minut miałabym zrobić? Zagrać w Sapera? Zapomnij o tym, to bzdura. No chyba, że masz tachograf i jeździsz TIRem. Ale umówmy się, jak już dorwę się do kompa, to nie odpuszczę. Zrób co masz zrobić, nie rozpraszaj się, nie patrz na zegarek, nie dekoncentruj się. Skup się na zadaniu, a jak skończysz to w nagrodę zrób sobie Aglio Olio.

3. ZORGANIZUJ SWOJĄ PRZESTRZEŃ

Cytat z poradnika: „Nie można osiągnąć wewnętrznej harmonii nie mając jej wokół siebie. Zaplanuj to, jako pierwsze zadanie na jutro i dotrzymaj planu, zobaczysz, że to bardzo łatwe.”

Aha… jasne. Szczególnie jak współdzielisz tą mistyczną przestrzeń z drugim wolnym elektronem, dzieckiem, psem i ogólnym rozluźnieniem. I nie żebym zazdrościła szczęśliwym posiadaczom nadprogramowych m2 w postaci własnego gabinetu. Moje piękne biurko, wyszperane w internecie, wciąż na mnie czeka za ścianą. Ja po prostu wolę pracować na kanapie, z rozciągniętymi nogami i kubkiem herbaty na stoliku. Lubię, gdy obok nadal toczy się życie, a ja mimo że pracuję, nadal biorę w nim udział. Lubię wiedzieć, że jest ktoś obok, lubię gdy Prezes się do mnie uśmiecha, a jego zabawki czasem piją mnie w plecy. I jakoś moja wewnętrzna harmonia się przez to nie burzy. To w końcu Home Office i niech on będzie bardziej HOME niż office.

4. ZMIEŃ MYŚLENIE O SWOIM MIEJSCU PRACY

Cytat z poradnika: „Traktuj swoje domowe biuro, tak jak prawdziwe biuro w firmie.”

Nigdy nie traktuj swojego domowego biura, tak jak prawdziwego biura w firmie. Te dwa miejsca są tak różne, że trzeba wykazać się dużą wyobraźnią, aby pisać takie rzeczy. W domu nie masz przy sobie szefa (co działa mniej lub bardziej rozluźniająco) zakładając, że sam nim dla siebie nie jesteś. Nie masz dresscode’u, więc śmiało możesz zaliczyć pidżama party. Nie masz nadającej w ultradźwiękach koleżanki lub innego czasoumilacza (półroczne dzieciaki nie są jednak w standardzie). Jest za to sporo elementów rozpraszających: obiad do ugotowania, powtórka „Wspaniałego Stulecia”, wysypujące się śmieci i kuszące jak promocje w Lidlu łóżko. Pogódź się z tym, że nie zawsze uda Ci się przed tym obronić.

5. DZIEL OBOWIĄZKI NA PILNE I WAŻNE

Cytat z poradnika: „Dzielenie obowiązków wdł. macierza Eisenhowera: 1. Zadania pilne i ważne; 2. Zadania ważne, ale niepilne; 3. Zadania pilne, ale nieważne; 4. Zadania niepilne i nieważne”

Mam nadzieje, że Pan Eisenhower mi wybaczy, ale ta cała teoria to jakiś straszny bełkot. Zadania ważne, ale niepilne? Zadania pilne, ale nieważne? A może po prostu ‚Zadania na wczoraj’ i ‚Na razie o tym zapomnę’. Kto w ogóle zajmuje się czymś, jeśli to nie jest ani pilne, ani ważne? Dobrą zasadą jest niedopuszczanie do pożarów, ale wiadomo jak jest. Skup się na tym co pilne, a resztę czasu wykorzystaj na to co dla Ciebie ważne. Dla mnie to książka, herbata, słoik czekolady i uśmiech Prezesa.

A Wy jakie macie metody na swój Home Office? :)


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY I WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI- TAKICH JAK TY!

You may also like

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Myślę, że z tymi radami jest podobnie jak z nauczycielem pływania który nie umie pływać. Nie sądzę by osoba go pisząca kiedykolwiek pracowała w domu chyba, że dzieci do szkoły zaprowadzała niania, a sprzątaniem i gotowaniem obiadu zajmowała się gosposia.

 • Jesteś Genialna! – zapomniałam, że w HOME office jestem i popracować powinnam – a tak druga kawa i wciąż Cię czytam…. świetnie się Ciebie czyta! pozdrawiam ciepło
  kasia

 • Świetny tekst pokazujący, że większość porad dotyczących produktywności, stosowanych w przypadkowych okolicznościach i przypadkowych okolicznościach nie ma prawa zadziałać :) To trochę jak z projektowaniem łazienki (na czym zupełnie się nie znam, ale myślę że proces jest podobny): Ty wiesz, że np. jaskrawoczerwone płytki warto zastosować tylko dla określonego pomieszczenia, przy określonych preferencjach klienta. Ale nie ma sensu wszystkim mówić stosuj jaskrawoczerowne płytki w łazience.

  Choć przykład z karteczkami w łazience, wyjątkowo absurdalny ;-)

  Odnośnie macierzy Eisenhowera to też trzeba wiedzieć gdzie jej użyć. Macierz warto stosować przy planowaniu tygodniowym, gdy decydujesz jakie ważne i niepilne tematy chcesz zrobić w nadchodzącym tygodniu. Tak, jest wiele osób, które siada raz w tygodniu i zastanawia się co zrobić w nadchodzącym, aby zarezerowować swój czas właśnie na tematy ważne – niepilne. Dlaczego? Bo ważne i pilne to właśnie owe pożary, a ważne – niepilne to te, które zapobiegają tym pożarom. Przykład? Jest dajmy na to 5.09.2015. Wiesz, że za 2 tygodnie musisz oddać projekt Klientowi (dajmy na to 20.09). Siadasz i planujesz, że 9.09 jedziesz do sklepu z płytkami aby wybrać wzory dla Klienta, a 10.09 umawiasz spotkanie z Klientem gdzie dyskutujecie o tych wzorach. Właśnie zaplanowałaś 2 zadania ważne-niepilne (bo do terminu oddania projektu wciąż dużo czasu). Czyli skorzystałaś z porady gen. Eisenhowera :) Dla zaawansowanych dodam, że nie chodzi o to aby tylko takie tematy robić. Chodzi o to, aby tych ważnych – niepilnych było ze 40-50 w ciągu tygodnia :) Resztę czasu gasisz pozary i robisz rzeczy pilne.
  Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem. Gratuluję świetnego bloga! Tekst o tym czego nie mówić architektom – rewelacja! :)

  • Pan Eisenhower to niewątpliwy geniusz zarządzania czasem. Czapki z głów dla Pana i ich naśladowców, którzy potrafią zmotywowac sie do układania planu tygodniowego. To dla mnie nadal czarna magia. Ja jestem głownie strażakiem ;) ale wciaz sie doskonale w tej tematyce. Pozdrawiam;)

 • Czytam to po dwóch latach od napisania przez Ciebie tego wpisu i jestem po przesłuchaniu podcastu o organizacji czasu. Dużo się zmieniło od tamtego czasu ;)

  • Trochę na pewno, ale to dlatego że dwa lata temu byłam zatrudniona na etacie, siedziałam sobie błogo półrocznym dzieckiem na macierzyńskim i moja organizacja była raczej w rozsypce :)