Przejdź do głównej zawartości
9 minut

Jak zaprojektować oświetlenie salonu?

Pokój dzienny to dla wielu osób kluczowe pomieszczenie w całym mieszkaniu. Odpowiednio dobrane oświetlenie do salonu jest podstawą, jeżeli chcesz uzyskać przytulne i funkcjonalne wnętrze, w którym przyjemnie spędza się czas. Planowanie oświetlenia do pokoju dziennego okazuje się nie lada wyzwaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników zarówno estetycznych, jak i technicznych. Przekonaj się, jak zaprojektować oświetlenie w salonie, które idealnie dopełni jego aranżację i zapewni Ci pełen komfort.

Jak kompleksowo oświetlić salon?

Jedną z zasad, jakie obowiązują zarówno, gdy projektujesz oświetlenie do mieszkania, jak i pokoju dziennego, jest zastosowanie trzech typów źródeł światła. O jakich rodzajach mowa? Oświetlenie możemy podzielić na:

  • ogólne,
  • punktowe, określane też jako robocze,
  • dekoracyjne.

Każde z nich pełni inną funkcję, a wspólnie pomagają otrzymać stylowe i funkcjonalne wnętrze.

Oświetlenie ogólne w salonie

Zadaniem tego oświetlenia jest skuteczne zastąpienie naturalnego światła słonecznego. Wykorzystujesz je m.in. podczas sprzątania lub gdy zgubi się ten jeden, brakujący puzzel. Zwykle rolę tego oświetlenia w salonie pełnią lampy montowane na suficie – w najprostszej formie był to zazwyczaj jeden duży żyrandol, ale obecnie coraz częściej stosowane są równomiernie rozłożone źródła światła w postaci plafonów lub mniejszych lamp wiszących. Te osoby, którym bliskie jest nowoczesne oświetlenie do salonu, decydują się natomiast m.in. na tuby LED, spoty, a nawet downlighty, czyli reflektory wpuszczane w sufit.

Oświetlenie ogólne stanowią zazwyczaj lampy sufitowe, które mogą emitować światło w różnych kierunkach – do dołu, na ściany lub na sufit. W dwóch ostatnich przypadkach wykorzystuje się światło odbite. Najczęściej ogólne oświetlenie do salonu uruchamia się za pomocą włączników naściennych umieszczonych przy wejściu do pomieszczenia, ale coraz popularniejszym rozwiązaniem jest obsługa oświetlenia poprzez system smart home. 

Oświetlenie miejscowe do salonu

W salonie wykonujesz różne czynności, do których potrzebujesz dostosowanego oświetlenia. Niezależnie od tego, czy jesz obiad z rodziną, czytasz ulubiony kryminał czy śledzisz poczynania bohaterów ulubionego serialu, chcesz zapewnić sobie idealne warunki. Dzięki oświetleniu punktowemu jest to możliwe– jego dobór wiąże się z podziałem salonu na strefy funkcjonalne, o których więcej opowiemy później.

W przypadku oświetlenia punktowego najlepiej sprawdzą się lampy, które gwarantują skupione światło padające w konkretnym kierunku. W zależności od przeznaczenia dobrym pomysłem mogą okazać się m.in. spoty, kinkiety, a także lampy wiszące, stołowe i podłogowe. Planując aranżacje salonu, warto zastanowić się, w ktorym miejscu wyprowadzić gniazdko, aby móc podpiąć lampkę do czytania lub dyskretne oświetlenie do oglądania TV. 

Oświetlenie dekoracyjne do pokoju dziennego

Jakie oświetlenie musisz jeszcze wziąć pod uwagę, gdy planujesz projektowanie wnętrza salonu? Oczywiście takie, które pomoże Ci zbudować przytulny klimat i zaakcentować najważniejsze detale. W tej roli dobrze spisują się np. taśmy LED, które doskonale wyeksponują półki lub meble zasługujące na szczególną uwagę. Oświetlenie w salonie, czyli w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu mieszkania, powinno sprzyjać relaksowi. Rolą dekoracyjnego oświetlenia jest nie tylko podkreślenie ozdobnej ściany czy pięknej witryny, ale przede wszystkim zbudowanie przytulnego nastroju. Powinno być to światło, które daje wytchnienie zmęczonym oczom i wprowadza w błogi stan odprężenia po ciężkim dniu. Dzięki oprawkom i żarówkom można stworzyć wymarzony efekt.

Jak uniknąć błędu w doborze oświetlenia do salonu?

Projektowanie salonu pod względem oświetlenia nie polega wyłącznie na znalezieniu stylowego kinkietu lub designerskiej lampy stojącej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem lamp i żarówek do salonu.

Temperatura barwowa

Barwa światła jest kluczem do tego, aby w salonie zapanował oczekiwany, przytulny klimat. Jaka temperatura barwowa jest odpowiednia w przypadku salonu? Sięgnij po źródła światła, które charakteryzują się temperaturą barwową w przedziale od 2200 do 3000 Kelvinów. Jeśli w Twoim pokoju dziennym jest natomiast wyznaczone miejsce, w którym chcesz pracować lub oddawać się lekturze ulubionych książek, to zadbaj o doświetlenie go źródłem światła o temperaturze barwowej w przedziale 3000-4000 Kelvinów.

Oświetlenie pasujące do układu salonu

Wybór oświetlenia do salonu zależy w znaczny sposób od jego rozmiarów oraz tego, jakie meble się w nim znaleźć. Przykładowo zastosowanie lamp wiszących w niskich pomieszczeniach może utrudniać wygodne funkcjonowanie, dlatego lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są plafony. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad tym, jakie lampy do małego salonu będą pasować najlepiej, to na wstępie zrezygnuj z centralnego, dużego żyrandola z kilkoma kloszami przywodzącego na myśl lata 80. zeszłego wieku, który dodatkowo optycznie pomniejszy Twój pokój dzienny. Zamiast niego zdecyduj się na kilka rozproszonych źródeł światła dopasowanych do stylistyki projektowanego salonu. Równomierne oświetlenie całej podłogi salonu sprawi, że wyda się on większy. Pozostawiając ciemne, niedoświetlone kąty optycznie zmniejszasz pomieszczenie. 

Klucz do sukcesu – zachować balans

Projektowanie salonu pod względem oświetlenia to sztuka oparta na równowadze. Zarówno nadmiar światła, jak i jego niedobór źle wpływają na kondycję oczu, powodując zmęczenie i rozdrażnienie. Unikaj zbyt dużych kontrastów światła oraz cienia, a także dopasuj oświetlenie do tego, co będziesz robić w danym miejscu. W przypadku zwykłego odpoczynku czy oglądania telewizji wystarczy Ci źródło światła do 250 lumenów, czyli np. żarówka 2-3 W. W kąciku czytelniczym przyda Ci się mocniejsze światło – optymalnym wyborem jest to o 500 lumenach. Dzięki temu nie musisz mocno się skupić, aby dostrzec wyraźnie litery, a jednocześnie nie ma efektu oślepienia.

Podział salonu na strefy funkcjonalne

Zanim udasz się w podróż do sklepu, a przed Twoimi oczami pojawią się dziesiątki pięknych lamp, musisz zacząć od podstawowej kwestii, jaką jest wydzielenie poszczególnych stref w pokoju dziennym. Salon to wielofunkcyjne pomieszczenie, a dzięki podziałowi na strefy łatwiej będzie Ci wybrać oświetlenie, które spełni swoje zadanie. W pokoju dziennym mogą znaleźć się m.in.:

  • strefa relaksu,
  • strefa czytelnicza,
  • strefa jadalni.

Wiesz już, jakie strefy możesz wyodrębnić w Twoim pokoju dziennym. Czas na kolejny krok – przekonaj się, jak je oświetlić.

Strefa relaksu – Twoja domowa odskocznia

Uwielbiasz grać w planszówki ze znajomymi? A może nie wyobrażasz sobie udanego wieczoru bez filmu? Dzięki dobrze oświetlonej strefie relaksu dasz sobie przestrzeń do przyjemnego odpoczynku po całym dniu w pracy.

Strefa relaksu powinna wprawiać Cię w pozytywny nastrój. Przyda się w tym celu subtelne oświetlenie dekoracyjne, które stworzy przytulną, ciepłą atmosferę. Zadbaj również o dobre oświetlenie stolika kawowego oraz delikatne podświelenie miejsca, w którym znajduje się telewizor. Pamiętaj, że jeśli chodzi o TV, to światło powinno znaleźć się za nim, a nie przed nim – w innym wypadku przyjemność z wieczornego seansu znacznie spadnie.

źródło: Pinterest

Strefa czytelnicza – teleport do świata literatury

Miłośnicy książek uwielbiają zaszyć się w swoim fotelu pod kocykiem z kubkiem gorącej herbaty i ulubioną lekturą. Jeśli również należysz do tego grona, stwórz sobie komfortową strefę czytelniczą. Jakie oświetlenie do tej części pokoju dziennego będzie odpowiednie? W tej roli sprawdzi się np. lampa podłogowa lub lampa stojąca na komodzie znajdującej się za fotelem. Ważna jest w tym przypadku odpowiednia temperatura barwowa i moc światła – w innym przypadku Twoje oczy szybko się zmęczą i zacznie Cię boleć głowa.

źródło: Pinterestźródło: Pinterest

Oświetlenie strefy jadalnianej, czyli gwarancja komfortu przy posiłku w gronie bliskich

Popularność otwartych pokojów dziennych, które przenikają się z przestrzenią do spożywania posiłków, sprawia, że coraz więcej osób szuka odpowiedzi na pytanie: jakie lampy do połączonego salonu i jadalni będą najlepsze?

Kluczowe wyzwanie to dobór odpowiedniego oświetlenia stołu. Na pierwszym miejscu powinna być wygoda – nie chcesz przecież, by zbyt nisko wiszące lampy przeszkadzały Tobie i Twoim bliskim w spędzaniu wspólnego czasu przy obiedzie. Ważne jest również, aby wybrane źródło światła było mniejsze niż stół, który oświetla, a jednocześnie zapewniało domownikom doskonałą widoczność.

Projektowanie oświetlenia stołu w jadalni stwarza wiele kreatywnych możliwości. Można dobrać źródło światła do kształtu stołu – lampa z okrągłym kloszem będzie dobrze współgrać z okrągłym meblem, podczas gdy do prostokątnego stołu pasuje oprawa o bardziej geometrycznym kształcie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stół kwadratowy oświetlić okrągłą lampą – wszystko zależy od Twojej wizji i upodobań. Inną ciekawą opcją jest zastosowanie rzędu kilku lamp lub oświetlenia szynowego, które jest szczególnie funkcjonalne w przypadku rozkładanych stołów.

źródło: Pinterest

Podsumowanie

Oświetlenie do salonu stwarza dzisiaj mnóstwo możliwości na zaaranżowanie unikalnego wnętrza, które jest zarazem przytulne i funkcjonalne. Liczba dostępnych rozwiązań może przyprawić o niemały ból głowy, dlatego, jeśli chcesz cieszyć się oświetleniem w pokoju dziennym, które będzie wpasowywać się w Twój gust, to projektem powinien zająć się architekt wnętrz z dużym doświadczeniem. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć takiego specjalistę? Zgłoś się do biura projektowego Prosty Plan!

Zapoznaj się z zakładką Realizacje, a następnie umów się z nami na rozmowę, podczas której przedstawisz swoje upodobania i oczekiwania względem projektu. Mając na uwadze Twoje wskazówki i preferencje, przedstawimy Ci oryginalne propozycje oświetlenia Twojego salonu.

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.