Klimatyzacja w mieszkaniu- ile kosztuje i jak ją zaprojektować?

Klimatyzacja w mieszkaniu- ile kosztuje i jak ją zaprojektować?

Właśnie ziścił się koszmar architektów- noce stały się krótkie jak sukienki Gosi Rozenek vel Majdan. I czas jakby się skurczył, bo zanim nastawisz wszystkie rendery zaczyna już świtać. Nie dość, że terminy oddania projektów gonią jak szalone, to dodatkowo masz wrażenie, że wszyscy oprócz ciebie się urlopują. Słońce nieznośnie świeci w monitor i jakoś tak coraz mniej się chcę przed nim siedzieć. A z każdą kolejną godziną robi się coraz goręcej. Duże, przeszklone okna wychodzące na południowy zachód, które pozwalają w jako takim humorze przetrwać jesienną pluchę, teraz działają jak wielki grzejniki. Pot spływa po plecach, więc pierwsza twoja myśl po przebudzeniu to kawa i klimatyzacja. I właśnie w środku sezonu wszyscy przypominają sobie o luksusie jakim jest przebywanie w pokoju o temperaturze nieco niższej niż rozgrzany piekarnik i kiedy jedynym marzeniem jest wejść do lodówki i przeczekać do wieczora między szynką a pomidorami. Dlatego zanim dzikie tłumy ruszą do sklepu z klimatyzatorami i po kostki lodu w worku, sprawdź z jakimi wydatkami wiąże się klimatyzacja w mieszkaniu i na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu.

W opanowaniu sztuki projektowania klimatyzacji pomogli mi specjaliści z GRODNO DECOR, którym serdecznie dziękuję za cierpliwość w odpowiadaniu na moje pytania.

Jak wybrać klimatyzator i kiedy to zrobić?

Największym problemem jest dobór odpowiedniego klimatyzatora. I o ile ostateczną decyzję warto przedyskutować z fachowcem, to pierwszą selekcję możemy przeprowadzić sami. Jak to zrobić? O to kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę:

1. Jaki klimatyzator wybrać?

Na rynku istnieją trzy rodzaje klimatyzatorów przeznaczonych do pomieszczeń. Pierwszy z nich, najbardziej prosty to klimatyzator przenośny. Ma on w zasadzie więcej wad niż zalet. Po pierwsze jest dość głośny, więc może zagłuszać tv i chrapiącego męża, po drugie zajmuje trochę miejsca a w najbardziej nagrzanej kawalerce nie będzie to bez znaczenia i po trzecie, co uważam za drobne nieporozumienie, należy zapewnić mu ujście ciepłego powietrza. Tak, ciepłego- gdyż taka machina z jednej strony wyrzuca schłodzone powietrze, a z drugiej prawie tyle samo ciepłego, które przez giętką rurę należy wyprowadzić przez … uchylone okno. Więc to co się schłodziło ogrzewa się przez ciepły podmuch z zewnątrz. Trochę bez sensu.

Najbardziej popularnym rodzajem klimatyzatora jest ten typu split. Jest to duet składający się z jednostki wewnętrznej (klimatyzatora wieszanego na ścianie) oraz agregatu zewnętrznego (który należy umieścić na balkonie, dachu lub elewacji). Splity montowane są na stałe, wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej i odprowadzenia skroplin. Są bardziej wydajne niż te przenośne, dużo od nich cichsze i posiadają szereg dodatkowych funkcji umilających gorące lipcowe popołudnia. Jednostki typu split można znaleźć o wydajności 2,5 kW, 3,5 kW, 5 kW, 7kW. O tym jak tę moc wyliczyć przeczytacie za chwilę.

klimatyzacja w mieszkaniu

Rozszerzonym wariantem powyższego urządzenia jest klimatyzacja typu multisplit, co jak sama nazwa wskazuje daje możliwość montażu więcej niż jednej jednostki wewnętrznej przy użyciu tylko jednej jednostki zewnętrznej (np. 2+1, 3+1 … itp.). Ma to zastosowanie w większych mieszkaniach, w których oprócz przyjemnego chłodu w salonie, chcemy ostudzić nieco temperaturę w sypialni, bez konieczności wymiany partnera. Dzięki rozwiązaniu multisplit możemy rozprowadzić instalację do sześciu klimatyzatorów bez oszpecania elewacji dodatkowymi agregatami zewnętrznymi. Warto dodać, że mimo jednego “centrum zarządzania” będzie można sterować każdym klimatyzatorem osobno. Klimatyzatory multisplit mają wydajność od 1,5 kW do 5kW. Co to oznacza? O tym poniżej.

2. Jak obliczyć jego wydajność (moc chłodniczą)?

Najważniejszą cechą przy wyborze klimatyzatora jest jego wydajność, a inaczej mówiąc moc chłodnicza. Aby wybrać tą, która będzie wystarczająca dla naszego wnętrza trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych jak ilość okien, usytuowanie względem stron świata, ilość przebywających osób, pracujących komputerów i jeszcze kilka ważnych elementów, o których wiedzą tylko specjaliści. Ostateczny wybór pozostawmy więc im. Na nasze potrzeby i pierwszy przesiew ofert można przyjąć, proste równanie: 0,1 kW na 1 m2 pomieszczenia, które chcemy ochłodzić (a nie całego mieszkania). Jeśli więc salon ma powierzchnię 25 metrów kwadratowych, to klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW będzie odpowiedni. Korzystając więc z rozwiązania multisplit musimy zakupić agregat zewnętrzny, który obsłuży klimatyzator o mocy 2,5 kW (dla 25 metrowego salonu) i na przykład 1,5 kW (w 15 metrowej sypialni). Uwaga! Moc chłodnicza to nie to samo co moc elektryczna, więc przeglądając specyfikę modeli nie pomylcie tych dwóch wartości.

To na co warto zwrócić jeszcze uwagę wybierając klimatyzator to tajemniczo brzmiące skróty COP i EER. O co chodzi? Już tłumaczę. Obie te wartości określają skuteczność urządzenia i dość znacząco wpływają na rachunki za prąd. Wartość EER mówi o tym ile kW mocy elektrycznej (prądu) zużyje klimatyzator, aby wyprodukować 1 kW mocy chłodniczej (wartość COP mówi o tym samym, ale w odniesieniu do mocy grzewczej, bo niektóre klimatyzatory mogą również dogrzewać pomieszczenie). Dla przykładu: przy wartości EER równej “4”, klimatyzator pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 4 kW energii chłodniczej. Za pracę klimatyzatora, w tym samym czasie, o niższym współczynniku zapłacimy odpowiednio więcej, ponieważ jeśli EER będzie wynosić “2”, to z 1 kW energii elektrycznej wytworzy jedynie 2 kW energii chłodniczej. A więc im więcej tym lepiej. Wybierając więc klimatyzator zwróćcie uwagę na te o wysokim współczynniku EER i COP. Ideałem jest EER równe 6.

3. Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu. I o tym przez ile miesięcy w roku jest faktycznie potrzebna?

O zalety posiadania klimatyzacji w mieszkaniu wystarczy zapytać kogoś, kto przez dwa długie i gorące letnie popołudnia musiał przesiedzieć w domu przed komputerem. Wtedy nawet szybki wypad do klimatyzowanej Biedronki był luksusem na wagę złota. Osoby te poznacie po tym, że przesadnie długo stoją przy wielkich lodówkach zastanawiając się nad wyborem jogurtu. Jednak niższa nawet o dziesięć stopni niż na zewnątrz temperatura w mieszkaniu i brak konieczności odklejania się od skórzanej sofy, to nie jedyne zalety klimatyzacji w mieszkaniu. Również fakt, że klimatyzator osusza powietrze, może mieć lepszy wpływ na nasze samopoczucie niż kubełek lodów czekoladowych. Najbardziej męczące jest ciepłe i wilgotne jak przed letnia burzą powietrze, na które moja przyjaciółka zwykle mówi “porno i duszno”. Dzięki klimatyzatorowi powietrze w domu będzie zawsze na odpowiednim poziomie wilgotności, niezależnie od zapowiedzi Jarosława Kreta.

Jeśli kurz, grzyby i roztocza to coś co wam się śni po nocach, to klimatyzator z filtrem z atomami srebra, który działa bakteriobójczo będzie twoim wybawieniem. Są też filtry  witaminą C poprawiające jakość snu i skór oraz z filtrem HEPA przeznaczone dla alergików i niemal idealnie usuwające roztocza, dym papierosowy, bakterie, kurz i niektóre wirusy. Wciąż czekam na te, które wydłużają dobę.

Największą obawą osób decydujących się na klimatyzację w domu jest jej wpływ na zachorowalność mieszkańców. Wiadomo, że zbyt duża różnica temperatur między wnętrzem a tym co na zewnątrz może powodować infekcje. Dlatego zaleca się, aby temperatura w pokoju dziecka nie była niższa niż 5 stopni, a w pozostałych pomieszczeniach niż 8 stopni w stosunku do skwaru na dworze (dla mieszkańców Krakowa- na polu ;-). Ponadto ważne, aby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na przebywające w pokoju osoby. Najlepszy wariant to nastawienie skrzydełek klimatyzatora w kierunku sufitu, tak aby schłodzone powietrze opadając zdążyło wymieszać się z cieplejszym. Przydatną funkcją jest również czujnik ruchu, który aktywuje klimatyzator kiedy w pomieszczeniu znajdują się domownicy, więc wysokie rachunki za prąd nie będą nam straszne. Również możliwość cichej pracy jest fajną opcją, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli używać klimatyzacji w sypialni podczas snu.

Ostatnią obawą przed zakupem klimatyzatora może być jego realna konieczność. Mogłoby się wydawać, że na dwa ciepłe miesiące w roku nie opłaca się inwestować kilku tysięcy złotych. Jednak niewiele osób wie, że funkcjonalność klimatyzacji może być o wiele dłuższa. Nowoczesne urządzenia posiadają również funkcję grzania na zasadzie pompy ciepła. Efektywność takiej funkcji jest wyższa niż w przypadku chłodzenia. Dzięki temu można używać klimatyzatora do ogrzania mieszkania podczas tygodni przejściowych między latem a zimą, a także wtedy kiedy sierpniowe wieczory okażą się trochę za chłodne. To sprawia, że taka inwestycja nie jest bezproduktywną fanaberią, ale realną poprawą komfortu życia dla wszystkich zmarzluchów i chodzących grzejników.

klimatyzacja w mieszkaniu

O czym pamiętać projektując klimatyzację w mieszkaniu?

Decydując się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Oczywiście zaprojektowanie urządzenia w stanie deweloperskim mieszkania, będzie znacznie tańsze niż w już wykończonym lokalu. Ale nie wszystko stracone. Dzięki pomocy fachowców można zrobić to w miarę bezinwazyjnie. O czym należy pamiętać projektując klimatyzację w mieszkaniu?

 1. Wybierając klimatyzator typu split lub multisplit konieczne jest przebicie się na zewnątrz mieszkania, w celu doprowadzenia niezbędnej instalacji freonowej. Dobrze więc, jeśli jednostkę wewnętrzną umieszcza się blisko agregatu zewnętrznego.
 2. Należy uzyskać zgodę spółdzielni lub administracji na montaż agregatu zewnętrznego na dachu lub elewacji. Zgoda nie jest często konieczna, jeśli chcemy przeznaczyć na to urządzenie kawałek naszego balkonu.
 3. W trakcie pracy klimatyzatora mogą pojawić się skropliny. Aby nie doszło do uszkodzenia urządzenia lub zalania mieszkania, należy odprowadzić je cienką rurką na zewnątrz mieszkania lub do kanalizacji. W tym celu w czasie wykańczania mieszkania, wykonawca musi wykonać płytką bruzdę w ścianę i doprowadzić rurkę od klimatyzacji do syfonu zlewu lub pionu kanalizacyjnego. W wykończonym już mieszkaniu można uniknąć kucia ścian, odprowadzając skropliny na balkon lub poza elewację.
 4. Do agregatu zewnętrznego należy doprowadzić gniazdko elektryczne.
 5. Jednostkę wewnętrzną zależy umieszczać na krótszej ścianie i możliwie najbliżej sufitu, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza w  całym pomieszczeniu.
 6. Nie należy umieszczać klimatyzatora na wprost kanapy czy łóżka, aby nie narażać mieszkańców na katar w środku lata.
 7. Klimatyzator można umieszczać nad oknem.
 8. Klimatyzator należy konserwować raz w roku, najlepiej przed sezonem. Warto zatrudnić do tego fachowców, którzy nie tylko odgrzybią, ale również wyczyszczą obie jednostki i sprawdzą ich stan techniczny.
 9. Dobrze wykonana instalacja nie wymagania cyklicznego napełniania freonem. Robi się to raz, na początku.

Ile kosztuje montaż i eksploatacja klimatyzacji w mieszkaniu?

Jeśli doczytaliście do tego momentu, to oznacza że decyzja o klimatyzacji jest coraz bliższa. Więc teraz odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie: ile to tak naprawdę kosztuje. Nie tylko na początku, ale również przez kolejne lata.

Jeśli interesuje was schłodzenie jednego pomieszczenia (np. salonu) to musicie przygotować się na wydatek około 1300- 2500 zł za zakup klimatyzatora typu split (jednostka wewnętrzna i zewnętrzna). Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli w mieszkaniu będą dwa urządzenia (np. dodatkowo w sypialni). Wtedy możesz zdecydować się na dwa osobne splity w kwocie około 2800zł lub w wersji multisplit (np. do dalszej rozbudowy lub ze względu na małą ilość miejsca na agregat zewnętrzny), za który zapłacisz około 5600 zł. Montaż, który powierzysz specjalistom to dodatkowy wydatek około 1000 zł, ale w tej cenie masz zapewnione wykonanie bruzd, połączeń, instalacja klimatyzatora i napełnienie go freonem.

Posiadając klimatyzator należy wziąć pod uwagę również koszty eksploatacyjne. Wizyta miłych panów raz w roku to koszt około 70-150zł. Natomiast dopłata do prądu w sezonie największej aktywności klimatyzatora to 30-60 zł miesięcznie. To mniej niż cztery mrożone latte.

To co? Gotowi na nadchodzące upały?

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o klimatyzacji w mieszkaniu, zajrzyjcie do GRODNO DECORgdzie pracują najlepsi specjaliści w tej dziedzinie. A przy okazji są mili i częstują kawą. 

You may also like

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Doskonałe porady – jak w każdym wpisie widać ogromne doświadczenie. pozdrawiam ciepło!

 • Dziękuję! twój blog to kopalnia wiedzy, uwielbiam go czytać jako pasjonatka wnętrz i osoba, kótra niedługo będzie urządzać mieszkanie :) Pozdrawiam ciepło i rób dalej to co robisz!

 • dziękuję za to fachowe podsumowanie, właśnie pierwszy raz zderzyłam się z projektowaniem klimatyzacji w małym apartamencie i uratowałaś mi życie :) ;)