Przejdź do głównej zawartości
13 minut

Klimatyzacja w mieszkaniu – ile kosztuje i jak ją zaprojektować?

Pytanie, jaki klimatyzator do domu kupić, najczęściej zaczyna nawiedzać ludzi w okolicach czerwca. Środek sezonu to okres, w którym wszyscy przypominają sobie o luksusie, jakim jest przebywanie w pokoju o temperaturze nieco niższej niż rozgrzany piekarnik, kiedy jedyne marzenie stanowi wejście do lodówki i przeczekanie do wieczora między szynką a pomidorami. Dlatego, zanim dzikie tłumy ruszą do sklepu z klimatyzatorami i po kostki lodu w worku, sprawdź, ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania lub domu i na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu.

Klimatyzator – szansa na komfortowe warunki w trakcie upałów

Dylemat, jaki klimatyzator do domu sobie sprawić, pojawia się najczęściej wraz z nadejściem lata. Wtedy ziszcza się koszmar architektów – noce stają się krótkie jak sukienki Gosi Rozenek vel Majdan. Czas jakby się kurczy, bo zanim nastawisz wszystkie rendery, zaczyna już świtać. Nie dość, że terminy oddania projektów gonią jak szalone, to dodatkowo masz wrażenie, że wszyscy oprócz ciebie się urlopują. Słońce nieznośnie świeci w monitor i jakoś tak coraz mniej się chce przed nim siedzieć. Z każdą kolejną godziną robi się coraz goręcej, a pytanie, jaka klimatyzacja do domu będzie najlepsza, staje się stałym towarzyszem dnia. Duże, przeszklone okna wychodzące na południowy zachód, które pozwalają w jako takim humorze przetrwać jesienną pluchę, teraz działają jak wielkie grzejniki. Pot spływa po plecach, więc pierwsza twoja myśl po przebudzeniu to kawa oraz to, ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu. Właściwie wybrany i zamontowany klimatyzator stanowi prawdziwe wybawienie w okresie, gdy żar leje się z nieba. Przekonaj się, jak podjąć odpowiednie decyzje, w kwestii wyboru i instalacji sprzętu.

W opanowaniu sztuki projektowania klimatyzacji pomogli mi specjaliści z GRODNO DECOR, którym serdecznie dziękuję za cierpliwość w odpowiadaniu na moje pytania.

Jak wybrać klimatyzator i kiedy to zrobić?

Największym problemem jest odpowiedź na pytanie, jaki klimatyzator do domu wybrać, żeby się nie zawieść. O ile ostateczną decyzję warto przedyskutować z fachowcem, to pierwszą selekcję możemy przeprowadzić sami. Jak to zrobić? W dalszej części artykułu przedstawiłam kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

klimatyzacja w mieszkaniu

Na jaki klimatyzator się zdecydować?

Podejmując decyzję, jaki klimatyzator do mieszkania wybrać, możesz wskazać jeden z trzech rodzajów urządzeń przeznaczonych do pomieszczeń. Najprostszym z nich jest klimatyzator przenośny. Ma on w zasadzie więcej wad niż zalet. Po pierwsze jest dość głośny, więc może zagłuszać TV i chrapiącego męża, po drugie zajmuje trochę miejsca – w najbardziej nagrzanej kawalerce nie będzie to bez znaczenia – a po trzecie, co uważam za drobne nieporozumienie, należy zapewnić mu ujście ciepłego powietrza. Tak, ciepłego, gdyż taka machina z jednej strony wyrzuca schłodzone powietrze, a z drugiej prawie tyle samo ciepłego, które przez giętką rurę należy wyprowadzić przez… uchylone okno. To, co więc uległo schłodzeniu, ogrzewa się przez ciepły podmuch z zewnątrz. Trochę bez sensu.

Najbardziej popularnym rodzajem klimatyzatora jest ten typu split. Jest to duet składający się z jednostki wewnętrznej (klimatyzatora wieszanego na ścianie) oraz agregatu zewnętrznego (który należy umieścić na balkonie, dachu lub elewacji). Splity montowane są na stałe, wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej i odprowadzenia skroplin. Są bardziej wydajne niż te przenośne, dużo od nich cichsze i posiadają szereg dodatkowych funkcji umilających gorące lipcowe popołudnia. Jednostki typu split można znaleźć o wydajności 2,5 kW, 3,5 kW, 5 kW, 7kW. O tym, jak tę moc obliczyć, przeczytacie za chwilę.

Rozszerzonym wariantem powyższego urządzenia jest klimatyzacja typu multisplit, co, jak sama nazwa wskazuje, daje możliwość montażu więcej niż jednej jednostki wewnętrznej przy użyciu tylko jednej jednostki zewnętrznej (np. 2+1, 3+1 … itp.). To rozwiązanie ma zastosowanie jako klimatyzacja w mieszkaniu o większym metrażu, w którym oprócz przyjemnego chłodu w salonie, chcemy ostudzić nieco temperaturę w sypialni, bez konieczności wymiany partnera. Dzięki rozwiązaniu multisplit możemy rozprowadzić instalację do sześciu klimatyzatorów bez oszpecania elewacji dodatkowymi agregatami zewnętrznymi. Warto dodać, że mimo jednego „centrum zarządzania” będzie można sterować każdym klimatyzatorem osobno. Klimatyzatory multisplit mają wydajność od 1,5 kW do 5kW. Co to oznacza? O tym poniżej.

Jak obliczyć wydajność (moc chłodniczą) klimatyzatora?

Najważniejszą cechą warunkującą to, jaki klimatyzator od domu będzie najlepszy, jest jego wydajność, a inaczej mówiąc moc chłodnicza. Aby wybrać tę, która będzie wystarczająca dla naszego wnętrza trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych m.in.:

 • liczba okien,
 • usytuowanie względem stron świata,
 • liczba przebywających osób i pracujących komputerów

Poza tym w grę wchodzi jeszcze kilka ważnych elementów, o których wiedzą tylko specjaliści. Ostateczny wybór pozostawmy więc im. Na nasze potrzeby i pierwszy przesiew ofert można przyjąć, proste równanie: 0,1 kW na 1 m2 pomieszczenia, które chcemy ochłodzić (a nie całego mieszkania). Jeśli więc salon ma powierzchnię 25 metrów kwadratowych, to klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5 kW będzie odpowiedni. Korzystając więc z rozwiązania multisplit, musimy zakupić agregat zewnętrzny, który obsłuży klimatyzator o mocy 2,5 kW (dla 25-metrowego salonu) i na przykład 1,5 kW (w 15-metrowej sypialni). Uwaga! Moc chłodnicza to nie to samo co moc elektryczna, więc przeglądając specyfikę modeli, nie pomylcie tych dwóch wartości.

Aspektem, na który warto zwrócić jeszcze uwagę, wybierając klimatyzator, są tajemniczo brzmiące skróty COP i EER. O co chodzi? Już tłumaczę. Obie te wartości określają skuteczność urządzenia i dość znacząco wpływają na rachunki za prąd. Wartość EER mówi o tym, ile kW mocy elektrycznej (prądu) zużyje klimatyzator, aby wyprodukować 1 kW mocy chłodniczej (wartość COP mówi o tym samym, ale w odniesieniu do mocy grzewczej, bo niektóre klimatyzatory mogą również dogrzewać pomieszczenie).

Dla przykładu: przy wartości EER równej „4”, klimatyzator, pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 4 kW energii chłodniczej. Za pracę klimatyzatora, w tym samym czasie, o niższym współczynniku zapłacimy odpowiednio więcej, ponieważ jeśli EER będzie wynosić „2”, to z 1 kW energii elektrycznej wytworzy jedynie 2 kW energii chłodniczej. A więc, im więcej, tym lepiej. Dlatego podczas wyboru klimatyzatora zwróćcie uwagę na te o wysokim współczynniku EER i COP. Ideałem jest EER równe 6.

Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu – przez ile miesięcy ten system jest potrzebny?

O zalety posiadania klimatyzacji w mieszkaniu wystarczy zapytać kogoś, kto przez dwa długie i gorące letnie popołudnia musiał przesiedzieć w domu przed komputerem. Wtedy nawet szybki wypad do klimatyzowanej Biedronki był luksusem na wagę złota. Osoby te poznacie po tym, że przesadnie długo stoją przy wielkich lodówkach, zastanawiając się nad wyborem jogurtu. Jednak niższa nawet o dziesięć stopni niż na zewnątrz temperatura w mieszkaniu i brak konieczności odklejania się od skórzanej sofy, to nie jedyne zalety klimatyzacji. Fakt, że klimatyzator osusza powietrze, może mieć lepszy wpływ na nasze samopoczucie niż kubełek lodów czekoladowych. Najbardziej męczące jest ciepłe i wilgotne jak przed letnią burzą powietrze, na które moja przyjaciółka zwykle mówi „porno i duszno”. Dzięki klimatyzatorowi powietrze w domu będzie zawsze na odpowiednim poziomie wilgotności, niezależnie od zapowiedzi Jarosława Kreta.

Jeśli kurz, grzyby i roztocza to coś, co wam się śni po nocach, to klimatyzator z filtrem z atomami srebra, który działa bakteriobójczo będzie prawdziwym wybawieniem. Są też filtry z witaminą C poprawiające jakość snu i skór oraz z filtrem HEPA przeznaczone dla alergików i niemal idealnie usuwające roztocza, dym papierosowy, bakterie, kurz i niektóre wirusy. Wciąż czekam na te, które wydłużają dobę.

Największą obawą osób decydujących się na klimatyzację w domu jest jej wpływ na zachorowalność mieszkańców. Wiadomo, że zbyt duża różnica temperatur między wnętrzem a tym, co na zewnątrz może powodować infekcje. Dlatego zaleca się, aby temperatura w pokoju dziecka nie była niższa niż 5 stopni, a w pozostałych pomieszczeniach niż 8 stopni w stosunku do skwaru na dworze (dla mieszkańców Krakowa – na polu ;-)). Ponadto ważne, aby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na przebywające w pokoju osoby. Najlepszy wariant to nastawienie skrzydełek klimatyzatora w kierunku sufitu, tak aby schłodzone powietrze opadając, zdążyło wymieszać się z cieplejszym. Zastanawiając się nad tym, jaki klimatyzator do domu wybrać, warto zwrócić uwagę na przydatną funkcję, jaką jest czujnik ruchu, który aktywuje klimatyzator, kiedy w pomieszczeniu znajdują się domownicy. Dzięki temu rozwiązaniu wysokie rachunki za prąd nie będą nam straszne. Decydując o tym, jaka klimatyzacja do domu zostanie zakupiona, opłaca się rozważyć tę, która ma możliwość cichej pracy. Docenimy ją zwłaszcza wtedy, gdy będziemy chcieli używać klimatyzacji w sypialni podczas snu.

Ostatnią obawą przed zakupem klimatyzatora może być jego realna konieczność. Mogłoby się wydawać, że na dwa ciepłe miesiące w roku nie opłaca się inwestować kilku tysięcy złotych. Jednak niewiele osób wie, że funkcjonalność klimatyzacji może być o wiele większa. Nowoczesne urządzenia posiadają również funkcję grzania na zasadzie pompy ciepła. Efektywność takiej funkcji jest wyższa niż w przypadku chłodzenia. Dzięki temu można używać klimatyzatora do ogrzania pomieszczeń podczas tygodni przejściowych między latem a zimą, a także, wtedy kiedy sierpniowe wieczory okażą się trochę za chłodne. To sprawia, że klimatyzacja w mieszkaniu nie jest bezproduktywną fanaberią, ale realną poprawą komfortu życia dla wszystkich zmarzluchów i chodzących grzejników.

klimatyzacja w mieszkaniu

O czym warto pamiętać, projektując klimatyzację w mieszkaniu?

Decydując się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu, trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Oczywiście zaprojektowanie urządzenia w stanie deweloperskim mieszkania, będzie znacznie tańsze niż w już wykończonym lokalu. Na szczęście nawet w ukończonych mieszkaniach można dzięki pomocy fachowców zrobić to w miarę bezinwazyjnie. O czym należy pamiętać, projektując klimatyzację w lokalu mieszkalnym?

 • Wybierając klimatyzator typu split lub multisplit, konieczne jest przebicie się na zewnątrz mieszkania, w celu doprowadzenia niezbędnej instalacji freonowej. Dobrze więc, jeśli jednostkę wewnętrzną umieszcza się blisko agregatu zewnętrznego.
 • Należy uzyskać zgodę spółdzielni lub administracji na montaż agregatu zewnętrznego na dachu bądź elewacji. Zgoda nie jest często konieczna, jeśli chcemy przeznaczyć na to urządzenie kawałek naszego balkonu.
 • W trakcie pracy klimatyzatora mogą pojawić się skropliny. Aby nie doszło do uszkodzenia urządzenia lub zalania mieszkania, należy odprowadzić je cienką rurką na zewnątrz mieszkania lub do kanalizacji. W tym celu w czasie wykańczania mieszkania, wykonawca musi wykonać płytką bruzdę w ścianę i doprowadzić rurkę od klimatyzacji do syfonu zlewu lub pionu kanalizacyjnego. W wykończonym już mieszkaniu można uniknąć kucia ścian, odprowadzając skropliny na balkon lub poza elewację.
 • Do agregatu zewnętrznego należy doprowadzić gniazdko elektryczne.
 • Jednostkę wewnętrzną zależy umieszczać na krótszej ścianie i możliwie najbliżej sufitu, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu.
 • Nie należy umieszczać klimatyzatora na wprost kanapy czy łóżka, aby nie narażać mieszkańców na katar w środku lata.
 • Klimatyzator można umieszczać nad oknem.
 • Klimatyzator należy konserwować raz w roku, najlepiej przed sezonem. Obawa przed tym, ile kosztuje serwis klimatyzacji w domu, nie powinna powstrzymywać przed profesjonalnym dbaniem o instalację. Warto zatrudnić do tego fachowców, którzy nie tylko odgrzybią, ale również wyczyszczą obie jednostki i sprawdzą ich stan techniczny.
 • Dobrze wykonana instalacja nie wymaga cyklicznego napełniania freonem. Robi się to raz, na początku.

Ile kosztuje montaż i eksploatacja klimatyzacji w mieszkaniu?

Jeśli doczytaliście do tego momentu, to oznacza, że decyzja o klimatyzacji jest coraz bliższa. Więc teraz odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie: ile to kosztuje klimatyzacja do mieszkania lub domu. Nie tylko na początku, ale również przez kolejne lata.

Jeżeli interesuje was schłodzenie jednego pomieszczenia (np. salonu), to musicie przygotować się na wydatek około 1300-2500 zł za zakup klimatyzatora typu split (jednostka wewnętrzna i zewnętrzna). Nieco inaczej wygląda sytuacja, w przypadku, gdy w mieszkaniu będą dwa urządzenia (np. dodatkowo w sypialni). Wtedy możesz zdecydować się na dwa osobne splity w kwocie około 2800 zł lub w wersji multisplit (np. do dalszej rozbudowy lub ze względu na małą ilość miejsca na agregat zewnętrzny), za który zapłacisz około 5600 zł. Montaż, który powierzysz specjalistom to dodatkowy wydatek około 1000 zł, ale w tej cenie masz zapewnione wykonanie bruzd, połączeń, instalacja klimatyzatora i napełnienie go freonem.

Posiadając klimatyzator, należy wziąć pod uwagę również koszty eksploatacyjne. Ile kosztuje serwis klimatyzacji w domu? Wizyta miłych panów raz w roku to koszt około 70-150zł. Natomiast dopłata do prądu w sezonie największej aktywności klimatyzatora to 30-60 zł miesięcznie. To mniej niż cztery mrożone latte.

To co? Gotowi na nadchodzące upały?

Podsumowanie

Wiesz już, jaki klimatyzator do domu kupić i ile to mniej więcej kosztuje. Pamiętając o wszystkich udzielonych tu radach, jesteś w stanie podjąć odpowiednią decyzję odnośnie do zakupu sprzętu i powierzenia jego instalacji doświadczonym fachowcom. Jeśli interesuje Cię profesjonalistka, która pomoże Ci odpowiednio wkomponować klimatyzator i stworzyć atrakcyjną aranżację pomieszczeń, to zapraszam do kontaktu. Projektowanie wnętrz w Warszawie to branża, w której z sukcesami działam od lat, więc zachęcam do dołączenia do grona zadowolonych klientów.

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o klimatyzacji w mieszkaniu, zajrzyjcie do GRODNO DECOR, gdzie pracują najlepsi specjaliści w tej dziedzinie. Przy okazji są mili i częstują kawą.

 1. Doskonałe porady – jak w każdym wpisie widać ogromne doświadczenie. pozdrawiam ciepło!

 2. Dziękuję! twój blog to kopalnia wiedzy, uwielbiam go czytać jako pasjonatka wnętrz i osoba, kótra niedługo będzie urządzać mieszkanie 🙂 Pozdrawiam ciepło i rób dalej to co robisz!

 3. dziękuję za to fachowe podsumowanie, właśnie pierwszy raz zderzyłam się z projektowaniem klimatyzacji w małym apartamencie i uratowałaś mi życie 🙂 😉

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.