Przejdź do głównej zawartości
9 minut

Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety użytkowania

Wady i zalety kuchni otwartej na salon

Z niecierpliwoscią czekałam na publikacje tego postu. Jest on wyjątkowy z dwóch powodów. Porusza jeden z najważniejszych problemów aranżacyjnych, który budzi większość obaw klientów- kuchnia otwarta na salon i związane z tym wady i zalety. Dziś rozprawimy się z każdym z nich i znajdziemy na nie rozwiązanie. A po drugie jest to pierwszy wpis gościnny na blogu. Autorką wpisu gościnnego jest Ola Skalska – miłośniczka urządzania wnętrz i redaktorka bloga Fixly.

Kuchnia, czyli tzw. serce domu, jest miejscem o szczególnym znaczeniu. To właśnie w niej przygotowujemy posiłki dla najbliższych, a dzięki wielu inspirującym książkom kucharskim – odkrywamy nowe smaki z całego świata. Jest to również jedno z tych pomieszczeń, które muszą być wykonane z najwyższą starannością i rozwagą, aby zapobiec łączeniu ze sobą pięknych, ale niepraktycznych pomysłów.

Salon z aneksem kuchennym

Przeglądając oferty mieszkań do wynajęcia lub kupna, bardzo często można trafić na zestawienie słów “nowoczesne mieszkanie” i “salon z aneksem”. Ale czy rzeczywiście otwarta kuchnia jest znakiem nowoczesności? Okazuje się, że tak. Dla wielu osób, a szczególnie młodych, tego typu rozwiązanie kojarzy się z wyższym standardem, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń oraz połączyć serce domu – czyli kuchnię – z miejscem, gdzie możemy obejrzeć film oraz zasiąść na wygodnej kanapie.

Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń kuchenna powinna podnosić walory całego mieszkania. Zastosowanie ciekawych blatów (np. z kamienia naturalnego), zabudowanie urządzeń AGD oraz zaprojektowanie mebli kuchennych na wymiar, pozwoli nam uzyskać odpowiedni efekt kuchni otwartej lub półotwartej. Jednak o tym, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, decydują przede wszystkim nasze nawyki oraz ilość domowników, a co za tym idzie – urządzeń i naczyń. W przypadku, gdy podczas gotowania narzekamy na brak miejsca, warto zdecydować się na dodatkowy blat, który będzie odgradzał część kuchni, tworząc tzw. “wyspę”, a jednocześnie spełni funkcję jadalni.


Zalety otwartej kuchni

Kuchnie otwarte cieszą się dużym zainteresowaniem oraz posiadają wiele zalet, które mają niewątpliwy wpływ na zastosowanie ich w projekcie domu lub mieszkania.

Mocny punkt domu
Podczas projektowania ogromne znaczenie mają nasze preferencje oraz styl, w jakim chcemy zaaranżować domową przestrzeń. Czasami salon to za mało, aby podkreślić charakter domu, dlatego branża meblarska prezentuje nam ciekawe rozwiązania, które współgrają ze sobą i tworzą spójną całość. Dostępne modele sprawiają, że kuchnia może być centralnym punktem wyrażającym nasze upodobania, nadającym mocny, wyraźny ton całości lub pełnić rolę uzupełnienia aranżacji, np. salonu w stylu skandynawskim.

Forma otwarta na bliskich
Samotne spędzanie czasu w zamkniętej kuchni może być drażniące, zwłaszcza w momencie, gdy spędzamy w niej dużą część swojego czasu. Możliwość rozmowy z najbliższymi lub przyjaciółmi oraz obserwowanie bawiących się w salonie dzieci nie tylko korzystnie wpływa na samopoczucie, ale również pozwala kontrolować bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Bezpośredni dostęp do kuchni ułatwia przyjmowanie gości i pozwala stworzyć dodatkowe miejsca siedzące, np. wyspę z krzesłami.


Więcej światła
Otwarta kuchnia jest jaśniejsza, ponieważ część światła pochodzi z salonu, w którym okna zwykle są największe. O korzystnym wpływie naturalnego światła zostało napisane już wiele – słońce dostarcza nam witamin, poprawia samopoczucie i jest najlepszym oświetleniem dla naszych oczu. Dostęp do światła dziennego ma duży wpływ na nasze zdrowie, a gotowanie w ciepłych promieniach słońca – które dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie – to sama przyjemność.

Popisy kulinarne
Powszechnie mówi się, że żołądek jest drogą do serca, dlatego osoby o szczególnych umiejętnościach kulinarnych cenią otwarte formy – zwłaszcza w momencie pierwszej wspólnej kolacji w domowym zaciszu. Zmysłowe zapachy unoszące się nad kuchnią oraz możliwość bycia obserwowanym przez osobę, na której szczególnie nam zależy, jest bardzo przyjemnym punktem każdej randki.

Więcej miejsca dla przyjaciół
Bez względu na to, jak duży posiadamy dom, większość spotkań ze znajomymi kończy się w kuchni. O ile przestrzeń zamkniętej formy mocno ogranicza ilość znajdujących się w niej osób, to w przypadku salonów z aneksem miejsce nie stanowi żadnego problemu.

Zawsze na bieżąco
Pośpieszne kończenie przekąsek lub napojów dla przyjaciół, którzy zebrali się, aby wspólnie obejrzeć mecz lub film, jest często dużym minusem oddzielnej kuchni – zwłaszcza, jeśli podczas zaparzania herbaty omija nas coś ciekawego (np. bramka meczowa lub żart wieczoru). Dzięki otwartej formie nie musimy rezygnować z przyjemności i możemy być na bieżąco nawet podczas przygotowywania najbardziej skomplikowanej kolacji.


Wady kuchni otwartej lub półotwartej

Żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Kuchnie otwarte, choć mają wiele zalet i cieszą się dużą popularnością, posiadają kilka istotnych minusów, które mogą zaważyć na naszym zadowoleniu z codziennego korzystania.

Zapachy
Samodzielnie wypiekany chleb posiada zniewalający aromat, który w żaden sposób nie wpływa na nasz komfort mieszkania. Jednak nie zawsze w kuchni przyrządzamy tak pięknie pachnące posiłki. Smażona kiełbasa, gotowana kapusta albo domowy smalec – choć są zjadane ze smakiem – niestety nie mogą poszczycić się przyjemnym zapachem.

Istnieją jednak skuteczne sposoby na odgrodzenie się od woni dochodzących z aneksu. Na rynku istnieje kilka modeli bardzo wydajnych i cichych okapów, które skutecznie poradzą sobie z uporczywym zapachem. Ważne, aby zwracać uwagę na wydajność (min. 200m3/h) oraz emisje hałasu (poniżej 50 dB) na najwyższym biegu. Okap to dosyć drogie rozwiązanie, ale pochłaniacz kuchenny – w przeciwieństwie do tradycyjnych okapów – jest łatwy w montażu i nie wymaga podłączenia do wentylacji. Wystarczy przymocować go nad płytą i podłączyć do prądu, by za pomocą specjalnego filtra zaczął oczyszczać powietrze.

Hałas
Skwierczenie, rozbijanie, miksowanie to tylko nieliczne czynności, jakie niosą za sobą ryzyko hałasu. Czasami przygotowanie obiadu w otwartej kuchni skutecznie przeszkadza innym domownikom w rozmowie lub spokojnym oglądaniu serialu. Wybierając urządzenia do kuchni, warto zwrócić uwagę na hałas, jaki emitują. Producenci zmywarek i okapów prześcigają się w hasłach rodzaju “cichszy od komputera”, więc z pewnością znajdziemy odpowiadający nam sprzęt.

Jeśli jednak kuchnię wyposażyliśmy już dawno temu, dalej możemy walczyć z uporczywym hałasem. Pomocne są dźwiękochłonne materiały, takie jak niedrogie maty wygłuszające czy sufit podwieszany, którego lekka konstrukcja poprawia izolację akustyczną. Popularnym i bardzo estetycznym rozwiązaniem są stalowe konstrukcję ze szprosami i przeszkleniem, które nie oddzielają kuchni od reszty mieszkania, a zdecydowanie wpływają na akustykę. Natomiast sposobem na zmniejszenie głośności okapu jest regularne czyszczenie filtra, zadbanie o stabilny montaż oraz wyregulowanie turbiny, która pod wpływem wysokiej temperatury może się odkształcać i ocierać o obudowę.

Bałagan
Przygotowanie obiadu wiąże się z bałaganem, o czym przekonał się każdy, kto ukończył gotowanie z koszem pełnym śmieci i całym zlewem naczyń. Niestety, brak miejsca w kuchni otwartej może również sprzyjać powstawaniu wrażenia “zagracenia” całego salonu przez stojące na wierzchu garnki, szklanki lub produkty spożywcze.

Nie powinno się zatem dopuścić do tego, by nasza kuchnia przypominała rupieciarnię. Kiedy tylko możemy, chowamy lekkie sprzęty – tj. toster, mikser, blender – do szafek. Znajdujemy też inne miejsce dla wszystkich “niekuchennych” drobiazgów, np. leków, listów, ubrań. Niech nic nie leży na wierzchu! Pomóc w tym może system szuflad, szafek cargo, organizerów wewnątrz szafek i przyporządkowania rzeczom ich stałego miejsca. 

Brak miejsca
Z czasem w kuchni pojawia się coraz więcej sprzętów, naczyń oraz produktów, na które zwyczajnie brakuje nam miejsca. Za mała przestrzeń oraz ograniczona liczba szafek i szuflad może negatywnie wpłynąć na komfort codziennego użytkowania, dlatego warto wziąć to pod uwagę już podczas prac projektowych.

Tanim sposobem na uwolnienie miejsca jest dobranie ładnych i pasujących do wystroju pojemników. Czasem okazuje się, że zamiast kosztownego remontu wystarczy przejrzenie nagromadzonych rzeczy, usunięcie niesprawnych lub rzadko używanych sprzętów, sprzedanie lub oddanie wazy, której używamy raz do roku oraz wszystkich „przydasiów”, które z biegiem lat skutecznie zagraciły naszą kuchnię. 

 

Otwarta kuchnia wiąże się z wieloma zaletami, ale nie jest również pozbawiona wad, dlatego o tym, jak urządzimy serce naszego domu, powinny zadecydować preferencje i zwyczaje domowników. Pamiętajmy, że miejsce, w którym powstają posiłki musi być funkcjonalne i bezpieczne, dlatego należy dostosować ilość przestrzeni do posiadanych urządzeń oraz elementów wyposażenia. Mała kuchnia z czasem może przysporzyć nam więcej problemów, zaś niespójna aranżacja wpłynąć na walory wizualne. Warto przemyśleć, czy kuchnia z widokiem na salon będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

 

Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej osób dostrzega zalety zamkniętych, osobnych kuchni. Czy to koniec aneksów kuchennych i otwartych przestrzeni? Czy jednak zalety przewyższają niedogodności?


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY, ZABAWNY LUB WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI. DZIĘKI!

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.