Łazienka w bloku – jak ją urządzić?
Mała łazienka w bloku zwykle ma podobne skojarzenia – jest biała, ciasna i z ograniczonym miejscem na przechowywanie. Kiedy rozpoczynam współpracę z klientem przy łazience zwykle zatrzymujemy się na dłuższą chwilę. Chcę dokładnie poznać oczekiwania i potrzeby domowników, aby znaleźć najlepsze rozwiązania, które pozwolą urządzić wnętrze praktyczne, komfortowe w codziennym użytkowaniu i oczywiście estetyczne. Łazienka powinna być urządzona tak, aby pobudzać rano do działania oraz sprzyjać relaksowi po długim dniu. W tym wpisie chce Wam pokazać dwa projekty o zbliżonym metrażu i kształcie, ale skierowane do różnych użytkowników o nieco innych oczekiwaniach. Te dwa projekty najlepiej pokazują jak różne mogą być pomysły na, wydawać by się mogło, to samo pomieszczenie.
Czego nie może zabraknąć w małej łazience?
Niewielkie pomieszczenie to zwykle duże wyzwanie dla projektanta. Jeśli pozwalają na to możliwości techniczne lepiej jest połączyć toaletę z łazienką i stworzyć jedno pomieszczenie, ale większe, wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. Niestety nie zawsze jest to możliwe i trzeba zaaranżować to co zaprojektował deweloper.
Dokładnie tak było w przypadku małych łazienek z dzisiejszego wpisu. W obu projektach zdecydowaliśmy, że zaaranżujemy pomieszczenie na kształt prostokąta, w którym koniecznie muszą znaleźć się: miska ustępowa, umywalka i miejsce do kąpieli. Z racji metrażu w żadnej z łazienek nie ma pralki – zostały one przeniesione do szaf w holu. To sprytne i bardzo wygodne rozwiązanie, bo uwalnia sporo miejsca w łazience, które można przeznaczyć na większy prysznic czy dodatkowe szafki. Przenosząc pralkę poza łazienkę, należy zadbać, aby była ona nie tylko wydajna, ale również w miarę cicha. Należy jednak pamiętać, że czasem trzeba zmierzyć się z koniecznością umieszczenia w łazience wielu sprzętów i mebli, bo nie zawsze uda się zamontować pralkę w szafie lub w kuchni. Wtedy niezbędne będzie znalezienie kompromisu – wybór mniejszej umywalki czy kabiny prysznicowej zamiast wanny.
Czy mała łazienka w bloku musi być biała?
Przyjęło się, że małe wnętrza powinny być białe, aby powiększyć je optycznie. A mamy przecież taką bogatą paletę barw i tyle nieskończonych możliwości aranżacyjnych. Mała łazienka w bloku powinna być przede wszystkim w stylu całego mieszkania, w stylu jego mieszkańców. Jeśli właściciele lubią skandynawską prostotę czy szary minimalizm to dlaczego nie urządzić w takiej konwencji łazienki? A jeśli ktoś kocha kolory – głębokie granaty, brązy, grafity? To tym bardziej użyjmy ich w projekcie!
Przykład możesz zobaczyć zarówno w łazience z realizacji „Alicja w Krainie Czarów”, jak i „Projekt Harmonia”. W tej pierwszej głównym smaczkiem kolorystycznym jest głęboki grafit, który został zastosowany na podłodze, jednej ściance i blacie. W zestawieniu z bielą ceramiki i jasno-szarymi płytkami na ścianach idealnie podkreśla minimalistyczny wystrój niewielkiej łazienki.
W drugim projekcie uwagę przyciąga ściana z tapetą z fragmentem plaży i morza. Kolory wody i piasku tworzą na ścianie efektowną kompozycję, która doskonale komponuje się z drewnianą podłogą i meblami oraz szarą glazurą.
Dwie rodziny, dwa projekty
Mieszkanie projektuje się jako całość, więc trudno byłoby „oderwać” łazienkę od reszty pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku salonu, kuchni czy sypialni najważniejsze jest ustalenie potrzeb mieszkańców.
W mieszkaniu „Alicja w Krainie Czarów” żyje rodzina – rodzice z dwójką dzieci. Ponieważ metraż łazienki nam na to pozwolił naturalnym było umieszczenie na jednej ze ścian wygodnej wanny. W przypadku dzieci to zdecydowanie najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Dorośli także z przyjemnością korzystają z relaksujących kąpieli. Po przeciwległej stronie znalazło się miejsce na wielkogabarytowe lustro, które optycznie powiększa całe wnętrze i blat z umywalką. Dobrym rozwiązaniem byłyby również dwie umywalki. Dzięki temu łatwiej uniknąć porannych kolejek do toalety, ale to może jak już córki klientów podrosną. 😉
Mała łazienka w „Projekcie Harmonia” ma podobny metraż, a jej użytkownikami na co dzień jest para. W tym przypadku część kąpielową stanowi duży, przestronny prysznic bez brodzika, oddzielony od reszty pomieszczenia szybą. Idealny na szybki prysznic rano i odprężający masaż wodą wieczorem. Nie chcieliśmy zasłaniać ozdobnej ściany z tapetą, dlatego w tym przypadku lustro, szafka i umywalka nablatowa znalazły miejsce naprzeciwko drzwi wejściowych. Przytulnego wyrazu całości dodaje puf z niebieskim obiciem.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda salon z aneksem kuchennym w tym projekcie sprawdź artykuł → „Projekt Harmonia – idealne połączenie salonu z aneksem kuchennym”
Mała łazienka w bloku – prysznic czy wanna?
Jeden z najczęstszych dylematów, jaki pojawia się, kiedy w grę wchodzi mała łazienka w bloku – prysznic czy wanna. Oprócz samego metrażu, który w ramach zmian deweloperskich jesteśmy w stanie odpowiednio zwiększyć, przede wszystkim pod uwagę musimy wziąć indywidualne potrzeby mieszkańców. Jeśli jesteśmy zwolennikami długich, gorących kąpieli trudno będzie nas przekonać do tego, że szybki prysznic to jest to, i na odwrót.
Dla kogo wanna?
Niewielka łazienka to nie przeszkoda to wstawienia w niej wanny, szczególnie kiedy w rodzinie są dzieci. Kompromisem może być zastosowanie parawanu nawannowego, aby rodzice mogli skorzystać z szybkiego natrysku. Wanna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które traktują kąpiel jak wypoczynek po ciężkim dniu, lubią sobie poleżeć w gorącej wodzie z książką i kieliszkiem wina, zrobić sobie domowe SPA.
Dla kogo prysznic?
Prawdą jest, że prysznic zmieści się w nawet najmniejszym pomieszczeniu. Nowoczesne modele bez brodzika z nieskazitelnie gładką szybą, która w połączeniu z lustrem powiększa optycznie przestrzeń świetnie sprawdzają się w małej łazience. Pod prysznicem szybko się odświeżymy, wykonamy masaż ciała pod deszczownicą lub za pomocą panelu masującego. Natrysk to też większa oszczędność wody.
Rozwiązania, dzięki którym niewielka łazienka będzie bardziej funkcjonalna
O czym warto pamiętać, urządzając małą łazienkę?
- Mała łazienka w bloku i duże lustro to zdecydowanie para idealna. Lustro to dodatkowe światło, czyli więcej przestrzeni (przynajmniej optycznie). Zdecydowanie warto postawić nie tylko na samo lustro, ale i jego odpowiednie oświetlenie,
- Szafki w zabudowie doskonale ukryją wszelkie przybory, ręczniki i kosmetyki, a jednocześnie ograniczą miejsce. Możemy wykorzystać ścianę, przestrzeń pod umywalką lub blatem. Dzięki temu łazienka będzie uporządkowana i wszystko będzie pod ręką,
- Podwieszana miska ustępowa to funkcjonalne rozwiązanie pod względem utrzymania porządku. Taki zabieg wpływa również na optyczne wydłużenie przestrzeni oraz nadaje jej lekkości,
- Oświetlenie to niezbędny element każdego wnętrza, a w szczególności małej łazienki. Przede wszystkim lampy górne, punktowe, które zapewnią równomierne doświetlenie całego pomieszczenia, ledy nad lustrem i nad strefą kąpielową.
Mała łazienka w bloku – podsumowanie
W małej łazience nie musimy i nawet nie powinniśmy rezygnować z komfortowych rozwiązań, bo to wnętrze, które ma nam służyć i które zwykle wykańczamy na kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Warto wybrać takie rozwiązania, które sprawią, że codzienne użytkowanie tego pomieszczenia będzie wygodne i swobodne.
Brak komentarzy!