Przejdź do głównej zawartości
7 minut

Mieszkanie z rynku wtórnego lepsze od deweloperskiego – poznaj zalety mieszkania z drugiej ręki.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy deweloperskie – oto jest pytanie…

Stoisz przed największą i najważniejszą decyzją finansową w życiu? Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, ale nie wiesz czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy deweloperskie? Mieszkania z rynku pierwotnego są kuszące, bo wybudowane w nowoczesnej technologii, z windą i garażem, często ogrodzone i strzeżone. Natomiast mieszkania z rynku wtórnego to lokale „używane” albo jak kto woli „z drugiej ręki”, które kuszą szybką dostępnością i zorganizowaną infrastrukturą wokół. Jeśli zastanawiasz się nad tym, którą nieruchomość warto kupić, zapoznaj się z zaletami zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Nieruchomości z rynku wtórnego – brać czy nie brać?

Na początek na pewno warto zrobić listę wszystkich elementów, które mają dla Ciebie znaczenie przy wyborze mieszkania. Po jednej stronie kartki zapisz rzeczy, które muszą koniecznie znaleźć się w mieszkaniu, bloku i okolicy, a po drugiej stronie zapisz te elementy, które fajnie, aby były, ale nie są niezbędne. W wyborze mieszkania ważne jest jego nasłonecznienie, kondygnacja, możliwość wydzielenia dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, ogródek lub balkon, bliskość przystanku czy przedszkola, odległość od rodziny i przyjaciół, park w okolicy i wszystko inne co wpływa na Twój komfort życia.

 

Jak już wiesz, czego oczekujesz od przyszłego mieszkania to warto zapoznać się z punktami, które pokreślą zalety, ale również wytkną wady tego typu mieszkań. Najważniejsze są konkrety – zatem, oto jakie są korzyści płynące z zakupu wcześniej zamieszkałego lokum:

  1. Mieszkanie z rynku wtórnego można znaleźć w nieco niższych cenach niż nieruchomości od deweloperów. Jeśli zdecydujesz się na lokum z drugiej ręki łatwiej będzie Ci negocjować jego cenę z właścicielem i finalnie zapłacić za nie jeszcze mniej. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego musisz do ceny lokalu doliczyć jeszcze cenę garażu, komórki lokatorskiej oraz jego wykończenia, co sprawia, że koszty finalne szybują w górę.
  2. Mieszkania zazwyczaj są już umeblowane oraz w jakimś stopniu wykończone – więc możesz zamieszkać w swoim mieszkaniu zaraz po podpisaniu aktu notarialnego, bez szukania ekipy i czekania na odbiór lokalu. Jeśli mieszkanie jest w dobrym stanie, a poprzedni właściciele mieli podobny gust do Twojego, to czasem wystarczy odświeżenie ścian i wymiana kilku mebli, aby wygodnie mieszkać przez kolejne lata. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy.
  3. Możesz je obejrzeć wzdłuż i wszerz i z góry na dół, więc wiesz co kupujesz. Mieszkania z rynku deweloperskiego widzisz z reguły tylko na kartce papieru, więc trudno połapać się w wielkości pokoi czy salonu. Do mieszkania z rynku wtórnego masz możliwość wejścia i zajrzenia w każdy kąt. A dzięki temu, że jest ono umeblowane, widzisz dokładnie jak bardzo jest przestronne.
  4. Bardzo dobrze zorganizowana infrastruktura wokół osiedla to ogromny plus starego budownictwa. Kiedyś, czyli jakieś 40-50 lat temu budowało się z większą dbałością o zieleń na osiedlu, rozległe place zabaw, większe odległości między blokami i bardziej kameralną zabudowę. Wszystko masz pod ręką – sklepiki, warzywniaki, żłobek, przedszkole, szkołę, przychodnię, tramwaje i autobusy. Na małe zakupy czy wyjście po dziecko do przedszkola możesz wyjść z domu praktycznie w klapkach. Ważne jest to, że stare osiedla już są ukształtowane i zagospodarowane i w tym temacie raczej nic się nie zmieni. Jeśli chodzi o nowe budownictwo, to tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zazwyczaj są to lokalizacje z dala od centrum, z nieukształtowaną infrastrukturą, brakiem komunikacji publicznej, placem zabaw z dwoma konikami i małą zjeżdżalnią i rachityczną zielenią. Może też się zdarzyć, że w przeciągu kilku lat widok z okna zasłoni Ci kolejny nowo powstały blok. No starych, już zagospodarowanych, osiedlach takie rzeczy raczej się nie zdarzą.
  5. To co jest jeszcze wyjątkowe w mieszkaniach z rynku wtórnego to ich klimat. Często są to mieszkania położone w urokliwych kamienicach czy perełkach architektury. Wysokie pomieszczenia, piękne okna, niespotykana stolarka i grube mury- to marzenie wielu osób poszukujących klimatycznego mieszkania. Możliwość posiadania lokum, które było świadkiem wielu historycznych wydarzeń, dorastania kilku pokoleń poprzednich mieszkańców, pełne ciekawych anegdotek to gratka dla osób, które szukają czegoś więcej niż surowe, niezamieszkałe jeszcze mieszkania od dewelopera. Takich klimatycznych mieszkań jest oczywiście dużo mniej na rynku nieruchomości i schodzą jak świeże bułeczki, ale jeśli uda Ci się upolować taką perełkę, to możesz czuć się prawdziwym szczęściarzem.

ZOBACZ: Remont mieszkania- Jak wygospodarować dodatkową garderobę?

Czy to nie wygląda za kolorowo – jakie są haczyki?

Oczywiście mieszkania z rynku wtórnego mają też swoje wady:

  1. Mieszkanie już jest urządzone, wprowadzasz się i na początku jest wszystko super i pięknie. Ale po jakimś czasie stwierdzasz, że przecież Twoja wizja aranżacji mieszkania była zupełnie inna. I wtedy zaczynają się schody – bo ściany nie takie, bo nie w tym miejscu, a nowy narożnik nie pasuje, a kontakty to nie wiesz kto robił. No i zaczyna się frustracja. Wtedy lepiej zwrócić się do fachowca i oszczędzić sobie niepotrzebnych stresów i nieprzespanych nocy. Architekt pomoże Ci przy projekcie mieszkania i jego odpowiedniej aranżacji, aby było ono wygodne, funkcjonalne i praktyczne, sporządzi kosztorys (żeby nie było później niepotrzebnych niespodzianek, że na coś nie starczyło kasy) oraz harmonogram prac remontowych (żeby o niczym ważnym nie zapomnieć). Dzięki pomocy architekta będziesz przygotowany na remont, żeby przez czas jego trwania (który ciągnie się jak wieczność) totalnie nie osiwieć i nie sfiksować.
  2. Remont mieszkania to zawsze jedna wielka niewiadoma – nigdy nie przygotujesz się na wszystkie koszty. Zawsze wyjdą po drodze jakieś nieplanowane wydatki i ukryte w ścianach niespodzianki (nie chodzi tu listy miłosne z czasów wojny lub dolary ukryte w puszce po ciastkach). Wtedy okazuje się, że doprowadzenie mieszkania do stanu użyteczności to spory wydatek. Zobacz: Ile NAPRAWDĘ kosztuje wykończenie i umeblowanie mieszkania? cz.1. Prace budowlane
  3. Koszty utrzymania całej kamienicy lub bloku z wielkiej płyty – te   budynku pamiętają czasy PRL i jeszcze więcej, więc są już w pewnym stopniu zużyte. Dlatego zawsze musisz brać pod uwagę, że koszty utrzymania budynku i jego renowacji mogą wzrosnąć.
  4. Inny problem jaki może się pojawić, to brak dedykowanego miejsca postojowego, więc powrót do domu z pracy zawsze wiąże się z dreszczykiem emocji, czy tym razem uda się zaparkować blisko bloku. Brak windy może być również problematyczny, zarówno w przypadku remontu jak i konieczności wnoszenia roweru lub wózka na trzecie piętro.

I co wybrać?

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z wadami i zaletami mieszkań z rynku wtórnego będzie Ci dużo łatwiej podjąć decyzję o zakupie swojego „M”. Poszukiwanie idealnego lokalu nie jest łatwe. Czasem może się wydawać, że jesteśmy już blisko znalezienia, ale po drodze napotykamy trudności z bankiem, dotychczasowym właścicielem czy kwestiami prawnymi. A czasem zupełnie nieprzekonani wchodzimy do mieszkania, a po chwili wiemy, że to właśnie to! Niezależnie od tego jakie rodzaj mieszkania wybierzesz, pamiętaj, że nie jesteś w tej decyzji sam. Architekt czy projektant wnętrz może pomóc Ci już na etapie poszukiwań mieszkania, doradzi które jest łatwiejsze w aranżacji i jakie widzi ewentualne problemy lub mankamenty. Takie spojrzenie „z boku” bardzo pomoże, kiedy w grę wchodzą emocje i niemałe pieniądze.

ZOBACZ: Chcesz samodzielnie zaprojektować swoje mieszkanie? Sprawdź 10 popularnych błędów aranżowania domu bez pomocy architekta.

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.