Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim.

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim.

Planując wystrój mieszkania myślimy głównie o kilometrach glazury, parkietu, gresu, sanitariatów, tapet, wykładzin i farb. To wszystko (wyciągnięte wprost z bajecznych wnętrz Instagrama) tworzy obraz idealnej przestrzeni do życia. Sam wybór glazury do łazienki jest już wyższym stopniem wtajemniczenia, momentem w którym wzbijamy się na szczyt swojej wyobraźni przestrzennej, decydując o elemencie który pozostanie z nami na lata. To samo dotyczy mebli kuchennych- muszą być funkcjonale, ładne, wytrzymałe i ergonomiczne. No i nie kosztować fortuny. Te wszystkie dylematy mogą spędzić sen z powiek i przyprawić o szybsze bicie serca. Jest jednak jeden element wystroju, który liczy się w dziesiątkach, zostaje w mieszkaniu dłużej niż inne, kosztuje od kilku nawet do kilku tysięcy złotych i jest najbardziej niedoceniany ze wszystkich. Jako jedyny traktowany przez wielu jako zło konieczne, coś co powinno być w standardzie, niepotrzebny wydatek. Jednak odpowiednio dobrany nie musi rujnować budżetu, a może stać się wyjątkową i samodzielną dekoracją lub idealnym uzupełnieniem całego projektu. Jak delikatna, dyskretna biżuteria nadająca błysku klasycznej małej czarnej. Jak wystrzałowe czarne szpilki ożywiające nudny i poprawny strój. Jak wisienka na ulubionym torcie. Jak doskonałość w powiedzeniu mojego ulubionego autora powieści o Małym Księciu, którą osiąga się  “(…) nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale raczej wtedy, gdy nie można nic ująć.”

Mowa o niewielkich, ale bardzo znaczących gniazdkach i łącznikach światła. Czujecie się rozczarowani? Uważacie, że poświęcanie kolejnych dziesięciu minut na czytanie o osprzęcie elektrycznym to strata czasu? Sprawdźcie najpierw jak zupełnie nudne “pstryczki” potrafią dopełnić każdy projekt i ile kosztuje ten najczęściej pomijany element wystroju.

(Wszystkie poniższe kolekcje możecie nabyć w firmie Grodno)

Gniazdka i łączniki do 10 zł/szt

W przedziale najbardziej podstawowych gniazdek mamy do wyboru jedynie te wykonane z plastiku. Ale plastik plastikowi nie równy, więc decydując się na konkretny osprzęt do naszego nowego domu warto wybrać ten, który mimo niskiej ceny nie wypaczy się i nie odpadnie po pół roku. Są to również najczęściej spotykane kolekcje w standardzie deweloperskim. W tej niskobudżetowej grupie znajdziemy kilka szczególnie godnych polecenia pozycji:

 1. LEGRAND Niloe II
 2. KONTAKT Simon 10
 3. HAGER (BERKER) Lumina 2

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 2

KONTAKT Simon 10

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 3KONTAKT Simon 10

Gniazdka i łączniki do 30 zł/szt

To propozycja dla wszystkich, którzy w nieco wyższej, ale nadal korzystnej cenie chcą mieć produkt lepszy jakościowo niż ten, który zazwyczaj proponuje deweloper. Wraz ze wzrostem ceny podnosi się również wytrzymałość plastikowych elementów czy ich design. W tej grupie cenowej można już oczekiwać miłego w dotyku satynowego wykończenia (a nie typowo błyszczącej powierzchni), bardziej nowoczesnych i eleganckich kształtów, a nawet ramkę, która imituje szkło. Można również wybierać spośród innych kolorów niż tradycyjny biały czy kremowy. Za niewielkie pieniądze można więc dopasować gniazdko czy łącznik światła do koloru tapety na ścianie, płytek czy farby, tak aby typowo biały kolor nie psuł efektu końcowego. A oto kilka wartych rozważenia kolekcji:

 1. HAGER (BERKER) Q1 i Q3– wykonane z duroplastu o aksamitnym wykończeniu
 2. KARLIK Deco– bogata kolekcja ramek w żywych oraz pastelowych kolorach, wykończone drewnem lub imitacją szkła daje ogromne możliwości aranżacyjne w niskiej cenie
 3. SCHNEIDER Sedna– seria bardzo cienkich ramek w kilku kolorach, w tym również w aluminium i satynie

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 4

KARLIK Deco

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 5

KARLIK Deco

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 6HAGER (BERKER) seria Q

 

Gniazdka i łączniki do 80 zł/szt

Decydując się na osprzęt elektryczny z wyższej półki, można spodziewać się już bardziej designerskich kształtów, ciekawych rozwiązań i ładnej kolorystyki. To gwarantują producenci, którzy w swojej ofercie maja ramki w pastelowym wykończeniu, z metalowymi dodatkami, fluorescencyjnymi wstawkami oraz wszklane, np:

 1. KONTAKT  Simon Detail 82– seria ramek charakteryzująca się kontrastową kolorystyką obrzeża. Ciekawy element dekoracyjny, który może nadać wyjątkowy charakter minimalistycznym wnętrzom. W kolekcji znajdziemy np. czarne ramki ze złotym wykończeniem idealnie wpisujące się w aktualne trendy, grafitowe gniazdka z drewnianą obramówką do eleganckich wnętrz i zabawne łączniki w kropki do pokoi dziecięcych
 2. JUNG LS 990 – seria osprzętu z wyjątkowo cienkimi ramkami i dużymi klawiszami, idealna dla fanów czystej formy. Występują też zdecydowanie „wyższe” rozwiązania. Wykonane z mosiądzu czy złota. Ciekawostką jest rozszerzona kolorystka kolekcji o barwy Le Corbusier’a.
 3. GIRA E3– ciekawa kolekcja o zaokrąglonych brzegach i miękkiej fakturze ramek

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 7

JUNG LS 990 Les Couleurs

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 8

GIRA E3

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 9

GIRA E3

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 10

KONTAKT Simon Detail 82

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 11

KONTAKT Simon Detail 82

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 12

KONTAKT Simon Detail 82

Gniazdka i łączniki powyżej 150 zł/szt

Uznałam je za Mercedesy wśród gniazdek, ale specjaliści z Grodno Decor szybko mnie poprawili, mówiąc, że są to Rolls Royce’y 😊 Tak czy siak to produkty wyjątkowe pod każdym względem. Cechuje je wysoka jakość i oryginalne wzornictwo. Wydatek powyżej 150 zł/szt to możliwość wyboru między metalowymi ramkami czy zupełnie oryginalnymi przyciskami w stylu retro.

 1. LITHOSS – na szczególną uwagę zasługuje seria Cockpit – wzorowana na deskach rozdzielczych samolotów z II Wojny Światowej oraz seria Piano – tu chyba wiadomo na czym wzorowana 😊
 2. FONTINI (5.1, Garbi, Garbi Colognal, 1950, Venezia)– ekskluzywne ramki wykonane ze stali szlachetnej, mosiądzu, Corianu, aluminium, wzbogacone kryształkami Swarovskiego. Dla najbardziej wymagających (klientów i architektów)

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 13

LITHOSS Cockpit

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 14

LITHOSS Piano

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 15

FONTINI by Font Barcelon 5.1

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 16

FONTINI Garby

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 17

FONTINI Dimbler

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 18
                           FONTINI 1950

 

Zupełnie wyjątkowe

Powyższe propozycje to jeszcze nie wszystko co oferuje niedoceniany świat osprzętu elektrycznego. Oto kilka kolekcji, które na pewno maja w sobie “efekt WOW!”:

 1. HAGER (BERKER) Glasserie- ciekawa kolekcja szklanych ramek, która łączy styl retro z nowoczesnością szkła
 2. LIVOLO – minimalistyczne i eleganckie włączniki dotykowe, wykonane ze szkła
 3. HAGER (BERKER) 1930 Rosenthal – obrotowe łączniki i gniazdka wykonane z kultowej porcelany. Marzenie mojej teściowej.
 4. HAGER (BERKER) Manufaktura – nietypowy kolor, barwione szkło, beton lub jeansowy łącznik? Te wszystkie fantazje da się spełnić. Istnieje możliwość wykonania osprzętu z dowolnego materiału. Oczywiście w granicach rozsądku 😊
 5. THPG – porcelanowe i bakelitowe cuda. A oprócz tego klamki, wieszaki na ręczniki czy umywalki…

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 19

HAGER (BERKER) Manufaktura

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 20

HAGER (BERKER) Glasserie

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 21

LIVOLO

Najbardziej niedoceniany element wystroju wnętrz. Nie zapomnij o nim. 22

THPG

 

Co nowego?

W świecie designu wciąż pojawiają się nowe trendy i pomysły. Warto być na bieżąco, spotykać się z ludźmi, innymi architektami, “wietrzyć” głowę i nie wpaść w rutynę. To ostatnie jest zawsze początkiem końca kreatywności. Na pewno pomocne w zdobywaniu nowej, ciekawej i zupełnie darmowej wiedzy jest uczestniczenie w szkoleniach. Jedno z takich spotkań (swoją drogą z fajnym i zachęcającym programem) planuje firma Grodno Decor Oprócz typowo produktowych prezentacji przygotowane będzie między innymi szkolenie z fotografii wnętrz, na które ja sama się wybieram. Jeśli macie ochotę wziąć w nim udział (a przy okazji spędzić miłe dwa dni w towarzystwie fajnych ludzi) to odezwijcie się do Pawła Korzeniewskiego (pkorzeniewski@grodno.pl)  i zapiszcie na listę chętnych. Do zobaczenia!

You may also like

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *