pCon Planner- kompletny, prosty i darmowy program do projektowania wnętrz

pCon Planner- kompletny, prosty i darmowy program do projektowania wnętrz

Niewiele jest na świecie dobrych i darmowych rzeczy jak książki w bibliotece, przejazd autostopem czy siłownia na świeżym powietrzu.  Za resztę musisz niestety zapłacić. Chociażby kartą Mastercard. Tym ciężej więc uwierzyć, że istnieje zupełnie za darmo i bez żadnych haczyków  program do projektowania wnętrz. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, bo przecież takich programów w internecie jest bez liku. Jednak jakość wizualizacji oraz możliwości aranżacyjne tych aplikacji pozostawiają wiele do życzenia. Zazwyczaj są to programy o wąskiej specjalizacji (do projektowania kuchni, biura lub łazienki) lub o bardzo prostym i schematycznym renderze. Do tej pory nie było programu, który oferowałby możliwość projektowania całego mieszkania lub domu, a zarazem posiadał silnik renderujący dorównujący drogim i profesjonalnym programom. Ale oto jest pCon Planner – pierwszy i jedyny darmowy program, który może śmiało konkurować z Archicadem. Jak to możliwe, że dopiero niedawno odkryłam jego istnienie?

Też pierwszy raz o nim słyszycie? Nie dziwie się, bo to nowość na naszym rynku. Nowy w Polsce (jego dystrybucja rozpoczęła się zaledwie 2 lata temu), ale na świecie znany jest już od dość dawna. Jeśli macie już za sobą doświadczenie z programami do projektowania a szukacie alternatywy do drogich i pracochłonnych aplikacji lub właśnie stoicie przed decyzją o zakupie, któregoś z nich- pCon Planner na pewno Was zainteresuje.

Aby zacząć projektować z pCon Planner kliknij w link i wybierz odpowiednią wersję —> Strona pConPlanner

JEŚLI JESZCZE NIE JESTEŚ PRZEKONANY CZY WARTO REZYGNOWAĆ ZE SWOJEGO DOTYCHCZASOWEGO PROGRAMU NA RZECZ pCON PLANNER, PORÓWNAJ TE DWIE WIZUALIZACJE I ODGADNIJ, KTÓRA Z NICH ZOSTAŁA WYKONANA W PROGRAMIE ZA 11 000 ZŁ, A KTÓRA W CAŁKOWICIE DARMOWYM.

(Są to „surowe” wizualizacje bez obróbki w programie graficznym typu Photoshop. Wykonane na laptopie o parametrach sprawnie obsługujących programy projektowe. Czas renderingu w obu przypadkach około 2o minut)

pCon Planner

 

DLACZEGO KOMPLETNY?

Do tej pory, aby projektować i tworzyć wizualizacje potrzebna była zazwyczaj para zgranych ze sobą programów. W zależności od upodobań to przeważnie Archicad+Artlantis, Sketchup + Vray lub 3ds Max+Vray. Każda z tych opcji wymaga oczywiście sporych nakładów finansowych. Czy nie można prościej, taniej ale też dobrze? Można!

pCon Planner jest kompletny, ponieważ:

 1. Posiada własny silnik renderujący. To program, który pozwoli nie tylko na tworzenie dokumentacji technicznej czy precyzyjnych rysunków ale też fotorealistycznych wizualizacji. W chwili obecnej pracuje na dość dobrym i szybkim silniku renderującym, ale dostępny jest już nowy (w fazie optymalizacji, ale możliwy do wykorzystania) silnik Cechy Beta. Nowa jakość, która daje wspaniałe efekty przy niewielkim czasie renderingu.
 2. Posiada przyjazny interfejs w języku polskim oraz intuicyjne menu projektowe – dzięki temu nawet bez wcześniejszej znajomości programów projektowych łatwo znajdziesz przydatne funkcje.
 3. Posiada własną bibliotekę modeli 3D oraz tekstur, która jest na bieżąco aktualizowana i wzbogacana o obiekty firm z branży wnętrzarskiej. Co ważne są to obiekty mebli, oświetlenia i wyposażenia, które można zakupić- nie bazujecie więc na wirtualnych modelach ale rzeczywistej ofercie producentów.
 4. Ma możliwość importowania modeli 3D bezpośrednio z 3DWarehouse, która jest chyba jedną z największych bibliotek obiektów m.in. do Sketchupa. Import obiektów odbywa się bezpośrednio przez program, co pozwala na szybką i komfortową pracę, bez konieczności zapisywania modeli na dysku komputera przez tradycyjną przeglądarkę.
 5. Obsługuje rozszerzenia plików .dwg, .dwt, .dxf, .sat, .sab, .3ds, .skp, .ifc co daje ogromne możliwości współpracy z innymi popularnymi programami. Jeśli otrzymasz od klienta projekt mieszkania w formacie .dwg możesz go bezpośrednio zaimportować do pCon Planner’a jako podkład. Podane rozszerzenia dotyczą również wszystkich modeli 3D, które chcesz wgrać do programu.
 6. Daje możliwość udostępniania projektu w formie PANORAMY 360°. Dzięki tej funkcji Wasz klient zobaczy swoje mieszkanie nie tylko jako nieruchomy obraz .jpg, ale będzie miał możliwość obejrzeć je z każdej strony, przybliżyć obraz czy przechodzić między pomieszczeniami. To standardowa i bezpłatna funkcja programu, która wymaga jedynie założenie konta na podstawie adresu email. Dzięki temu uzyskasz również możliwość tworzenia wirtualnych profesjonalnych prezentacji projektu.
 7. Możesz nauczyć się jego obsługi sam. Na stronie producenta udostępnione są filmy instruktażowe pokazujące wszystkie najważniejsze możliwości programu, które pozwolą Ci samodzielnie projektować. Są one co prawda w języku angielskim, ale wyraźny głos lektorki i prezentacja omawianych funkcji pozwalają łatwo zorientować się w obsłudze programu. Tutoriale możesz obejrzeć bezpośrednio ze strony dystrybutora —> TUTORIALE
 8. Gdybyś jednak potrzebował pomocy w nauce pCon Planner, organizowane są szkolenia na terenie całej Polski.Najbliższe spotkania odbędą się (informacja ze strony na FB):
 • 3.03.2016 – Poznań – kurs podstawowy
 • 11.03.2016 – Kraków – kurs podstawowy
 • 16.03.2016 – Warszawa – kurs podstawowy
 • 17.03.2016 – Warszawa – kurs ZAAWANSOWANY
 • 21.03.2016 – Wrocław – kurs podstawowy

A PONIŻEJ ODPOWIEDŹ NA ZAGADKĘ, KTÓRA Z POWYŻSZYCH WIZUALIZACJI BYŁA WYKONANA W pCon Planner

pCon Planner

 

DLACZEGO PROSTY?

Niezależnie od tego czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z programami do projektowania czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z architekturą, obsługa pCon Planner nie sprawi Ci większego problemu. Dzięki menu i interfejsowi w języku polskim z łatwością odnajdziesz potrzebne funkcję. Pracę ułatwia również ekran podzielony na cztery niezależne pola, które pomagają zorientować się nie tylko w układzie 2D ale również 3D, bez konieczności przełączania widoków. Ponadto projektować można w dowolnie wybranych ekranie, co pomaga w precyzyjnej pracy z dużą ilością elementów (likwiduje ryzyko nakładania się obiektów i pomaga kopiować modele w pionie i poziomie).

pCon Planner

Nie musisz martwić się długą, trwającą czasem całą noc walką renderu. Dwa silniki renderujące pozwalają na szybki podgląd wizualizacji lub bardzo dobry jakościowy obraz. Poniżej pokazana jest różnica między nimi.

pCon Planner

 

DLACZEGO DARMOWY?

Zawsze dość sceptycznie podchodziłam do rzeczy, które otrzymuje się za darmo. Bo niby dlaczego ktoś, kto się napracował i zainwestował swoje pieniądze miałby dawać coś „za free”. Zawsze jest jakiś haczyk. Więc jak to możliwe, że pCon Planner mimo że kompletny i prosty w swojej obsłudze a przy tym dające ogromne możliwości projektowe, udostępniany jest dla każdego bez ograniczeń?

Odpowiedź jest prosta. Koszt utrzymania i rozwijania programu ponoszą producenci mebli i wyposażenia, którzy pracując na płatnej i bardziej rozbudowanej (ale na potrzeby projektowania mieszkań, kompletnie niepotrzebnej) wersji programu, mają możliwość dotarcia do grona swoich odbiorców- architektów. Również dystrybutorzy tych mebli mogą wykupić płatną wersję, aby lepiej dopasować konkretny produkt do potrzeb klienta. A ponieważ na zachodzie taki sposób pracy i dystrybucji jest o wiele bardziej popularny niż w Polsce, nie brakuję chętnych do udostępniania swoich produktów. Mam nadzieję, że z czasem i nasi producenci zauważą jak ogromny potencjał drzemie w tej formie dotarcia do architektów a co za tym idzie- inwestorów. Zamiast tworzyć zupełnie nieprzydatne, bo ograniczone tylko do jednej branży programy projektowe (VoxBox, Light Decor Paradyż, Ikea Home Planner, ALNO Kitchen Planner, BoConcept Furnish Pro, KOŁO Moja łazienka) o ile łatwiej i szybciej można byłoby reklamować swoje produkty w jednym, kompletnym programie. Ciężko sobie bowiem wyobrazić, że projektując mieszkanie ktoś korzysta z różnych programów do różnych pomieszczeń. Być może rozwiązaniem tej sytuacji będzie właśnie pCon Planner, który oprócz funkcji projektowania wnętrz posiada płatną funkcję projektowania i personalizacji mebli i wyposażenia wnętrz. Wszyscy by na tym skorzystali.

A WIĘC?

pCon Planner jest fantastycznym narzędziem do projektowania zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Intuicyjna i łatwa obsługa pozwala łatwo przestawić się z dotychczasowego programu a nowicjuszom szybko nauczyć się jego obsługi. Dostępność wielu bibliotek modeli 3D oraz tekstur, a także możliwość importowania popularnych rozszerzeń plików daje nieograniczone możliwości aranżowania przestrzeni. Szybkie silniki renderujące dają świetne wyniki przy krótkim czasie oczekiwania. Nawet skomplikowane sceny, z dużą ilością świateł i przedmiotów nie są przeliczane dłużej niż w popularnych programach. Przyjazny interfejs w języku polskim oraz pomocne tutoriale pozwalają szybko poznać możliwości pCon Plannera. To wszystko sprawia, że jest on realną konkurencją dla absurdalnie drogich programów projektowych, z których każdy architekt korzysta na co dzień. To idealne rozwiązanie dla studentów, początkujących projektantów ale również właścicieli firm, którzy nie chcą inwestować ogromnych pieniędzy na początku działalności.Liczę więc, że polscy producenci wyposażenia wnętrz wezmą przykład z zagranicznych firm i udostępnią swoje produkty w jedynym kompletnym, prostym i darmowy programie dla architektów. Wypróbuj pCon Planner i daj znać czy zaskoczył również Ciebie.

Aby zacząć projektować z pCon Planner kliknij w link i wybierz odpowiednią wersję —> Strona pConPlanner


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY I WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI. DZIĘKI!

You may also like

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Wpadłam na ten program ponad miesiąc temu i na początku miałam również sceptyczne podejście do niego, bo jak to ktoś chce mi dać coś za darmo, niewiarygodne. Kiedy zrobiłam w nim pierwszy projekt dla klienta zakochałam się. Jest prosty w obsłudze i intuicyjny, a do tego w renderingu wersji beta wychodzą naprawdę dobre wizualizacje i nie zajmuje dużo czasu ich liczenie. Program, godny polecenia!

  • Mam takie same odczucia. Darmowe programy przyzwyczaiły nas do kiepskiej jakości wizualizacji i ograniczonej funkcjonalności. Kiedy wiec styka sie z czymś tak dobrym i za darmo az trudno uwierzyć ze te możliwe :) moze gdyby abonament kosztował chociaż symboliczna złotówkę nie byłoby to tak “podejrzane” :) nam pozostaje tylko korzystać :)

 • Ja pracowałam w czymś całkowicie odmiennym więc dla mnie nie jest on intuicyjny. Mój program ma tak chaniebne biblioteki a wczytywanie nowych jest strasznie czaso i praco chłonne, że mam dość. Wizki też mnie nie zadowalaja a wydałam na program z drugiej ręki 4 000 zł. Iza jest jakiś sposób, żeby pobrac wszystkie bibioteki na raz czy tak wszystko po bryle musze zaciągać?

  • Ala możesz zdradzić co to za program? Myslalam, że w wiekszosci mniej lub bardziej działają one na podobnej zasadzie.
   Z tego co zdążyłam zauważyć każdy obiekt należy wgrać lub zaimportować. Standardowa biblioteka też działa na zasadzie “wybierz i ściągnij”. Mam wrażenie, że to wszystko po to aby nie obciążać programu jak np. w Archicadzie.

   • póki co wrzuciłam tylko kilka wnętrz zrobionych na szybko w Sketchupie -tylko po to, by zrobić render. Nie ustawiałam nic oprócz odbicia lustra.
    Generalnie efekt bardzo zadowalający :)
    Nie wykonuję w ogóle wizualizacji fotorealistycznych, tylko po prostu 3d. Wolę skupić się na dopracowaniu szczegółów technicznych, niż na wizualizacji. Ale żeby bardziej realnie przedstawić wnętrze, jak najbardziej.
    Próbowałam renderować ogród – skutek średni (kwestia ustawień?), ale ogólnie renderuje szybko, chodzi bezproblemowo i jak narzędzie wspomagające jak najbardziej za!

 • Przetestowałam i sądzę, że to nie jest program do profesjonalnego projektowania. Brakuje olbrzymiej ilości funkcji, porównywanie go z Archicadem (który nota bene też nie jest programem do WNĘTRZ) to jakaś pomyłka.
  Już pominę fakt, że wysypuje się i zawiesza co 5 minut :)
  Fajna opcja z dostępnymi bibliotekami, ale nie za cenę funkcjonalności narzędzia.

 • Dzisiaj pierwszy raz testowałam i jak na darmowy produkt-super.Intuicyjny.Szybki rendering.Świetna sprawa. Spróbuję w nim zrobić pełen projekt i wtedy będe wiedziała wszystko-narazie nie próbowałam tworzyć jakiś niestandardowych obiektow.

 • Fajny wpis, dziękuję. Nie jestem projektantką zawodowo, ale chciałabym się nauczyć tego programu, by tworzyć projekty hobbystycznie. zastanawiałam się nad szkoleniem, w tej sytuacji zacznę od Poznania. dzięki.

 • Program jest fajny, prosty i intuicyjny. Mam tylko mały problem – ustawienia renderingu przy silniku BETA. Wizualizacje wychodzą mi ze strasznym “ziarnem”. Co może być tego powodem? Może omijam jakąś prostą czynność? :)

 • Program… cóż wart swojej ceny ;) A porównywanie tego narzędzia do tandemu Archicad + Artlantis to jakieś nieporozumienie. Próbowałem go przez kilka dni i niestety jego funkcjonalność oraz jakość generowanych wizualizacji pozostaje daleko w tyle za ww. programami. Fakt, za zestaw Archicad + Artlantis trzeba zapłacić i to niemało ale w rękach doświadczonego użytkownika można “czynić w nim cuda” a inwestycja zwraca się błyskawicznie. Pozdrawiam

  • Tomku, nieporozumieniem może sie rownież wydawać głoszenie opinii po “kilku dniach testowania”, jak podejrzewam bez wcześniejszego poznania programu. Zachęcam najpierw do poznania całkowitych możliwości programu a dopiero pózniej wydawanie jednoznacznych opinii podoba sie/ nie podoba sie. Są w tym temacie prowadzone szkolenia- polecam. Jak widać na porównaniu z bloga pCon potrafi rownież czynić cuda i to całkowicie za darmo. A wiele początkujących architektów czy młodych firm szuka czegoś co nie będzie wymagało od nich nakładu aż tak dużych funduszy na początku działalności.

   • Ciekawa propozycja – jednak nawet w podanych powyżej przykładać wizualizacji od razu widać, która jest w programie darmowym- widoczne ziarno, marne oświetlenie i odbicia – niestety to najczęściej decyduje o efekcie wizualizacji. Niemniej jednak jest to ciekawa opcja dla osób, które nie chcą lub nie mogą za dużo zainwestować w program. A jak się sprawdza do rysunków technicznych?

    • Jak dla mnie (podkreslam laika) te wizualizacje tutaj z pcona sa o niebo ladniejsze i naturalniejsze niz te drugie…

     Moze to kwestia konkretnego przykladu i drugi program potrafi wyczarowac wiecej niz tu pokazane…

     ja odnosze sie jedynie do zdjec tutaj i z poziomu potencjalnego klienta architekta ;)

 • Jest to bardzo dobry program tym bardziej, że darmowy i niestety lub stety nie ma konkurenta. Używam go od kilku dni. Projekty robię w Sketchup, potem renderuję w pCon. Proponuję tylko do niego min procesor i5 min 8GB RAM, i min 3GB grafikę. Co ciekawe sam intuicyjnie doświetla i ma do wyboru kilka silników renderujących. Polecam zainwestować w naukę tego programu.

 • Świetny program. Wcześniej pracowałem na głównie na Arconie i powiem szczerze, że wizualizacje z Arcona są na średnim poziomie. Natomiast w pCon Planner naprawdę można osiągnąć wiele. Program bardzo łatwy do opanowania, no może osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z żadnym programem do aranżacji mogą mieć problem, ale naprawdę jest bardzo intuicyjny i po kilku godzinach można już stworzyć swój pierwszy projekt wraz z wizualką. Szczerze polecam !!!
  A tak poza tematem programu to gratuluję świetnego bloga. Trafiłem tu przez przypadek i bardzo mi się tu podoba :)

 • Wszystko pięknie, ale światłą w renderowaniu mi się nie włączją. A raczej włączone jest jedno, a całej reszcie żarówki się przepaliły mimo identycznych ustawień,,,

 • Program faktycznie jest prosty, szybki i z efektem. Brakuje mi jednej zakładki, która jest na filmach instruktażowych, a nie ma jej u mnie w programie – layout. Zupełnie nie widzę gdzie mogę wstawić szablon z tabelką, jakieś opisy, przygotować plansze do wydruku…

 • Program faktycznie jest prosty, szybki i z efektem. Brakuje mi jednej zakładki, która jest na filmach instruktażowych, a nie ma jej u mnie w programie – layout. Zupełnie nie widzę gdzie mogę wstawić szablon z tabelką, jakieś opisy, przygotować plansze do wydruku…

 • Bardzo ciekawy program – darmowy a jednak z dużym potencjałem :-)
  Czy może ktoś projektował łazienkę i “układał” płytki – szukam sposobu na ustawienie fugi…
  Można stworzyć teksturę: płytka plus ramka w kolorze fugi… ale to niezbyt profesjonalne rozwiązanie – zmiana koloru czy szerokości fugi to edycja obrazka tekstury…
  Może komuś udało się to rozwiązać profesjonalnie :-)

  I oczywiście gratulacja bardzo ciekawego i ładnego bloga :-)

 • Ściągnąłem ten program dla przetestowania, lecz przy rysowaniu ścian i innych elementów stają się one niewidoczne. Znika też wówczas w polach roboczych ikona do powiększenia na cały ekran, ikony wyboru kamery itp.
  Jeśli kliknę ctrl+a widoczne są niebieskie linie przy narożnikach elementów, co świadczy o tym, że to co narysowałem znajduje się w pliku.
  Jedynie przy rysowaniu pokoju prostokątnego, zaraz po otwarciu programu, widać ściany w ustawionych kamerach, jednak gdy chcę dorobić podłogi lub drzwi wszystko znika. Chyba nie chodzi o widoczność warstw. Czy ktoś mógłby coś na to poradzić? Może autorka bloga miałaby jakąś radę- byłbym bardzo wdzięczny!

  • Nie jestem pewna czy to rozwiąże problem, ale być może w widoku obiektu (ikonka pióra w lewym górnym rogu każdego okna) aktywna jest opcja “ukryta linia” ?

    • Odsyłam w takim razie do wsparcia technicznego pCona, gdyż nie wiem dokładnie na czym polega to znikanie ścian i z jakim błędem się wiąże. Panowie bardzo sprawnie odpowiadają :)

     • Miałem podobny problem. Pomogła odpowiednia konfiguracja karty graficznej. Należy uruchomić w panelu sterowania “Panel sterowania NVIDIA” następnie z listy po lewej wybrać “zarządzanie ustawieniami 3D” potem w zakładce “Ustawienia programu” po czym klikamy “dodaj”. Pojawi się okno, należy wyszukać program w folderze instalacyjnym a następnie z punktu “2. wybierz preferowany procesor graficzny dla tego programu” należy wybrać coś innego niż karta zintegrowana. Wygląda na to, że z automatu, przynajmniej w niektórych przypadkach, program obsługiwany jest przez zintegrowaną kartę graficzną (jeśli taka jest na danym komputerze – często występuje w laptopach). W moim przypadku po ustawieniu na “procesor NVIDIA o wysokie wydajności” program zaczął działać poprawnie. Nie wiem jak to jest w przypadku kart ATI

 • Wszystko wygląda ok, ale czy da się w tym robić rysunki wykonawcze i detale, czy to jest program do koncepcjI? :>

  • Program służy głównie do wizualizacji, choć bazuje na środowisku CAD, więc można w nim przygotować również dokumentację techniczną. Ma pewne ograniczenia, ale jak ktoś się uprze to da radę :)

   • Zastanawiam się czy da radę jakoś wyrenderować przekrój architektoniczny danej ściany, pomijając to co jest przed nią? Przekroić np. pokój od danego miejsca do końca.

 • Wygląda bardzo profesjonalnie. Chciałabym zacząć go używać do wizualizacji, wcześniej myślałam właśnie o Artlantis, ale po co przepłacać :) Nie jestem jednak w stanie zaimportować moich plików (.skp) ze Sketchup 2018.

   • Dostałam odpowiedź od EasternGraphics Polska: “Import plików ze Schetchupa w wersji 2018 będzie dostępny w nowej wersji programu pcon.planner 7.7, która zaplanowana jest na następny tydzień.”