Przejdź do głównej zawartości
5 minut

Co powinien zawierać pierwszy mail do architekta wnętrz z zapytaniem o projekt?

Poszukujesz osoby, która pomoże Ci zaprojektować nowe mieszkanie? Chcesz się skonsultować w sprawie projektu wnętrz domu i potrzebujesz  profesjonalisty z doświadczeniem?

Ostatnio, nie ma dnia, abym nie otrzymała zapytania o projekt wnętrza, co jest najlepszym dowodem na to, że współpraca z architektem stała się pewnym standardem podczas urządzania swojego mieszkania lub domu.

To bardzo cieszy, bo uważam, że choć każdy może samodzielnie urządzić swoje wnętrze, to jedynie współpraca z profesjonalistą daje pewność, że przestrzeń została zaplanowana z uwzględnieniem nie tylko estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Pandemia korona-wirusa i związane z nią przymusowe siedzenie w domu ujawniła wiele nieprzemyślanych i pochopnie podjętych decyzji w projektowaniu wnętrz, szczególnie wśród tych osób, które amatorsko projektowanie wzięły na swoje barki.

Być może stąd wzięła się większa niż zazwyczaj ilość zapytań o szybką metamorfozę mieszkania czy remont.

Jeśli więc stoisz przed decyzją współpracy z architektem wnętrz, mam dla Ciebie kilka wskazówek, zainspirowanych dyskusjami architektów profesjonalistów zgromadzonych w mojej grupie ArchitektPro, które pomogą napisać dobry, bo konkretny, pierwszy mail z zapytaniem o projekt wnętrza.

 Jakiej pomocy od architekta wnętrz oczekujesz?

Najczęściej zgłaszają się do mnie inwestorzy, dla których zaprojektowanie mieszkania to „czarna magia” i potrzebują wsparcia od początku aż po wprowadzenie się do nowego M. Wtedy najlepsze rozwiązanie to projekt kompleksowy z nadzorem (SPRAWDŹ OFERTĘ) , który dostarcza pełnej wiedzy o projektowanym mieszkaniu, trzyma budżet pod kontrolą i zdejmuje z barków klientów odpowiedzialność za realizacje.

Czasem zdarzają się zapytania od osób, które dopiero zakupiły mieszkanie i mają możliwość wprowadzenia tak zwanych zmian deweloperskich (SPRAWDŹ OFERTĘ), czyli zmian w układzie ścian, elektryki i hydrauliki na etapie budowy. Wtedy z dużym wyprzedzeniem planujemy m.in. to, gdzie będą stały meble oraz jak będzie urządzona łazienka. Pozwala to zaoszczędzić sporo na etapie wykończenia i przyspieszyć realizację projektu. Czas i pieniądz są dużą motywacja, aby pomyśleć o wprowadzeniu zmian na długo przed odbiorem.

Popularnym tematem pytań o projekt bywają też kuchnie i łazienki. Szczególnie w starszych już, wymagających często remontu, blokach czy kamienicach. W praktyce jednak często okazuje się, że styl wnętrza zaproponowanego przez architekta sprawia, że projekt remontu rozszerza się obejmując całość domu czy mieszkania. Harmonijny styl, ale też opieka profesjonalisty nad projektem, wnosi pewien ład i spokój, tak potrzebny w niespokojnych czasach.

Zastanów się zatem, jaki zakres projektu Cię interesuje , jakiej pomocy od architekta wnętrz oczekujesz? To znacznie ułatwi odpowiedź i wypracowanie  sposobu współpracy, który Ci najbardziej odpowiada.

Jakich pomieszczeń projekt ma dotyczyć?

W zależności od tego czy do zaprojektowania jest wnętrze domu, czy mieszkania, czy pojedynczego pomieszczenia, cena projektu może się różnić. Moi klienci czasem wykluczają pomieszczenia gospodarcze czy pokoje, które aktualnie nie mają swojego konkretnego przeznaczenia. Jeśli więc nie chcesz projektować wszystkich wnętrz w domu, opisz te, które Cię interesują.

W opisie  zawrzyj takie kluczowe informacje jak:

  • metraż pomieszczeń do zaprojektowania
  • przeznaczenie/funkcja pomieszczenia np. główna łazienka, salon z aneksem kuchennym, pokój dla nastolatka
  • wyzwania projektowe np. mała ilość miejsca na blat roboczy w kuchni, słabo doświetlone pomieszczenie, konieczność wydzielenia garderoby.

Podanie tych informacji pomoże w lepszym oszacowaniu ceny za projekt.

Dlaczego warto od razu  dołączyć zdjęcia i plany?

Nic tak nie ułatwia współpracy już od samego początku jak pokazanie, czego dotyczy projekt. Niezwykle przydatne są wszelkie plany wnętrz od dewelopera, również te przedstawiające instalacje, czyli punkty elektryczne, hydraulikę i grzejniki. Jeśli posiadasz takie , dołącz je do maila. Może być to również karta mieszkania lub inny dokument przedstawiający pomieszczenia do zaprojektowania.

Jeśli nie posiadasz takich planów albo zapytanie dotyczy jednego z pomieszczeń, wystarczy odręcznie wykonany rysunek z pomiarami.

Oprócz planu mieszkania pomocne jest dołączenie zdjęć z wnętrzami, które Ci się podobają. To pomoże ustalić Twoje oczekiwania co do wystroju, oraz to czy architekt projektuje w podobnej stylistyce.

 

Zaprojektowanie wnętrza swojego domu czy mieszkania  dla wielu osób  jest ogromnym wyzwaniem. Na początku pojawia się mnóstwo pytań, obaw, wątpliwości. Na szczęście współpracując z doświadczonym architektem wnętrz można przejść przez proces projektowy bez większego uszczerbku na zdrowiu psychicznym 😉

Wystarczy wysłać zapytanie o projekt wnętrz, pamiętając o elementach wymienionych wyżej, aby otrzymać  dopasowaną do swoich potrzeb ofertę i podjąć współpracę, dzięki której architekt,  krok po kroku, doprowadzi projekt do szczęśliwego finiszu.

 

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.