[PODCAST] ODC.03 Jak wygląda współpraca architekta i sprzedawcy? Szczerze o prowizjach i rabatach.

[PODCAST] ODC.03 Jak wygląda współpraca architekta i sprzedawcy? Szczerze o prowizjach i rabatach.

TRUPY Z SZAFY

Do tego tematu dojrzewałam długo. W mailach wielokrotnie pytaliście mnie o to, jak z mojej strony wygląda współpraca architekta, sprzedawcy i dystrybutora. Współpraca, która jest przecież nieodzowną częścią każdego projektu, a na wierzchołku tego trójkąta powiązań jest jeszcze, niczego nieświadomy, klient. Architekt, który chce zrealizować z sukcesem swój projekt, musi mieć na podorędziu rzeszę zaufanych dostawców i wykonawców, którym powierzy przekucie wizji w rzeczywistość. W oparciu o budżet i możliwości inwestora. Z jednej strony mnogość rozwiązań i rosnących jak grzyby pod deszczu sklepów, daje nieograniczone możliwości. Z drugiej strony brak ze strony sprzedawców pełnego zaangażowania w proces realizacji, szukania rozwiązań problemów i odrobina życzliwości w stosunku do architektów. Jedni i drudzy umywają ręce w chwili kryzysu, bo „architekt tak zamówił”, a „sprzedawca mógł sprawdzić”. Jedni i drudzy mają rację, nikt nie chcę odpuścić. To w żaden sposób nie zmienia to rezultatu, którym jest poszkodowany klient.

Jest jeszcze jeden „trupek z szafy”, o którym nikt nie chce jawnie mówić, ale czuć go na kilometr. Temat prowizji. I pytanie, czy architekt może żądać zapłaty za polecenie konkretnego sklepu? Czy system prowizyjny jest popularnych rozwiązaniem wśród dystrybutorów i czy istnieje jakiś inny sposób na budowanie relacji? Czy kwestia pobierania należności od zleconego zamówienia jest etyczna względem klienta?

Byłam ciekawa jak to wygląda u innych architektów, ale kiedy pytałam, zamiast jednoznacznej odpowiedzi otrzymywałam zdawkowe uśmiechy i wzruszenia ramion. Temat tabu, o którym nikt nie chciał szczerze i wprost pogadać. Stwierdziłam, że pora rozprawić się z tym zgniłym jajem, wystawić go na widok publiczny, obejrzeć z każdej strony i w końcu rozstrzygać co tak śmierdzi i dlaczego.

Swoje zdaniem na ten temat znam, ale uznałam, że to zbyt mało, aby dotknąć źródła problemu. Zastanawiałam się kogo by tu wciągnąć w dyskusję na temat współpracy ze sklepem. Odpowiedź przyszła sama i niespodziewanie. Kiedy po raz kolejny poprosiłam znanego w branży Magika od Zadań Specjalnych o pomoc w znalezieniu na wczoraj brakujących elementów do mojego projektu, doszłam do wniosku, że przecież nikt jak jak on (a w zasadzie ona) nie zna lepiej blasków i cieni relacji łączących projektantów z dystrybutorami. Do mojego podcastu zaprosiłam więc Kingę Konopko z firmy Architect Supportktóra na co dzień zajmuje się wspieraniem architektów w kontaktach ze sklepami, zbieraniem ofert dla biur projektowych, uczeniem producentów współpracy z architektem i budowaniem trwałych, opartych na zaufaniu relacji. Jest cichym wsparciem każdej realizacji i ostatnią deską ratunku w kryzysowych sytuacjach. Na co dzień pełni rolę budki suflera, ale dziś jej głos wybrzmi głośno i wyraźnie. Zapraszam na bardzo ciekawą rozmowę z Kingą Konopko.

TEGO DOWIESZ SIĘ Z DZISIEJSZEGO ODCINKA PODCASTU:

– Kim jest Kinga Konopko i dlaczego założyła Architect Support?

– Kto ma według niej prawo do tytułu architekta?

– Komu może pomóc Architect Support?

– W jaki sposób budować bazę zaufanych dostawców?

– Jakie są formy współpracy producenta z architektem?

– Jak Architect Support szkoli producentów w budowaniu relacji z architektem?

– Co do zarzucenia architektom mają sprzedawcy w sklepach z wyposażeniem wnętrz?

– Jak wygląda współpraca na zasadach prowizji?

– Czy to popularny model współpracy? Ilu architektów z tego korzysta?

– Czy prowizja zależy od wielkości pracowni?

– Czy prowizją można nadrobić niską cenę za projekt?

– Czy taka współpraca jest fair w stosunku do klienta?

– Jakie są inne metody współpracy z dystrybutorem?

– Kto najwięcej traci na konflikcie architekta ze sprzedawcą?

– Z jakimi problemami i tematami można zwracać się do Architect Support?

– Jakie wyzwania i zadania w 2018 roku stawia przed sobą Kinga Konopko?

KLIKNIJ „PLAY”. MIŁEGO SŁUCHANIA :)

PODCAST DO POSŁUCHANIA W iTunes: 

[NOTATKI] W TYM ODCINKU PODCASTU MÓWIŁAM O:

– Architect Support- strona www.architectsupport.pl
– wpis na blogu- „Zepsuj sobie rynek, czyli dlaczego architekci pracują za półdarmo”
– wpis na blogu- „Najlepsze teksty na budowie”


Dziękuję za wysłuchanie trzeciego odcinka podcastu :)
Napisz w komentarzu jakie są Twoje doświadczenia we współpracy z dostawcą, sprzedawcą, architektem? Co jest dla Ciebie największym problemem i czego oczekiwałbyś od drugiej strony? Czy kwestia prowizji jest dla Ciebie problemem? Jakie masz zdanie na ten temat? Twój głos w dyskusji jest dla mnie ważny. 
Jeśli podoba Ci się taka forma komunikacji- daj znać w komentarzu!
Jeśli jest coś co mogę zmienić lub poprawić, aby lepiej się tego słuchało- daj znać w komentarzu!
[PODCAST] ODC.03 Jak wygląda współpraca architekta i sprzedawcy? Szczerze o prowizjach i rabatach.
4.3 (85.56%) głosów: 18

Mogą Ci się spodobać: