Przejdź do głównej zawartości
9 minut

Najpiękniejsza podróż

Odważna, energetyzująca kolorystyka, drewno w ciepłym odcieniu oraz schludne dodatki przywodzą na myśl apartament w egzotycznym kraju. Tropikalne detale i naturalne tkaniny podkreślają przytulną atmosferę wnętrza, kusząc swoją aranżacją każdego zwolennika dalekich wojaży. To liczące blisko 80 m2 mieszkanie, miałyśmy przyjemność zaprojektować dla uwielbiającej podróże pary w średnim wieku. Nasi Inwestorzy, dotychczas mieszkający w domu jednorodzinnym, na swoim koncie mieli już kilka przeprowadzek. Ta, miała być ich ostatnią, a miejsce które zaprojektowałyśmy, stać się bezpieczną przystanią na czas jesieni ich życia.

We wnętrzu zastosowane zostały rozwiązania oraz wysokiej jakości materiały, dotychczas wypróbowane przez Inwestorów i cieszące się ich zaufaniem. Takim wyborem była między innymi drewniana podłoga oraz fornirowane meble na wymiar. Wyzwaniem projektowym było zapewnienie na znacznie mniejszym metrażu większości udogodnień, do których nasi Inwestorzy przywykli podczas funkcjonowania w domu jednorodzinnym. Ponadto, posiadali oni także sporą ilość przedmiotów oraz wyposażenia, które wymagały sporej przestrzeni do ich przechowywania.

PRAKTYCZNIE I STYLOWO

Bezpośrednio przy wejściu zaprojektowałyśmy obszerną zabudowę meblową z wnęką i siedziskiem, które zaakcentowano fornirem w kolorze dębu. Wykonany na wymiar mebel wykorzystuje przestrzeń wnęki co do centymetra i gwarantuje dużo miejsca do przechowywania. Przedpokój optycznie powiększa lustro znajdujące się na jednym z frontów zabudowy. Uchwyty w postaci delikatnych gałek oraz frezowane fronty podkreślają elegancki charakter mebli. Ze względu na wygodę w eksploatacji, na podłodze przy wejściu ułożone zostały płytki o geometrycznym wzorze. Tego typu wzór jest bardzo praktyczny, gdyż nie tylko maskuje zabrudzenia, ale również optycznie powiększa wąskie wejście. W dalszej części mieszkania, położono dębową jodełkę klasyczną. 

KULINARNA ZATOKA

Kuchnia stanowi zaciszne i przytulne miejsce do przygotowywania posiłków. Obszerna, wykonana na wymiar zabudowa meblowa posiada wiele miejsca do przechowywania i przygotowywania posiłków. Jasnoszara, matowa płyta meblowa została zestawiona z szarym blatem o wysokim połysku oraz dębowym fornirem szafek wiszących. Ścianę pomiędzy nimi obłożono, tą samą co w holu, płytką w o geometrycznym wzorze w monochromatycznej kolorystyce. Zastosowanie tych samych materiałów w różnych miejscach jest zabiegiem celowym, nadającym wnętrzu spójności i harmonii. Ciąg kuchenny w kształcie litery „U” zapewnia sporą przestrzeń do swobodnego przygotowywania posiłków, również kiedy z wizytą wpadnie rodzina i goście. Wszystkie sprzęty AGD zostały wbudowane w zabudowę meblową, dzięki czemu tworzą z salonem jednolitą całość. Frezowane we frontach uchwyty pozwalają na wygodne otwieranie szafek i szuflad z zachowaniem minimalistycznej formy mebli.

Przestrzeń kuchenna została wydzielona ze strefy dziennej w ciekawy sposób. Pozornie problematyczny element konstrukcyjny w postaci słupa, okazał się być doskonałym wyznacznikiem do oddzielenia od siebie obydwu przestrzeni. Po jego prawej stronie zaprojektowano solidną zabudowę meblową, która od strony kuchni jest częściowo przeszkloną gablotą na zastawę i porcelanę, a od salonu pełni funkcję biblioteczki. Natomiast na lewo od słupa przedłużony został ciąg kuchenny, tworząc dwustronną, otwartą na salon ladę z szafkami i półkami. Dzięki zastosowanym środkom, kuchnia została wyraźnie oddzielona od salonu, pozostając jednak wciąż na niego otwarta, co wyraźnie powiększa przestrzeń dzienną.

ZOBACZ TEŻ: Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Prostopadle do ciągu kuchennego ustawiono drewniany stół, z możliwością rozłożenia na większą ilość osób. Umiejscowiony w niewielkiej odległości od otwartej lady kuchennej, pozwala na łatwą komunikację osób znajdujących się w kuchni z tymi, które przy nim zasiadają. Dzięki tej lokalizacji, również wydawanie posiłków bądź odkładanie talerzy po posiłku jest o wiele szybsze. Strefę jadalnianą oświetlono dwiema, prostymi lampami wiszącymi. W narożniku po przekątnej zlokalizowano strefę relaksu.

ZOBACZ TEŻ: Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

EGZOTYCZNY ZAKĄTEK

Głównym elementem strefy dziennej i przestrzeni relaksu jest narożna sofa wykończona welurem w egzotycznym odcieniu khaki. Zestaw wypoczynkowy uzupełniony został także o obszerny puf, który w zależności od potrzeb może pełnić funkcję stolika lub siedziska. Warto zwrócić uwagę, że i tutaj pojawia się kolejny regał na książki, których nasi klienci mają naprawdę wiele. Wykonany z trzech różnych materiałów doskonale wpisuje się w nietuzinkową kompozycję całego wnętrza. Narożnik, w którym ulokowana została sofa obłożono tapetą o subtelnym, geometrycznym wzorze. W przestrzeni tej nie mogło zabraknąć także roślin, które wyeksponowane na dekoracyjnych kwietnikach, przywodzą na myśl tropikalne podróże.

Mieszkanie posiada również jeszcze jedno, nie ujęte podczas sesji fotograficznej pomieszczenie, które tymczasowo było zamieszkiwane przez córkę Inwestorów. Obecnie pełni ono funkcję gabinetu Inwestora, który w razie potrzeby może zostać przekształcony w pokój gościnny.

W CIENIU TROPIKALNYCH LIŚCI

Naszym ulubionym pomieszczeniem w tym projekcie jest sypialnia. Jej główną dekorację stanowi znajdująca się na jednej ze ścian tapeta. Olbrzymich rozmiarów egzotyczne liście, w złamanych odcieniach zieleni, sieny oraz ochry rozpościerają się niczym baldachim nad lekkim wizualnie, drewnianym łóżkiem. Jego zagłówek został wykonany z delikatnych, drewnianych listewek. Obydwie strony łóżka zwieńczają dwa, niewielkie lecz praktyczne stoliki nocne. Symetrycznie nad nimi zawisły dwie oprawy oświetleniowe w metalicznym odcieniu miedzianej czerwieni.

Po prawej stronie łóżka zaprojektowałyśmy obszerną szafę wykonaną na wymiar przez stolarza. Warte uwagi są nietypowe, podkreślone kolorystycznie, frezowane uchwyty na jej rozwieranych frontach, a także znajdujące się poniżej nich, otwierane na tip-on szuflady.

Najważniejszy i najbardziej sentymentalny element tego wnętrza stanowi ściana znajdująca się naprzeciwko łóżka. To na niej została wyeksponowana kolekcja pamiątkowych fotografii powstałych podczas dalekich podróży małżeństwa. Każde ze zdjęć, wykonane przez Panią Inwestor przedstawia jej Męża w charakterystycznej pozie na tle danego miejsca bądź zabytku. Ta niezwykle intymna kolekcja stanowi zdecydowanie „serce” nie tylko tego wnętrza, ale także całego projektu, będąc sentymentalnym dziennikiem podróży przebytych przez tę wspaniałą parę. We wnęce obok ekspozycji, zaplanowałyśmy niewielki kącik do pracy. Znajdujące się nad blatem półki to dodatkowe miejsce na liczną kolekcję książek oraz pamiątek z podróży.

RELAKSUJĄCE ZACISZE

Metraż mieszkania pozwolił nam na efektywne wydzielenie dwóch pomieszczeń sanitarnych: wyposażonej w wannę i prysznic łazienki oraz połączonej z pralnią toalety. Dokonany w ten sposób podział dodatkowo polepszył jakość codziennego funkcjonowania w przestrzeni zamieszkiwanej przez dwójkę osób.

Kluczowy element łazienki stanowi znajdujące się nad umywalką lustro, w rzeczywistości będące płytką szafką wiszącą, za której lustrzanymi frontami ukryta została przestrzeń do przechowywania. Schowane w ten sposób kosmetyki i drobiazgi będą zawsze w zasięgu ręki, jednocześnie niezagracając blatu wokół umywalki. Umieszczone na frontach lustro optycznie powiększa wnętrze, a wynikające z budowy szafki podziały dodają atrakcyjności kompozycji. Od spodu, została ona dodatkowo podświetlona listwą LED. Umywalkę nablatową wraz z baterią stawianą umieszczono na obszernej komodzie wykonanej na wymiar przez stolarza, zapewniającej dużo miejsca na środki czystości bądź inne akcesoria.

Po prawej stronie zaprojektowałyśmy wannę obudowaną tym samym rodzajem płytek, które zostały położone na podłodze. Ścianę nad nią ozdobiono płytką o przestrzennej, geometrycznej strukturze, efektownie podkreśloną poprzez zastosowane oświetlenie. Po lewej stronie od wejścia, we wnęce, umieściłyśmy wygodny prysznic wyposażony w odpływ liniowy. Jedną z jego ścian również ozdobiono płytką o przestrzennym wzorze. Minimalistyczne, acz urokliwe wnętrze doskonale uzupełnia podtynkowa armatura o delikatnej formie.

ZOBACZ TEŻ: Łazienka w bloku – jak ją urządzić?

W osobnym pomieszczeniu funkcję toalety połączono z pralnią. W tej niewielkiej przestrzeni, udało się nam zmieścić nie tylko miskę wc i pralkę, lecz także obszerną zabudowę meblową służącą do przechowywania brudnych rzeczy oraz wszelkich niezbędnych środków czystości. Znajdująca się po prawej stronie od wejścia wisząca miska ustępowa została wyposażona w deskę myjącą, która jest dodatkowym udogodnieniem w codziennej higienie. Obok znalazła się również mała, lecz praktyczna umywalka. Pralka została ukryta w estetycznej, wykonanej na wymiar zabudowie. Na ścianie pojawiła się także, ta sama co w łazience, płytka o przestrzennym, geometrycznym wzorze. Nad stelażem WC oraz pralką, umieściłyśmy wiszącą szafkę z dwoma lustrzanymi frontami. Dzięki tym sprytnym zabiegom, niewielka przestrzeń pomieszczenia została wykorzystana w maksymalny sposób.

 

Naszym głównym celem projektowym było stworzenie wnętrza, które będzie dla mieszkańców bezpiecznym, ciepłym zaciszem, do którego wrócą z utęsknieniem z każdego ze swoich wojaży. Zmierzywszy się z szeregiem wyzwań, zaprojektowałyśmy komfortową przestrzeń odpowiadającą na najważniejsze potrzeby naszych Inwestorów. Projekt ten stał się także pewnego rodzaju alegorią ich największej i najpiękniejszej wyprawy spośród wszystkich, czyli wspólnej podróży przez życie.

 

Jeśli i Ty chciałbyś swoje wymarzone mieszkanie urządzić w taki sposób, aby było przyjemne, a jednocześnie funkcjonalne, rozważ wynajęcie profesjonalnej usługi projektowania wnętrz. Zespół naszych profesjonalistów zadba, aby projekt kompleksowo spełniał wszystkie oczekiwania. Nie wahaj się dłużej, skontaktuj się z nami i umów na wstępną rozmowę! Już dziś spraw sobie komfort dobrze zaprojektowanego wnętrza, będącego inwestycją na lata.

 

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.