Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera?

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera?

Dzisiejszy wpis to kolejny z serii „Projekt idealny”, która jest przewodnikiem o tym jak krok po kroku zaprojektować mieszkanie/dom bez błędów i bolesnej wtopy. W poprzednim poście pisałam o koncepcji projektowej, która jest niezwykle ważnym a często pomijanym krokiem w projektowaniu. Dziś będzie o zagadnieniu, które oprócz wizualizacji zajmują najwięcej czasu w całym procesie projektowym. Ale jest kilka sposobów, aby tę pracę sobie usprawnić i wypracować dobre nawyki przygotowując projekt wykonawczy mieszkania. Przygotowałam też dla Was pliki w pdf do pobrania oraz szablon projektu. O tym wszystkim w poście poniżej.

W SERII “PROJEKT IDEALNY” ZNAJDZIECIE WSZYSTKIE NIEZBĘDNE I NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O TYM:

 1. Jak przygotować i podpisać umowę na prace projektowe, która uchroni Was przed pracą za darmo, zabezpieczy wasze prawa, wskaże dokładny zakres prac i wyjaśni najważniejsze zobowiązania obu stron-> Wszystko na ten temat w artykule „Projekt zacznij od umowy”.
 2. Jak wykonać inwentaryzację (pomiar) mieszkania, aby uniknąć błędów już na samym początku. Co warto zabrać ze sobą na inwentaryzację i jak się do niej przygotować? Jak pomierzyć ścianę z oknem, aby wiedzieć czy zmieści się pod nim zabudowa kuchenna? Jak pomierzyć gniazdka i punkty wodne, aby zaplanować łazienkę bez  drogich przeróbek? Jak sprawdzić czy pomiar jest prawidłowy zanim wyjdziecie z mieszkania? –> Wszystko na ten temat w artykule „Jak zmierzyć mieszkanie?”
 3. Jak przygotować koncepcje projektowe, które zachwycą klienta, zachęcą do dyskusji i pomogą wybrać najlepszą opcję. Także o tym jak uniknąć błędów w tym ważnym dla dalszej współpracy momencie oraz czym różni się koncepcja od projektu koncepcyjnego -> Wszystko na ten temat w artykule “Koncepcja projektowa”
 4. Co powinnien zawierać projekt wykonawczy mieszkania – jakie projekty wykonawcze wchodzą w skład dokumentacji projektowej, ile rysunków to aż nadto i czemu mniej znaczy więcej. Tu znajdziesz wszystko o tym co musisz wykonać w ramach umowy, czego oczekuje klient i jak zrobić to dobrze i profesjonalnie. Dużo praktycznej wiedzy i przykładów z życia. -> Wszystko na ten temat w artykule “Projekty wykonawcze”
 5. Jak przygotować kosztorys i zaplanować budżet. Ile kosztuje robocizna? Ile materiały? O czym nie zapomnieć wyceniając realizację projektu? -> Wszystko na ten temat w artykule “Kosztorys prac wykończeniowych”.

Projekt wykonawczy mieszkania – mniej znaczy więcej?

Projekt wykonawczy mieszkania to przede wszystkim treść, na którą składa się zarówno rysunek jak i opis. Ważne, aby zawierała wszystkie niezbędne informacje, ale była jednocześnie prosta i czytelna. To nie konkurs na najbardziej kwieciste opisy czy skomplikowane ryciny. Przepastne i bardzo rozbudowane dokumentacje wykonawcze wyglądają imponujące, ale na budowie się po prostu nie sprawdzają i prędzej posłużą za podkładkę pod kawę niż pomoc w realizacji.

Do biura, w którym pracowałam czasem przychodzili klienci z gotowymi projektami, które pod względem opasłości mogłyby śmiało konkurować z “Panem Tadeuszem”. O ile inwestor miał wrażenie dobrze wydanych pieniędzy, o tyle w trakcie przeglądania projektów zastanawiałam się czy chociaż autor wie o co mu chodziło. Pomijając już całą listę błędów jakie takie elaboraty zawierały. O ile więc nie cierpisz na zaniki pamięci, nie musisz a nawet nie powinieneś przygotowywać zbyt szczegółowych rysunków, na których opis całkowicie przesłania projekt. Jeśli uważasz, ze nadmiar informacji uchroni Cie przed błędami czy częstymi wizytami na budowie to jest wręcz odwrotnie. Nigdy nie twórz dokumentacji w nadziei, że wykonawca znajdzie na niej odpowiedzi na wszystkie pytania. Nadzorowanie prac i obecność w mieszkaniu jest częścią projektowania i jeśli się przed tym wzbraniasz możesz od razu przerzucić się na tworzenie science-fiction.

Wypośrodkowanie miedzy treścią niezbędna a śmietnikiem projektowym jest trudna, ale przez wiele lat metodą prób i błędów opracowałam taki zakres dokumentacji, która przekazuje wszystkie ważne informacje ale nie jest nimi przeładowana. W mojej pracy sprawdza się to doskonale, mam więc nadzieje, że będzie to dobra baza do tworzenia Twojego własnego stylu.

Projekt wykonawczy mieszkania – zacznij od szablonu

Niezależnie od tego w jakim programie pracujesz musisz stworzyć szablon, który będzie zawierał informacje na temat projektu. Chodzi o ramę rysunku z logo Twojej firmy, danymi klienta i nazwą projektu. Oto jakie informację powinny znaleźć się na szablonie:

 • adres inwestycji
 • imię i nazwisko klienta- te dwie powyższe informacje z czasem się zapomina, dobrze jest mieć je zapisane. Szczególnie jak prowadzisz kilka projektów jednocześnie
 • dane projektanta i numer telefonu- to ważna informacja do wykonawców, jeśli będą chcieli się z Tobą skontaktować
 • data projektu
 • nazwa i dane teleadresowe pracowni

To powinno znaleźć się po prawej stronie projektu, gdyż w przypadku druku na formacie A3 to te dane będą widoczne jako pierwsze. Ułatwi to szukanie odpowiedniego projektu:

 • nazwa projektu
 • skala projektu
 • numer planszy- jest to liczba porządkowa, która odpowiada spisowi treści poprzedzający projekt
 • miejsce na legendę

Szablon może również zawierać informację, która w pewnym stopniu uchroni Cię przed konsekwencjami jeśli wykonywałeś projekt bez możliwości przeprowadzenia inwentaryzacji. Chodzi o sytuację, kiedy dysponujesz jedynie projektem budowlanym, bo lokal jest na przykład jeszcze w trakcie budowy albo wejście do niego jest niemożliwe. Takie projektowanie obarczone jest dużym ryzykiem błędu i masz prawo bronić się przed ewentualnymi konsekwencjami. Dobrze jeśli więc zaznaczysz to w projekcie np. taką formułką:

“Niniejszy projekt został wykonany na podstawie projektu budowlanego, bez przeprowadzenia inwentaryzacji stanu istniejącego. Przed wykonaniem prac proszę o sprawdzenie wymiarów ze stanem faktycznym. W przypadku odstępstw od projektu należy powiadomić Autora projektu. Za błędy wynikające z różnic w wymiarach, a które nie zostały omówione z Autorem projektu, nie ponosi on odpowiedzialności.”

 

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 1

 

Oto przykładowy wzór szablonu. Aby ułatwić sobie wstawianie rysunku w tym samym miejscu na wszystkich planszach zaznaczone są linie pomocnicze.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 2

Projekt wykonawczy mieszkania – co powinien zawierać?

Jeśli masz już szablon to możemy przystąpić do przygotowania projektów wykonawczych. O ile nie projektujesz nowego Pałacu Lubomirskich poniższa ilość plansz będzie absolutnym minimum. To czy jest potrzeba dodać ich więcej albo wzbogacić np. elewacjami ścian zależy od skomplikowania projektu. Ale tu również obowiązuje zasada “Mniej znaczy więcej”.

Każdą dokumentację powinien poprzedzać spis treści z numeracją adekwatną do numerów plansz:

 1. Koncepcje projektowe– dołącz je do dokumentacji, ponieważ są również częścią procesu projektowego. Pozwalają również zobrazować i przypomnieć jakie były etapy tworzenia ostatecznego projektu. To ważna część Twojej pracy, za którą klient również zapłacił.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 3

     2. Inwentaryzacja– W niej muszą być zawarte wszystkie informacje, które udało Ci się zdobyć w czasie pomiaru mieszkania, czyli punkty elektryczne, hydrauliczne, c.o., nawiewniki, skrzynki teletechniczne i inne. Możesz zaznaczyć również wymiary okien i wysokość parapetów i progów balkonowych.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 4

     3. Układ funkcjonalny– Projekt powinien zawierać ostateczny wygląd mieszkania pod względem funkcjonalnym, wszelkich dokonanych zmian i układu mebli. Niezwykle istotne jest pokazania szczegółowych wymiarów, które pomogą przybliżyć klientowi odległości między meblami i faktyczną przestrzeń pomieszczeń. Możesz dodać opisy, ale nie jest to niezbędne. Proste schematy są zazwyczaj najbardziej zrozumiałe.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 5

     4. Układ ścian i zabudowy g-k– Na projekcie pokaż wszystkie zmiany związane z ingerencją w ściany (czyli wyburzenia i nowe ściany) oraz zabudowy gk, które nie są częścią sufitów podwieszanych. Pamiętaj o wymiarach. Możesz zaznaczyć czy są to wartości przed tynkami czy “na gotowo”.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 6

     5. Projekt elektryki– Projekt powinien zawierać nie tylko wskazanie punktów elektrycznych, ale również opis pozwalający zorientować się co jest gdzie włączane. Zamiast linii prowadzących od włącznika do punktu świetlnego możesz zastosować numeracje lub oznaczenie literami. Oprócz wymiarów należy wskazać wysokości usadowienia gniazdek jeśli są na niestandardowej wysokości.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 7

   6. Projekt hydrauliki– Proponuje zaznaczać osie wyprowadzenia punktów hydraulicznych, bo ten punkt jest najłatwiej wyznaczyć na ścianie. Oprócz odległości od narożników podaj również przeznaczenie danego przyłącza oraz wysokość od podłogi. Pamiętaj o grzejnikach. Jeśli są przenoszone to również musisz to zaznaczyć na tym projekcie.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 8

     7. Projekt podłóg– Na projekcie podłóg oprócz rodzaju powierzchni pokaż kierunek układania paneli/deski, miejsce montowania listew przypodłogowych oraz dylatacyjnych. Nie zapomnij o wskazaniu płytki początkowej, od której glazurnik zacznie układać podłogę.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 9

    8. Projekt malowania ścian– Metod pokazania kolorystyki ścian jest wiele. Ja wybrałam taką jak na poniższym obrazku i tak funkcjonuję od wielu lat. Na projekcie oprócz farb wskaż wszystkie materiały, którymi pokryte są ściany czyli np. kamień dekoracyjny, tapeta, lustro, stiuk itp. Ten projekt nie dotyczy łazienki.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 10

     9. Projekt sufitów podwieszanych– Naprawdę nie ma konieczności bardzo szczegółowego rozrysowywania profili aluminiowych czy łączenia płyt gk sufitu podwieszanego. Najważniejsze aby wskazać jego wymiar (zakres) oraz położenie punktów oświetleniowych. Jeśli projektujesz bardziej skomplikowany sufit (wielopoziomowy lub z nietypową krawędzią) dodaj rysunek detalu. Pamiętaj również o wskazaniu miejsca przeprowadzenia listwy LED (np przerywaną pogrubioną linią). Możesz również zaznaczyć, które punkty oświetleniowe maja zapalać się razem.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 11

     10. Projekt zabudowy meblowej– Jeśli nie czujesz się na siłach szczegółowe projektowanie mebli zostaw fachowcom. Do Ciebie należy wskazanie ogólnego zamysłu, wskazanie funkcji mebla oraz podanie wymiarów. Dodaj opis jeśli masz pewność z czego zabudowa ma być wykonana. Ale uprzedzam, że jeśli nie współpracujesz z konkretnym stolarzem to może się okazać, że ten wybrany przez klientów dysponuje innymi próbnikami niż Ty. Ja zawsze dobieram kolorystykę mebli na miejscu i w obecności klienta. I Tobie też to radzę.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 12

     11. Projekt układu płytek– O ile mieszkanie jest proste i nie wymaga dodatkowych rysunków elewacji ścian, łazienka będzie jedynym pomieszczeniem kiedy taki projekt trzeba wykonać. Powinna się tu znaleźć informacja o użytych płytkach, wymiary oraz wskazanie płytek początkowych.

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 13

 

 

 

Tak jak pisałam na początku- powyższe projekty to baza, abyś wypracował swój sposób na projekt wykonawczy mieszkania. Zawiera wszelkie informację, które na projekcie MUSZĄ się znaleźć. Rozbudowanie jej zależy od wielkości mieszkania, stopnia skomplikowania projektu i Twojej własnej potrzeby zawarcia dodatkowych informacji. Pamiętaj tylko, że nadmiar nie jest Twoim sprzymierzeńcem. O ile zrobi wrażenie na kliencie, o tyle dostarczy Ci mnóstwa niepotrzebnej pracy (pomyśl co w przypadku konieczności nanoszenia poprawek!) a wykonawcom zagwozdek. Tu trochę jak w życiu sprawdza się powiedzenie, że lepsze jest wrogiem dobrego. 

SZABLON PROJEKTU, KTÓRY WIDZICIE POWYŻEJ JEST DO KUPIENIA W SKLEPIE. OPRÓCZ PLIKU .DWG OTRZYMACIE 110 WSKAZÓWEK I PORAD O TYM, CO POWINNO SIĘ ZNALEŹĆ W DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ. DZIĘKI TEMU JUŻ NIGDY NIE ZAPOMNICIE O NAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJACH NA PROJEKCIE:

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 14

Projekt wykonawczy mieszkania- jak go wykonać i co zawiera? 1

 

 


Jeśli podobał Ci się ten post, uważasz że był przydatny i wartościowy- podziel się swoją opinią w komentarzu i udostępnij go swoim znajomym. Niech idzie w świat i ściągnie tu więcej fajnych ludzi. Dzięki!

You may also like

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Dobre informacje, wszystkie zebrane w jednym miejscu :)

  Czasami dodaję jeszcze przekroje przez poziomy sufitów – nie każdy wykonawca niestety je widzi wpisane na rzucie. Szkoda też, że nie wszyscy lubią się stosować do bazy płytek, chociaż zaznaczona na czerwono i grubo :/ Ech, takie życie – wykonawca zawsze wie swoje, a później wychodzi klops i niech poprawia.
  Póki co w ciągu ostatnich lat trafiłam tylko na 1 (słownie: jednego!) kumatego wykonawcę – jako jedynego najmilej wspominam ;)

 • Dopiero dzisiaj trafiłam na tego bloga i bardzo mi się spodobał. Chętnie zobaczyłabym Twoje/Pani projekty lub realizacje. Można gdzieś je obejrzeć? Masz jakąś stronę internetową swojej firmy?

 • Hej, wchodzę dopiero na rynek pracy i w związku z tym mam kilka pytań :)
  1. Co z rozwinięciami ścian? Nie uważasz tego za niezbędny element projektu? Ja zawsze robię + na nich opisuje kolorystykę/wykończenie ścian, zaznaczam i wymiaruję instalacje a w przypadku dużego ich zagęszczenia robię je na osobnych rysunkach.
  Do rozwinięć oczywiście zawsze mały rzucik z nawigacją po widokach.
  2. Dokładne określenie propozycji mebli dla klienta jest osobno płatne i nie wlicza się w projekt wykonawczy?
  Rysunki mebli do wykonania przez stolarza rysuję na dwóch rysunkach: widok frontów z wymiarami + widok środka z wymiarami.
  I kiedy tak złożony projekt wnętrza (bagatela 35rysunków) dałam inwestorom dostałam ochrzan, że “tak nie wygląda projekt wykonawczy! gdzie opisy zawiasów i śrubek?! jak ja mam zrobić teraz przetarg?!?!?!?”. Pomijam to, że trudny klient i o przetargach nie było ani przez chwilę mowy, ale czy to ze mną było coś nie tak dostarczając taką dokumentację czy panie wyżywające się na mnie nie miały pojęcia co zamawiają? Chciałabym na przyszłość uniknąć takich sytuacji a ciężko na początku drogi zawodowej dowiedzieć się jaki jest zakres projektu we wnętrzach. Pozdrawiam!

  • Hej, dzięki za komentarz! Co do Twoich pytań:
   1. Szablon projektu przedstawiony na blogu to taka baza do własnych, poźniejszych modyfikacji. Oczywiście rozwiniecie ścian w wielu przypadkach jest niezbędne (układ płytek w łazience, zabudowa go, meble) ale w prostszych projektach duża cześć informacji wystarczy zawrzeć na planie 2D. Tak czy inaczej to zawsze indywidualna decyzja architekta podyktowana skomplikowaniem projektu.
   2. Nie wiem jak umawiasz sie z klientami ale ja projekt mebli pod wymiar zawsze uwzględniam w cenie projektu. ALE! Nie rozrysowuje każdego detalu czy śrubki- to robota stolarza i jego decyzja a takie szczegóły warto ustalać po prostu na spotkaniu. Ograniczam sie do elewacji ścian i mebli na których zaznaczam wymiary oraz opis funkcjonalny i wybór materiału wykończeniowego. Czasem mniej znaczy więcej.
   Moja rada jest taka- projektuj to i w takim zakresie, w jakim masz odpowiednia wiedzę i możesz wziąć za to odpowiedzialność. Jeśli nie wiesz jak poprowadzić instalacje do klimatyzacji- zgłoś sie do wykonawcy, jeśli nie jesteś pewna czy dane meble będzie można wykonać w taki sposób jak zaprojektowałas- skonsultuj to ze stolarzem. Nie udawaj Alfy i Omegi, jeśli masz watpliwości. Podpisujesz sie pod tym projektem i wszystkim co on zawiera- a to buduje Twoja markę.

   • Dziękuję za odpowiedź! Oczywiście wychodziłam z podobnego założenia składając tamten projekt, ale miałam pecha trafić na bardzo upierdliwego klienta (jak pewnie wszyscy, czasem się po prostu zdarza). W każdym razie Twój blog pomaga rozwiać wiele wątpliwości i jakbyś się zastanawiała czy komuś tym pomagasz – tak, mi pomagasz :)

 • Iza, dziękuję Ci serdecznie za to, że tak cudownie dzielisz się swoją wiedzą. Po prostu spadłaś mi z nieba! Zgadzam się całkowicie z Tobą co do kwestii szczegółowości rysunków. Osobiście preferuję współpracę ze stolarzem. Przedstawiam mu plan 2d, w obecności klienta wybieram wszelkie materiały, z których mają zostać wykonane meble, a także sprzęty, które mają zostać zainstalowane np. w kuchni ( od płyty indukcyjne po dozownik do płynu). Resztą zajmuje się stolarz.

 • Rewelacyjny blog, spada z nieba z wiedzą dla młodych architektów którzy błądzą we mgle, a często starsi koledzy po fachu specjalnie wprowadzają w błąd. Mam pytanie, czy masz uprawnienia projektowe? Czy do wykonywania projektów wnętrz w takim zakresie, potrzebne są uprawnienia architektoniczne? Pozdrawiam!

  • Dzięki Aniu za miłe słowa!
   Aby projektować wnętrza nie trzeba posiadać uprawnień (takie w ogóle dla tej branży nie istnieją). Ba! Nie trzeba mieć nawet wykształcenia w tym kierunku. Pod tym względem jest czyste eldorado. Niestety.

 • Powiem Ci, ze na żadnych studiach mnie nie nauczyli jak w komplecie poskładać projekt dla inwestora.
  Strasznie Ci dziękuje, że się tym z nami dzielisz. Odkąd zaczęłam czytać Twojego bloga i wyciągać z niego wiele dobrego, wiem że projekt, który oferuje jest bardziej profesjonalny niż dotąd :) Jeszcze raz wielkie dzięki!

 • Również bardzo dziękuję za całe vademecum. Jestem praktycznie na starcie z projektowaniem wnętrz i staram się przyswajac wszystkie twoje wpisy. Mam pytanie.. Czy w programie pcon planner można wykonać rysunki techniczne zbliżone do tych twoich? Ewentualnie jaki program darmowy do rysunków polecasz? Z góry dziękuję za informację.

  • W pCon Planner można wykonać rysunki techniczne, ale jest to nieco trudniejsze niż w Archicadzie lub AutoCadzie. pCon nie ma funkcji elewacji lub przekrojów, ale proste plany da radę w nim ogarnąć.

   • No, właśnie, ja nawet testuję wersję PRO, ale tylu funkcji z Autocada mi w niej brakuje… Nawet te zwykłe ustawienie grubości, rodzaju i koloru linii bywa problemem. Czy kolejności wyświetlania… A z kolei chce mieć program all-in-one. Wizki (czego nie ma w Autocadzie), łatwe i szybkie zaciąganie modeli (czego brakuje w Archicadzie) i dobry rysunek z layoutem. Nadzieja w rozwoju tego programu.

 • witam ,
  dla mnie poczatkującej to bardzo cenne rady)
  A w jakim programie jest zrobiona ta plansza początkowa?
  Nowa fanka)

 • Dziękuję za miłe słowa :) Jednego z moich wykonawców “zaadoptowałam” z poprzedniej firmy- odeszliśmy z niej prawie w jednym czasie, a ponieważ zawsze dobrze nam się pracowało to tak zostaliśmy razem :) Kolejną ekipę odkryłam podczas prac u mojego klienta, który ich zatrudnił. Zbudowaliśmy fajną relację i też zostali :)