Przejdź do głównej zawartości
9 minut

Ile NAPRAWDĘ kosztuje wykończenie i umeblowanie mieszkania? cz.2. Łazienka

cz.2. Łazienka

Ten post jest kontynuacją serii „Ile NAPRAWDĘ kosztuje wykończenie mieszkania?”. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z poprzednim wpisem (Ile NAPRAWDĘ kosztuje wykończenie i umeblowanie mieszkania? cz.1. Prace budowlane) to zanim przejdziesz dalej, najpierw zajrzyj do części 1, która wyjaśnia jakie są główne założenia tych wycen, dlaczego podane stawki są wyższe niż te, z którymi możesz spotkać się na innych stronach i dlaczego zestawienie pokazuje faktyczne ceny materiałów i robocizny, których powinieneś się spodziewać chcąc wykończyć mieszkanie dobrze i sprawnie.

Czytając dalej tej wpis pamiętaj, że podane ceny i rozwiązania zakładają wykończenie mieszkania:

 • w stanie deweloperskim (bez wcześniej wykonanych zmian deweloperskich)
 • według indywidualnego projektu wnętrza
 • z użyciem dobrych i bardzo dobrych materiałów wykończeniowych
 • przy pomocy profesjonalnej, legalnie działającej ekipy wykończeniowej oraz stolarza

W tej serii artykułów możecie (będziecie mogli) przeczytać o kosztach:

 1. Prac budowlanych (w tym wyburzenia, zmiany elektryczne, zmiany hydrauliczne, gładzenie ścian, wylewki samopoziomujące itp)
 2. Wykończenia i wyposażenia łazienki (czytasz ten wpis)
 3. Wykończenia i wyposażenia kuchni 
 4. Wykończenia i wyposażenia salonu, sypialni, pokoi dziecięcych
 5. Podsumowanie wszystkich kosztów i wycen

Łazienka – najdroższe metry kwadratowe w mieszkaniu

Pamiętając o powyższych założeniach przechodzimy do rozebrania na czynniki pierwsze pomieszczenia, które dla wielu moich klientów jest najważniejszym w całym domu. Dla jednych strefą relaksu, ucieczką od codziennego zgiełku, świątynią dumania, salą narad i posiedzeń, dla innych prywatnym SPA, salonem beauty i pielęgnacji. Bez wątpienia żadne mieszkanie nie może istnieć bez łazienki, a co za tym idzie koszt jej wykończenia jest na stałe wpisany w każdy budżet. I to koszt niemały, bo większość elementów wyposażenia jest montowane na stałe (lub do następnego remontu). Chcemy więc, aby były dobre jakościowo, sprawne, niezawodne, łatwe w obsłudze i pielęgnacji, praktyczne i ponadczasowe. To spore wymagania w stosunku do pomieszczenia, które nieczęsto ma więcej niż 5 m2.

ZOBACZ TEŻ: Jak zaprojektować mieszkanie łatwe do sprzątania?

Rozpoczynając projektowanie łazienki pytam swoich klientów przede wszystkim o to:

 • czy wolą wannę czy prysznic (często chcą zarówno jedno jak i drugie, więc tak jak w przypadku mieszkania prezentowanego w tym artykule nie obędzie się bez wyburzeń)
 • czy zdarza im się brać kąpiel wspólnie (pytanie, które wzbudza pewne zakłopotanie 😉 ale odpowiedź na nie pomaga dobrać odpowiednią wielkość wanny lub prysznica)
 • czy chcą korzystać z dwóch umywalek jednocześnie
 • czy chcą mieć bidet lub baterię bidetową
 • czy pralka powinna znaleźć się w łazience czy może być przeniesiona poza nią
 • czy w łazience będą przechowywać detergenty, środki czystości, zapas kosmetyków, czyste ręczniki na wymianę (jeśli nie, musimy znaleźć na to miejsce w innej części mieszkania)
 • czy w łazience potrzeba dużo miejsca do przechowywania (zgadnijcie jaka pada odpowiedź w 99% przypadkach ;))
 • ile na co dzień używają ręczników/szlafroków
 • czy w łazience wykonują makijaż/ zabiegi pielęgnacyjne twarzy

Oprócz powyższych zawsze rozmawiamy o preferowanej kolorystyce, kolekcji płytek lub innych możliwych do zastosowania materiałach. Nie bez znaczenia są tu pokazane inspiracje lub zdjęcia łazienek, które podobają się klientom. To również czas, kiedy rozmawiamy o budżecie i możliwościach technicznych. Po omówieniu tych najważniejszych aspektów przechodzimy do projektowania.

kilka słów o projektowanej łazience

Na potrzeby naszego zestawienia wróćmy do mieszkania omawianego w części 1 i do łazienki, którą zaprojektowałam dla moich klientów.

Oto jej główne założenia:

 • powiększenie łazienki, aby uzyskać miejsce zarówno na prysznic jak i na wannę
 • montaż baterii prysznicowej z deszczownicą
 • montaż wszystkich baterii w systemie podtynkowym
 • kabina prysznicowa wykonana na zamówienie
 • miejsce do przechowywania pod umywalką i nad wc
 • miejsce na kosmetyki przy wannie i w kabinie prysznicowej

PLAN ŁAZIENKI

 

JEŚLI CHCESZ ZOBACZYĆ PANORAMĘ 360 ŁAZIENKI

KLIKNIJ W OBRAZ PONIŻEJ

 

A oto co zostało wykonane w łazience:

 • wyburzenie ścian i postawienie nowych
 • przerobienie instalacji hydraulicznej (doprowadzenie przyłącza do prysznica, baterii wannowej, baterii umywalkowej)
 • przerobienie instalacji elektrycznej (gniazdka przy umywalce, oświetlenie na suficie, oświetlenie przy lustrze)
 • przerobienie instalacji c.o. (przeniesienie oraz wymiana grzejnika na nowy)
 • montaż drzwi łazienkowych (wraz z ościeżnicą przylgową oraz klamką)
 • zabudowa stelaża wc
 • montaż baterii podtynkowych
 • montaż odpływu liniowego w kabinie prysznicowej
 • montaż wanny, miski toaletowej i umywalki
 • wykonanie wnęki na kosmetyki w prysznicu
 • wykonanie półek na kosmetyki nad wanną
 • montaż płytek
 • zabudowa meblarska (panel fornirowany na ścianie z umywalką, szafka podumywalkowa, szafka nad wc)- ceny zabudowy meblarskiej będą podane w osobnym zestawieniu

ZOBACZ TEŻ: Najczęstsze błędy popełniane przy doborze oświetlenia

Przeróbki instalacji oraz koszty wyburzenia podawane były w części pierwszej. Zobaczmy zatem jak przedstawiły się koszty wyposażenia tej łazienki.

na czym można zaoszczędzić urządzając łazienkę

Jeśli całkowity koszt wykończenia niespełna sześciometrowej łazienki jest dla Was zaskoczeniem, to przyjrzyjmy się dokładnie co składa się na cenę jej urządzenia i na czym ewentualnie można zaoszczędzić (a na czym naprawdę nie warto).

 • WNĘKI DEKORACYJNE NA KOSMETYKI/ PÓŁKI WYKONANE Z PŁYTEK– są niezwykle użyteczne i praktycznie niezniszczalne. Każdy z nas ma więcej lub mniej kosmetyków, których używa podczas kąpieli i dobrze gdyby były pod ręką, stały stabilnie i nie trzeba było się po nie schylać czy wychodzić spod prysznica. Do tego taka powierzchnia powinna być łatwa w utrzymaniu czystości, odporna na działanie wody, kamienia i mydlin. Nic nie sprawdza się lepiej niż wygospodarowanie takiej powierzchni wewnątrz prysznica lub przy wannie i wyłożenie jej płytkami. Tańsza alternatywą są metalowe półki wieszane na stałe lub dzięki zaczepom do ściany czy szyby kabiny, jednak trzeba je raz na kilka lat wymieniać na nowe, ze względu na rdzewienie czy psucie się.
 • PŁYTKI CERAMICZNE– zastosowane w projekcie płytki nie należą do przesadnie drogich, a zakupione przez internet są o blisko 30% tańsze od ceny podanej na stronie producenta. Dobrej jakości płytki mieszczą się w przedziale 70-150 zł/m2. W średniej wielkości łazience mamy do położenia około 25m2 płytek, jeśli więc poszukamy tych równie ładnych, ale nieco tańszych możemy sporo zaoszczędzić. Między najtańszymi, kiepskimi jakościowo płytkami z marketu a tymi bardzo drogimi, zagranicznymi jest spora przestrzeń, w której bez problemu znajdziemy coś interesującego do naszej łazienki.

ZOBACZ TEŻ: Niedrogie płytki do łazienki. Kolekcje do 70 zł/m2, które uwielbiam.

 • KABINA PRYSZNICOWA Z ODPŁYWEM LINIOWYM- jest to jeden z najczęstszych wyborów moich klientów, a kabina typu walk-in wiedzie prym. Nie sposób się nie zgodzić, że duża tafla szkła w estetycznej ramie jest zawsze ładniejsza i bardziej praktyczna od tradycyjnych kabin z drzwiami przesuwnymi. Te ostatnie lubią się z czasem psuć, ich mechanizmy zachodzą kamieniem i zabrudzeniami, ciężko utrzymać je w dobrym stanie przez wiele lat. Podczas gdy kabiny walk-in nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji poza myciem szyby. Jeśli zdecydujemy się na tańszą, tradycyjną kabinę wybierzmy tą z drzwiami uchylnymi, a nie przesuwanymi- łatwiej zadbać o zawiasy niż o rolki w systemie otwierania. Odpływ liniowy zabudowany w posadzce będzie droższym rozwiązaniem niż akrylowy brodzik o wymiarach kabiny. Jeśli aspekt wchodzenia do kabiny na równo z podłogą nie jest dla nas priorytetem, możecie pokusić się o tańsze, tradycyjne rozwiązanie z akrylowym brodzikiem.
 • SANITARIATY (WC, UMYWALKA, WANNA)- są to elementy, które montujemy raz na długi czas, codziennie z nich korzystamy, a które poddawane są próbie nie tylko przez twardą wodę, ale również przez kosmetyki, detergenty, bakterie i czyszczenie. Jeśli zależy nam na higienie, ładnym wyglądzie, łatwości w czyszczeniu warto zainwestować kilkaset złotych więcej w produkty od sprawdzonych marek, z długą gwarancją użytkowania i sprawnym serwisem w Polsce.
 • ARMATURA (BATERIE)- w tym zestawieniu pokazałam cenę baterii podtynkowych, które cieszą się dużą popularnością, ale są jednym z najdroższych rozwiązań. To co najważniejsze w ich funkcjonowaniu ukryte jest w ścianie, a więc dostęp w razie awarii jest utrudniony. Dlatego ważne jest, aby na tym elemencie nie oszczędzać, nie szukać tańszych o 200 zł zamienników, bo to się zemści i to boleśnie drogo. Chcąc zaoszczędzić na armaturze możemy wybrać tradycyjne baterie sztorcowe (montowane na umywalce) lub ścienne. Wśród nich można znaleźć wiele ciekawych modeli.
 • ROBOCIZNA I CHEMIA BUDOWLANA– pozycje, które w powyższym zestawieniu stanowią blisko 40% kosztu urządzenia łazienki, nigdy nie powinny być miejscem, gdzie będziemy szukać oszczędności. Robocizna (ok. 9000 zł) i chemia budowlana (ok. 1800 zl) mają znaczący wpływ na odpowiednie, zgodne ze sztuką i bezawaryjne zamontowanie wszystkich potrzebnych w łazience elementów. Jeśli do tej pory nie kładliście płytek, to chęć zaoszczędzeniu na glazurniku i uczenie się tej sztuki na własnej łazience to naprawdę kiepski pomysł.

podsumowanie kosztu wykończenia łazienki

Całkowity koszt wykończenia i wyposażenia łazienki (bez przeróbek instalacji i wyburzeń) wyniósł 26 535 zł. Łazienka ma 5,8 m2 powierzchni, zatem cena za urządzenie jednego metra kwadratowego wynosi aż 4 575 zł! Nie bez powodu łazienki są najdroższymi pomieszczeniami w przeliczeniu na m2. Wielu klientów jest świadomych, że tanie i wątpliwej jakości materiały szybko się psują, a w przypadku łazienki może narazić nas to na spore koszty. Jeśli miałabym szukać oszczędności to skupiłabym się na innych pomieszczeniach niż łazienka. Z większym prawdopodobieństwem ( i stosunkowo łatwiej) zmienimy kolor ścian, dołożymy tapetę, wymienimy sofę czy lampę, niż zrobimy remont łazienki, albo wymienimy krzywe płytki czy niesprawną kabinę prysznicową.

A w kolejnym wpisie zmierzymy się z tematem kosztów wyposażenia kuchni 🙂 Dajcie znać czy zaskoczyły Was te wyliczenia 🙂


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY, ZABAWNY LUB WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI. DZIĘKI!

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.