Przejdź do głównej zawartości
7 minut

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Wiele osób stojących u progu urządzania mieszkania zastanawia się, jak oddzielić kuchnię od salonu, aby nie stracić na walorach estetycznych, a jednocześnie uzyskać maksymalną funkcjonalność obu pomieszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać rozróżnienie ich funkcji, a także zadbać o lepszą akustykę wnętrza lub zamaskować bałagan, kiedy wpadną niezapowiedziani goście. Sprawdź, jak oddzielić kuchnię od salonu i poznaj inspiracje, które umożliwią Ci uzyskanie wymarzonego efektu.

Dlaczego warto oddzielić kuchnię od pokoju dziennego?

Na pierwszy rzut oka rozważanie, jak oddzielić salon od kuchni, może wydawać się zaskakujące, ponieważ koncepcja otwartości w tym zakresie od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością. Nie ma w tym przypadku, bo połączenie obu pomieszczeń zwiększa wrażenie przestronności oraz pozwala pozostać w kontakcie z rodziną i gośćmi podczas gotowania. Niesie to za sobą również zyski wtedy, kiedy kuchnia nie ma okien – otwarcie jej na pokój dzienny pozwala ją odpowiednio doświetlić.

Więcej na ten temat: „Jak urządzić małą kuchnię w bloku”

Mimo powyższych zalet, ze względu na zmieniający się tryb życia i częstsze spędzanie czasu w domu, podczas projektowania często sugerujemy, aby wprowadzić choćby umowny podział kuchni oraz salonu. Gwarantuje to wiele korzyści m.in.:

  • zwiększenie komfortu i odpoczynku w salonie,
  • poprawę funkcjonalności – zachowanie naturalnego ciągu: kuchnia – jadalnia – pokój dzienny,
  • wzrost komfortu pracy w kuchni,
  • izolację od hałasów z kuchni,
  • zysk estetyczny – bałagan panujący w przestrzeni do gotowania nie rzuca się w oczy gościom przebywającym w części wypoczynkowej,
  • większą swobodę korzystania z kuchni, kiedy w salonie nocują goście.

Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest efektowne oddzielenie kuchni od salonu, sprawdź pomysły, które wykorzystaliśmy w naszych projektach. 

Jak oddzielić kuchnię od salonu – poznaj ciekawe inspiracje aranżacyjne

Klasyczna ściana działowa nie jest jedynym sposobem na rozgraniczenie pomieszczenia kuchennego oraz pokoju dziennego. Przedstawiamy różne pomysły na to, jak oddzielić kuchnię od salonu, aby ich stylistyki się dopełniały, a aranżacja zyskała na ergonomii.

Ażurowa przesłona

Jedna z ciekawszych koncepcji na stworzenie salonu z aneksem kuchennym. Ten zgrabny element pozwala na uzyskanie atrakcyjnego efektu gry światłem – zarówno dziennymi promieniami słonecznymi, jak i sztucznym oświetleniem. Dzięki rozciągającej się na całej długości ażurowej przesłonie zyskujesz wyraźny podział pomieszczeń, a jednocześnie nie zabierasz sobie wiele miejsca, co jest kluczowe w przypadku niewielkich przestrzeni. To idealny sposób na to, jak oddzielić małą kuchnię od salonu i otrzymać znakomite wrażenie estetyczne – na rynku są bowiem dostępne modele wyróżniające się różnymi wzorami i kolorystyką, co pozwala je wpasować w stylistykę pomieszczeń.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stworzenie ażurowej ściany z drewnianych lameli. To sprawi, że do aneksu kuchennego wciąż będzie dochodzić światło z okien w salonie, ale nieporządek w kuchni będzie skutecznie zasłonięty przed spojrzeniem gości. 

PRZYKŁAD:

źródło: Pinterest

Szkło w metalowej ramie

Znakomicie sprawdza się w przypadku nowoczesnych aranżacji, nie tylko tych industrialnych. W intrygujący sposób możesz zabawić się kontrastem, stawiając na transparentne szkło i czarną ramę, albo pobawić się kolorem i różną strukturą szklanej ścianki. Coraz większą popularnością cieszy się szkło ornamentowe, które dzięki swojej nierównej strukturze tworzy ciekawą przegrodę między kuchnią a salonem. 

PRZYKŁAD:

źródło: Pinterest

Półwysep, wyspa lub stół

W tym przypadku zebraliśmy kilka koncepcji w jednym miejscu, ponieważ bez trudu odnajdziesz podobieństwa między nimi. Korzyścią płynącą z zastosowania tych niewielkich mebli jest wyraźne oddzielenie kuchni od salonu, przy zachowaniu doskonałej funkcjonalności.

Wiele osób decydujących się na wyspę jest zauroczonych jej aspektem wizualnym. Daje ona duże pole do wykazania się projektantowi, szczególnie w przypadku większego metrażu – może on umieścić nad nią umiejętnie dobrane oświetlenie, a także zaimplementować specjalny, drewniany filar, który posłuży za stojak na kwiaty lub zioła. Warto postawić na wyspę nieco wyższą od blatów kuchennych, aby efekt oddzielenia był bardziej widoczny.

Innym ciekawym rozwiązaniem z tego segmentu jest półwysep. Nadaj mu funkcję stołu jadalnianego, a uzyskasz dodatkową przestrzeń, która musiałaby być poświęcona na dodatkowy mebel. Ciekawym motywem jest również barek zintegrowany z półwyspem – ustaw za nim stylowe hokery i urządzaj niezapomniane imprezy ze znajomymi.

PRZYKŁAD:

źródło: Pinterest

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oddzielić kuchnię od salonu można… stołem. Wbrew pozorom jest to bardzo zręczne rozwiązanie – znakomicie porządkuje przestrzeń i gwarantuje dobrą funkcjonalność. Stół daje również okazję do spożywania wspólnych posiłków i integracji z osobą, która je przyrządza.

Mini-ścianka z mebli lub półek

Zależy Ci na tym, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce? Zdecyduj się na stworzenie niewielkiej ścianki z mebli. Za sprawą tego posunięcia nie tylko oddzielisz kuchnię od salonu, ale również zapewnisz użyteczny obiekt w obu pomieszczeniach. Jeśli skorzystasz z półek, to dodatkowo otrzymasz miejsce, na którym możesz postawić książki lub elementy ozdobne. Estetyka i funkcjonalność w najlepszym wydaniu!

PRZYKŁAD:

źródło: Pinterest

Ruchome drzwi lub przesłona

Zastanawiasz się nad tym, jak efektownie zrealizować oddzielenie kuchni od salonu? Postaw na drzwi przesuwne lub ruchomą przesłonę. Zastosowanie drzwi przesuwnych na prowadnicy i szynie pozwoli Ci zachować wrażenie otwartości przy jednoczesnym zapewnieniu intymności. Wybierz mniej standardowy wzór, a zagwarantujesz sobie dodatkową dekorację wnętrza.

Ruchoma przesłona to natomiast element, który należy przemyśleć na wstępnym etapie aranżowania mieszkania. Clue jej działania polega na możliwości schowania się w ścianie – kiedy jest potrzebna, wysuwasz ją, a gdy chcesz stworzyć otwartą przestrzeń, ukrywasz we wnęce. Ta nietuzinkowa koncepcja sprawdzi się szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń.

PRZYKŁAD:

źródło: Pinterest

Kanapa i telewizor

To zaskakujące, ale doskonałym sposobem na to, jak oddzielić kuchnię od salonu, może być kanapa i telewizor. Wystarczy, że odwrócisz kanapę tyłem do kuchni, a na przeciwległej ścianie umieścisz telewizor, a otrzymasz bezpretensjonalnie rozgraniczone strefy: dzienną i kuchenną. Możesz zdecydować się także na odwrotną konfigurację i telewizor umieścić bezpośrednio przed kuchnią, a kanapę ustawić przy ścianie. W obu przypadkach efekt może być wyśmienity!

PRZYKŁAD:

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione koncepcje na to, jak oddzielić kuchnię od salonu, zainspirowały Cię do tego, aby zwizualizować sobie idealny układ. Aby wcielić dobry pomysł w życie, niezbędna jest pomoc specjalisty, który pozwoli przekuć wstępny zamysł na dopracowany projekt gotowy do wcielenia w rzeczywistości. Jeżeli potrzebny Ci kreatywny i rzetelny architekt wnętrz z Warszawy, to zgłoś się do biura projektowego Prosty Plan. Chętnie wysłuchamy Twoich potrzeb i oczekiwań, a następnie damy z siebie wszystko, aby stworzyć aranżację na miarę Twoich marzeń. Skontaktuj się z nami i spotkajmy się na kawie, podczas której wspólnie ustalimy szczegóły współpracy.

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.