Przejdź do głównej zawartości
8 minut

Które drzwi będą najlepsze do twojego mieszkania?

Ze względu na różnorodność dostępnej na rynku oferty, znalezienie idealnych drzwi wewnętrznych stanowi spore wyzwanie. Poszukując konkretnego modelu, nie należy skupiać się wyłącznie na walorach estetycznych, lecz także zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj drzwi w naszym wnętrzu sprawdziłby się najlepiej pod kątem funkcjonalnym. Zanim dokonamy wyboru, warto zapoznać się także z dostępnymi rodzajami skrzydeł oraz stosowanymi rozwiązaniami technicznymi

DRZWI UCHYLNE

Drzwi uchylne są podstawowym i zarazem najpopularniejszym wyborem, zwłaszcza w wariancie jednoskrzydłowym. Najczęściej wykonywane z drewna litego lub płyty drewnopochodnej (np. MDF). Skrzydło tego rodzaju może być pełne bądź posiadać przeszklenie, które bardzo często jest wykorzystywane, aby np. doświetlić korytarz pozbawiony dostępu do światła dziennego. Zaletą skrzydeł pełnych jest zapewnienie większej prywatności w pomieszczeniach do których prowadzą.

Wybierając drzwi uchylne należy zwrócić uwagę na kierunek otwierania skrzydła oraz rodzaj ościeżnicy, o czym piszę w dalszej części tego artykułu.

DRZWI PRZESUWNE

W sytuacji, gdy w danym wnętrzu nie dysponujemy wymaganą dla drzwi rozwieranych przestrzenią, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi przesuwnych. Występują one w dwóch podstawowych systemach: naściennym oraz wewnątrzściennym (tzw. kasetowym). Skrzydło osadzane jest na specjalnych prowadnicach, które pozwalają na przesuwanie nim w prawą bądź lewą stronę. W przypadku pierwszego rodzaju, skrzydło i prowadnice znajdują się po zewnętrznej stronie ściany. Tymczasem w rozwiązaniu wewnątrzściennym, skrzydło chowane jest w ścianie, w odpowiednio obudowanej przestrzeni, tzw. kasecie. Zaletą tego rozwiązania jest niewidoczne po otwarciu skrzydło, dlatego przestrzeń obok drzwi można wykorzystać w dowolny sposób. Drzwi przesuwne często wybierane są także ze względu na ich walory estetyczne oraz specyficzny sposób montażu, który może doskonale podkreślić stylistykę danego wnętrza (np. styl loftowy).

DRZWI ŁAMANE

Drzwi łamane są praktycznym rozwiązaniem przede wszystkim w małych mieszkaniach oraz niewielkich pomieszczeniach (np. małe schowki, wąskie korytarze a nawet toalety). Skrzydło podzielone jest na dwie symetryczne lub asymetryczne płaszczyzny, które podczas składania sprawiają wrażenie „łamania”. W rozwiązaniu tym, złożone skrzydło drzwiowe zajmuje część otworu, zmniejszając nieco jego szerokość. Zaletą drzwi składanych jest połączenie funkcjonalności tradycyjnych drzwi z niewielką przestrzenią we wnętrzu jaką zajmują po złożeniu.

DRZWI Z UKRYTĄ OŚCIEŻNICĄ

Ze względu na wciąż trwający trend minimalizmu, drzwi z ukrytą ościeżnicą szybko zyskały grono swoich zwolenników. Te proste w formie drzwi posiadają chowaną w ścianie ościeżnicę, dzięki której ściana i drzwi tworzą jednolitą powierzchnię, zakładając że są one wykończone jednolitym materiałem (np. tym samym kolorem farby, tapetą, okładziną HPL, mikrocementem). W takiej aranżacji, skrzydło drzwiowe pozostaje niemal niewidoczne – odznacza się jedynie cienką szczeliną wokół otworu oraz klamką.

Projektując biuro Prostego Planu, szukałyśmy rozwiązania idealnego, nie tylko pod względem estetycznym, ale także funkcjonalnym, dlatego wybór padł na drzwi z ukrytą ościeżnicą. Z dostępnej na rynku oferty wybrałyśmy model PORTA HIDE. Te nowoczesne, dyskretne drzwi o minimalistycznym wyglądzie idealnie wpasowały się w stylistykę projektu naszego biura. Wykonane zostały dla nas w wersji surowej, a zgodnie z projektem wnętrza, pomalowałyśmy je farbą Beckers Light Grey. Pomimo że skrzydła drzwiowe są wysokie (aż 250 cm), sprawiają wrażenie wizualnej lekkości. Warto wspomnieć, że użytkujemy je już dwa lata, a dostrzegamy wyłącznie zalety ich zastosowania. Drzwi te doskonale tłumią wszelkiego rodzaju hałasy i dźwięki, dlatego zamknięte skrzydło sukcesywnie pozwala na jednoczesne prowadzenie spotkania i pracę w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. Kolejną ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości, ponieważ gładka płaszczyzna nie sprzyja osadzaniu się kurzu, a pozostałe zabrudzenia wynikające z użytkowania (np. wokół klamek bądź na rantach) z łatwością można wyczyścić gąbką z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O RODZAJACH DRZWI WEWNĘTRZNYCH?

Dokonując wyboru drzwi do naszego wnętrza, prócz rozróżnienia ich ze względu na sposób otwierania oraz konstrukcję, warto poznać także kilka innych terminów, których znajomość ułatwi nam podjęcie ostatecznej decyzji.

DRZWI Z OŚCIEŻNICĄ STAŁĄ LUB REGULOWANĄ

Poza walorami estetycznymi skrzydła drzwiowego, ważny jest także rodzaj ościeżnicy (popularnie zwanej „futryną”), na którym je zamocujemy. Ościeżnica to prosty element konstrukcyjny w formie ramy pozwalającej na montaż skrzydła drzwiowego w otworze za pomocą okuć (czyli zawiasów). Wykonywany jest on zazwyczaj z drewna, tworzywa PCV lub metalu. Podstawową decyzją jest wybór pomiędzy ościeżnicą stałą lub regulowaną, co wpływa nie tylko na kwestie konstrukcyjne, lecz także na walory estetyczne.

Ościeżnica stała jest najprostszym modelem, przeznaczonym do montażu we wnętrzach w których grubość ścian mieści się w granicach od 6 do 10 cm. Zazwyczaj parametry te spełniane są przez nowoczesne budownictwo, jednakże nawet w tym przypadku ze względu na stały wymiar ościeżnicy, prawidłowy montaż wszystkich elementów może być kłopotliwy. Z tego powodu o wiele bardziej popularnym rozwiązaniem są ościeżnice regulowane, mające zastosowanie w przypadku ścian o różnej lub niestandardowej grubości (z wyjątkiem ścian cieńszych niż 7,5 cm). Regulowana ościeżnica jest również o wiele łatwiejsza w montażu, przez co jest popularnie stosowanym rozwiązaniem, nawet w sytuacjach jej nie wymagających. 

DRZWI PRZYLGOWE I BEZPRZYLGOWE

Podział na drzwi przylgowe i bezprzylgowe definiowany jest na podstawie sposobu w jaki skrzydło drzwiowe tworzy płaszczyznę z ościeżnicą.

Drzwi przylgowe charakteryzują się specyficznym wcięciem, które po zamknięciu drzwi nachodzi na futrynę (tzw. przylga). Ten klasyczny i od lat popularny na polskim rynku model, posiada wielu zwolenników, zwłaszcza ze względu na łatwą technologię montażu oraz prostą konstrukcję. Drzwi przylgowe gwarantują także nieco lepszą izolację akustyczną. Różnica w płaszczyźnie tworzona przez przylgę jest często postrzegana jako zaleta i podkreślana poprzez stylistykę danego skrzydła. Z tego względu, drzwi te doskonale sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym, retro, a także glamour.

W rozwiązaniu bezprzylgowym, krawędź drzwi wraz z ościeżnicą tworzy jednolitą płaszczyznę, widoczną po stronie otwierania drzwi (są one pozbawione przylgi). Zazwyczaj skrzydło tego typu posiada kryte zawiasy, których nie widać po jego zamknięciu. Wymaga ono również specjalnej, regulowanej ościeżnicy. Przyjęła się także opinia, że drzwi te stwarzają o wiele mniejsze niebezpieczeństwo przycięcia sobie nimi palców, dlatego uważane są za bardziej bezpieczne. Drzwi bezprzylgowe będą doskonałym uzupełnieniem eleganckiego i nowoczesnego wnętrza w minimalistycznym stylu.

DRZWI PRAWE I LEWE

Zamawiając drzwi spotykamy się z podziałem skrzydeł drzwiowych na „prawe” oraz „lewe”. Zasada ich rozróżniania jest niezwykle prosta. Należy stanąć przed pustym otworem od strony, w którą będą otwierały się dane drzwi. Jeśli zawiasy będą znajdować się po naszej lewej stronie to powinniśmy zamówić drzwi lewe, a jeśli po prawej to drzwi prawe.

KIERUNEK OTWIERANIA DRZWI

O kierunku otwierania drzwi decyduje przede wszystkim projekt danego wnętrza biorący pod uwagę funkcjonalność i ergonomię konkretnej przestrzeni, a także rodzaj pomieszczenia do którego prowadzą. W pewnych przypadkach kierunek otwierania definiują ogólnie przyjęte zasady, często uzasadnione kwestiami bezpieczeństwa. Przyjęło się, że drzwi wejściowe do mieszkania oraz do niewielkich pomieszczeń (np. garderoba, schowek) powinny otwierać się na zewnątrz. Konieczne jest, aby drzwi do łazienek i toalet także otwierały się na zewnątrz, a odstępstwo od tej reguły stosuje się naprawdę rzadko. W przypadku omdlenia osoby korzystającej z łazienki, i ewentualnego zablokowania przez nią drzwi, skrzydło otwierane do wewnątrz byłoby o wiele trudniejsze do wyważenia.

Wybierając drzwi prowadzące do pomieszczeń z kanałami wentylacyjnymi (np. łazienka, kuchnia) należy zwrócić uwagę, aby posiadały one odpowiednie podcięcie lub otwory wentylacyjne umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza.

 

Ze względu na niezwykle bogatą ofertę dostępną na rynku, wybór drzwi nie jest łatwym zadaniem, nie tylko biorąc pod uwagę rodzaj, ale także konkretny model. Obecnie produkowane skrzydła drzwiowe posiadają wiele opcji dopasowania ich do klienta, na przykład w postaci wykończenia w dowolnym materiale bądź kolorze. Różnorodna stylistyka oraz parametry techniczne mogą sprostać najbardziej wygórowanym oczekiwaniom i pozwolą dopasować się do projektu wnętrza w każdym stylu, a także go podkreślić.

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.