Przejdź do głównej zawartości
11 minut

10 argumentów, dlaczego Architekt Wnętrz oszczędzi Twoje pieniądze.

W powszechnej opinii utrwaliło się mylne przekonanie, że zatrudnienie architekta lub projektanta wnętrz, to luksusowa usługa, na którą większość z nas nie może sobie pozwolić, w związku z czym zarezerwowana jest wyłącznie dla właścicieli ekskluzywnych apartamentów. Część osób uważa także, iż wynajęcie usług architekta to zbędny wydatek, ponieważ doskonale samodzielnie poradzi sobie z „dobraniem kolorów i wyposażenia”. Ten krzywdzący pogląd wynika głównie z niewiedzy, ponieważ każdy, kto choć raz samodzielnie planował i nadzorował wykończenie wnętrza, doskonale wie jak bardzo skomplikowane jest to zadanie. „Dobranie kolorów oraz wyposażenia” to kropla w morzu potrzeb, wobec tego czym zajmuje się architekt wnętrz opracowujący kompleksowy projekt wnętrza.

W niniejszym artykule, postaram się udowodnić, dlaczego wynajęcie projektanta wnętrz nie tylko zaoszczędzi Twoje wydatki, lecz także czas i nerwy. Opowiem, w jaki sposób współpraca z architektem pomoże w rozsądnym zarządzaniu budżetem przeznaczonym na remont oraz przed czym może uchronić Cię projekt przygotowany przez profesjonalistę. Skupię się także na dodatkowych zaletach zatrudnienia projektanta wnętrz, takich jak znajomości w lokalnej branży wykończeniowej oraz handlowej.

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy warto wynająć architekta lub projektanta wnętrz, to mój artykuł skierowany jest właśnie do Ciebie. Obecnie, z usług architekta wnętrz korzysta co czwarty Polak, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła świadomość tego, jak trudnym zadaniem jest zaprojektowanie wnętrza bez pomocy specjalisty. Klienci skłaniają się także do korzystania z usług projektanta, chcąc stworzyć wyjątkową aranżację we własnym lokum oraz maksymalnie wykorzystać potencjał metrażu, którym dysponują.

Przede wszystkim dobry architekt wnętrz pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ unikniesz wielu kosztownych pomyłek. Proces wykończenia lokalu obfituje w ogromną liczbę detali i niuansów, które bez fachowej wiedzy są trudne do wychwycenia i zapamiętania. W tej sytuacji przydatny jest profesjonalny projektant wnętrz, który wykonując projekt uporządkuje cały ten proces. Dzięki jego działaniom, w przyszłości unikniesz ewentualnych pomyłek, poprawek, a także braku zadowolenia z przebywania w źle zaprojektowanym wnętrzu. Ponadto architekt wnętrz z użyciem budżetu jakim dysponujesz wyciągnie możliwie maksymalny potencjał projektowanej przestrzeni. Zajmie się także projektem wnętrza „co do centymetra”, dobierze odpowiednie materiały i wyposażenie, a także dopasuje określone przestrzenie do Twoich potrzeb. Z tego powodu, pozornie spory wydatek będący wynagrodzeniem architekta wnętrz, w rzeczywistości jest niewielką kwotą, biorąc pod uwagę nakład pracy projektanta, a ewentualne koszty, które musiałbyś ponieść w przypadku poprawek na zrealizowanych już pracach bądź naprawach usterek.

Zobacz też: Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? I jak na tym oszczędzić?

Jeśli jesteś ciekaw, dlaczego architekt wnętrz oszczędzi Twoje pieniądze, przygotowałam listę dziesięciu argumentów, w jaki sposób możemy Ci pomóc.

ARCHITEKT LUB PROJEKTANT WNĘTRZ…

  • …zaplanuje Twoje wydatki przeznaczone na remont

Wykonywany przez architekta wnętrz kosztorys oraz listy zakupowe pomogą Ci nie tylko rozdysponować wydatki, lecz także na bieżąco śledzić i analizować ponoszone koszty. W oparciu o te materiały będziesz mógł podjąć decyzję, na czym możesz ewentualnie zaoszczędzić, a w co zainwestować większą kwotę.

Zobacz też: Ile naprawdę kosztuje wykończenie i umeblowanie mieszkania?


  • …wydobędzie najlepszy możliwy efekt z budżetu, którym dysponujesz

Rozpowszechniło się błędne przekonanie, że aby stworzyć piękne i funkcjonalne wnętrze, należy dysponować sporym budżetem. Nic bardziej mylnego. Projektant wnętrz, znając Twoje fundusze przeznaczone na remont, już na początku współpracy określi w co powinieneś zainwestować większą kwotę, a na czym mógłbyś oszczędzić. Oczywiście pewne rozwiązania są kosztowne i zdecydowanie z „wyższej półki”, ale z pomocą dobrego architekta wnętrz, uzyskasz najlepszy możliwy efekt z wykorzystaniem kapitału, którym dysponujesz.

  • …uchroni Cię przed kosztownymi pomyłkami

Wiele osób, podczas wykańczania jaki i wyposażania swojego domu bądź mieszkania wybiera materiały oraz meble według własnego upodobania. Nie ma w tym nic złego do czasu, gdy okazuje się, że zakupione rzeczy do siebie nie pasują, a powstałej w ten sposób aranżacji wnętrza daleko do spójności. Dzieje się tak, ponieważ dokonując danych wyborów, pod uwagę nie został wzięty całokształt przestrzeni, w której miały znaleźć się zakupione obiekty.

Zobacz też: Szukasz inspiracji na wystrój wnętrz? Sprawdź jak nie popełnić błędu.

Architekt wnętrz, nie tylko uchroni Cię przed brakiem harmonii pomiędzy wyposażeniem, materiałami i dodatkami, lecz także w momencie rozpoczęcia współpracy pomoże Ci w podjęciu określonych decyzji. Ułatwią to także narzędzia którymi dysponuje, takie jak moodboardy lub wizualizacje 3D, które doskonale dadzą podgląd na całokształt projektowanego wnętrza. 

Zobacz też: Chcesz samodzielnie zaprojektować swoje mieszkanie? Sprawdź 10 popularnych błędów aranżowania domu bez pomocy architekta.

  • …dobierze materiały i wyposażenie o adekwatnej jakości i cenie, a także wynegocjuje dla Ciebie ewentualne rabaty oraz zniżki

Znając aktualną ofertę wielu producentów, projektant doskonale orientuje się w ich asortymencie w związku z czym pomoże Ci dobrać materiały oraz wyposażenie w najlepszej możliwej jakości w stosunku do zaplanowanych przez Ciebie wydatków. Z jego wsparciem, swoje finanse przeznaczysz wyłącznie na godne zaufania produkty z odpowiedniej półki cenowej.

Dzięki współpracy z lokalnymi showroomami, architekt wnętrz może mieć możliwość negocjacji ceny określonych towarów lub udzielenia Ci przysługujących mu zniżek na zamawiany towar. Wszystko oczywiście zależy od zasad relacji z danym salonem, jednakże rabaty te mogą osiągać nawet 20%. Ponadto, projektant wnętrz doskonale będzie się orientował, w którym miejscu najlepiej zadbają o rzetelną i terminową realizację Twojego zamówienia oraz gdzie zaproponują najatrakcyjniejszą ofertę. W przypadku ewentualnych zwrotów czy reklamacji, przychodząc do salonu z polecenia architekta, zdecydowanie możesz liczyć na nieco „lepsze” traktowanie.

  • …połączy wyposażenie, które chciałbyś zachować z nowo projektowanym wnętrzem

Dobry architekt wnętrz, to nie taki który wymusi na Tobie bezdyskusyjne wyrzucenie całego dotychczasowego wyposażenia. Prawdziwy profesjonalista powinien wysłuchać Cię i respektować Twoje oczekiwania. Z tego powodu, jeśli życzysz sobie w opracowywanym projekcie wnętrza pozostawić stół z krzesłami lub ulubiony fotel, który obecnie posiadasz, to koniecznie poinformuj o tym projektanta. Jego zadaniem będzie połączenie „starego” wyposażenia z nowym, w całkowicie odmienionej odsłonie.

  • …oszczędzi Twój czas

Projektant wnętrz pracując nad koncepcją wnętrza, zawsze bierze pod uwagę wiele kwestii i wytycznych, które osobom spoza branży jest bardzo łatwo przeoczyć. Wymiary, relacje, parametry techniczne, materiały…aż po sprostanie Twoim oczekiwaniom. Taka analiza projektu wymaga nie tylko wiedzy, ale także czasu, który współcześnie jest na wagę złota. Otrzymując od architekta gotową koncepcję wnętrza wraz z dobranymi materiałami, oszczędzasz czas, który samodzielnie musiałbyś poświęcić na przeglądanie katalogów i wycieczki do showroomów. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na usługę nadzoru autorskiego, architekt wyręczy Cię w pełnieniu pieczy nad realizacją projektu zgodnie z przyjętymi w nim założeniami.

Zobacz też: Nadzór autorski – kiedy warto zapłacić za święty spokój?

  • …pomoże Ci wybrać rzetelnych wykonawców oraz zaufanych sprzedawców

Każdy projektant wnętrz, posiada znajomości w swojej branży. Z tego powodu jeśli wahasz się w jakim salonie z wyposażeniem wnętrz obsłużą Cię najlepiej, gdzie jest najlepsza ekspozycja płytek ceramicznych albo który przedstawiciel handlowy przygotuje dla Ciebie najlepszą ofertę, zapytaj o to swojego architekta.

Działając w branży doskonale poznał także środowisko lokalnych wykonawców, dlatego szukając ekipy wykończeniowej bądź stolarza, możesz zasięgnąć jego opinii na temat konkretnych wykonawców lub poprosić o rekomendację. 

Zobacz też: Umowa na remont, dzięki której unikniesz sytuacji konfliktowych z wykonawcą.

  • …pomoże uniknąć pomyłek podczas budowy oraz prac wykończeniowych

Umysł architekta wnętrz pracuje z prędkością silnika odrzutowego. Projektant, widząc wnętrze przeznaczone do remontu bądź w trakcie prac wykończeniowych, poddaje analizie każdy jego element. Z tego powodu wie, że aby np. zaplanować oświetlenie sufitowe w kuchni, należy co najmniej znać rozmieszczenie wyposażenia kuchennego, a najlepiej mieć gotowy projekt zabudowy kuchennej. Odpowiednia kolejność prowadzonych przez architekta prac pozwala uporządkować wnętrze, uniknąć dodatkowych kosztów na skutek ewentualnych poprawek oraz zapobiec frustracji wynikającej ze źle dobranych w nim elementów. Umiejętność postrzegania konkretnych rozwiązań względem całego projektu pozwala na osiągnięcie doskonałego efektu końcowego (zwanego z przymrużeniem oka efektem „wow”).

  • …podniesie wartość Twojej nieruchomości

Jak już wcześniej wspomniałam, działania projektanta wnętrz, pomogą uzyskać maksymalny efekt z metrażu którym dysponujesz. Dobrze zaprojektowana przestrzeń, będzie przyjazna nie tylko w codziennym użytkowaniu. Jeśli w przyszłości, zdecydujesz się sprzedać swoje lokum, to na pewno dzięki wcześniejszym działaniom architekta, wycenisz je na wyższą kwotę. Przemyślana aranżacja i poprawnie dobrane rozwiązania, podwyższają wartość nieruchomości.

  • …zrobi wszystko raz, a dobrze

Remont i prowadzone we wnętrzu prace wykończeniowe są na tyle trudnym procesem, że każdy z klientów życzy sobie, aby jak najszybciej go zakończyć. Podstawą do terminowej realizacji założonych prac jest fachowo przygotowany projekt wnętrz, który nie tylko szczegółowo opisuje wszystkie zastosowane rozwiązania, lecz także minimalizuje ilość ewentualnych błędów mających wpływ na terminowe zakończenie budowy. Dobry projekt wnętrz powinien zawierać wszystkie niezbędne z technicznego punktu widzenia elementy, a zawarta w nim koncepcja spełniać Twoje oczekiwania estetyczne i funkcjonalne.

Tymczasem samodzielnie podejmowane decyzje dotyczące wnętrza, często w pośpiechu i bezpośrednio na budowie, mogą mieć negatywny skutek podczas prowadzenia dalszych prac remontowych lub w niedalekiej przyszłości, po rozpoczęciu korzystania z wnętrza. Źle dobrane materiały, bądź nieodpowiednie wymiary będą skutkować poprawkami w istniejących już fizycznie rozwiązaniach, co oznacza nic innego jak kolejny, mniejszy bądź większy remont, a także wiążący się z nim wydatek.

Mam nadzieję, że dziesięć przytoczonych przeze mnie argumentów, dlaczego architekt wnętrz oszczędzi Twoje pieniądze skutecznie przekonało Cię, że profesjonalny projektant pomoże Ci uniknąć licznych błędów czyhających na każdym etapie budowy i wykończenia wnętrza, rozpoczynając od projektu funkcjonalnego, a kończąc na dobraniu zasłon. Bezbłędna realizacja poprawnie przyjętych rozwiązań oznacza brak konieczności przeprowadzania kosztownych poprawek, co ostatecznie wpływa na Twoje finanse. Wnętrze po zakończeniu prac remontowych oraz finalnym umeblowaniu powinno pod każdym względem spełniać maksimum oczekiwań oraz odpowiadać Twoim przyzwyczajeniom i sposobowi funkcjonowania.

 

Jeśli udało mi się przekonać Cię, że koszt zatrudnienia architekta wnętrz jest niewielkim wydatkiem w kontekście tego, co możesz zyskać nawiązując tego typu współpracę, to gorąco zachęcam do zapoznania się z ofertą biura projektowego Prosty Plan. Nasz zespół wykwalifikowanych projektantek kompleksowo opiekuje się każdym klientem, służąc fachową wiedzą począwszy od etapu zmian deweloperskich, aż po sam nadzór autorski. Realizowane przez nasze biuro projekty, gwarantują satysfakcję klienta i wygodę w codziennym funkcjonowaniu we wnętrzu. Jeśli jesteś zainteresowany, to serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z zakładką „Realizacje”, a także do bezpośredniego kontaktu z nami. Spotkajmy się i porozmawiajmy o Twoim wymarzonym lokum!

Brak komentarzy!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.