Przejdź do głównej zawartości
12 minut

5 cech dobrego projektu wnętrza

Jaki właściwie jest dobry projekt wnętrza? Na pewno nie raz widziałeś wnętrze, którego aranżacja zapierała dech w piersiach, a prócz atrakcyjnej estetyki, uwagę zwracały również przyjęte w nim rozwiązania funkcjonalne. Gdy bliżej się przyjrzysz okaże się, że na ten atrakcyjny efekt końcowy wpływ miało wiele czynników, wziętych pod uwagę już podczas jego projektowania. Jaki jest sekret dobrze zaprojektowanych wnętrz?

Bez względu na to, czy zamierzasz powierzyć projekt swojego lokum architektowi, czy może spróbować własnych sił w urządzaniu wnętrza, warto abyś poznał pewne zasady, które decydują o atrakcyjności danej aranżacji.

W moim artykule, przedstawię kluczowe reguły dzięki którym zaprojektowana przestrzeń będzie nie tylko komfortowa i ergonomiczna, lecz także atrakcyjna wizualnie. Jednym słowem przepis na słynny „efekt wow”.

  • Funkcjonalność i ergonomia przyjętych rozwiązań

Przede wszystkim dobrze zaprojektowane wnętrze, to nie tylko kwestia jego estetyki, lecz także funkcjonalności. Jeśli coś jest ładne, ale niepraktyczne, natychmiast przestaje być użyteczne. Wnętrze powinno być kształtowane w taki sposób, aby przyjęte rozwiązania zostały dopasowane do potrzeb użytkowników. Dzięki temu typowe, codzienne czynności wykonywane będą w wygodny sposób, pochłaniając minimalną potrzebną ilość czasu oraz energii.

Funkcjonalne wnętrze to także takie, które zostało podzielone w sposób czytelny na poszczególne strefy główne: dzienną (salon, kuchnia, jadalnia), nocną (sypialnie), indywidualną (sypialnia rodziców, pokoje dzieci), wspólną (łazienka, toaleta), pracy (gabinet) oraz gospodarczą (schowek, garaż, pralnia, spiżarnia). W ich obrębie wydzielane są podstrefy charakterystyczne dla danego pomieszczenia takie jak np. strefa relaksu czy gotowania. Strefy powinny zostać wyznaczone w taki sposób, aby pomieszczenia ze sobą sąsiadujące pełniły podobne funkcje np. kuchnia w bezpośrednim sąsiedztwie jadalni, spiżarni oraz toalety.

Wnętrze mieszkalne powinno być nie tylko funkcjonalne, lecz także ergonomiczne. Ergonomia to zbiór zasad, których celem jest dostosowanie układu i warunków otoczenia użytkownika, tak aby czynności w nim były wykonywane w najskuteczniejszy możliwy sposób. Stosowanie się do tych reguł sprawi, że codzienne funkcjonowanie we wnętrzu będzie łatwiejsze poprzez przyjazne użytkownikowi rozmieszczenie wyposażenia, komfortowe oświetlenie, wygodne meble oraz dopasowanie określonych wymiarów i parametrów do użytkowników. Doskonałym przykładem jest dostosowanie parametrów zabudowy kuchennej do wzrostu jej użytkowników, co oznacza umieszczenie blatu roboczego na odpowiedniej wysokości oraz powieszenie szafek kuchennych, tak aby sięganie do ich wnętrza było komfortowe dla osób dorosłych. Ponadto, układ każdego z pomieszczeń powinien zostać zaplanowany w taki sposób, abyś miał swobodny dostęp do jego wszystkich elementów i mógł swobodnie się po nim poruszać czyli np. aby otwierające drzwi nie uderzały w fotel, a krzesła mogły być swobodnie odsuwane od stołu.

Urządzając wnętrze zgodnie z zasadami ergonomii oraz dbając o jego funkcjonalność, stworzysz przestrzeń w której wykonywanie codziennych czynności będzie wygodne, szybkie i bezkolizyjne.

Przykład naszego projektu: Projektowanie rozpoczęliśmy od wnikliwej analizy stylu życia naszego klienta. W czasie rozmowy podzielił się z nami informacjami o swoich oczekiwaniach, przyzwyczajeniach i rzeczach, które posiada. (…) Zmieniłyśmy wannę na prysznic, zaprojektowałyśmy blat kuchenny na niestandardowej wysokości (prawie 100 cm!), stworzyłyśmy wygodne miejsce do pracy w sypialni i wyeksponowałyśmy pianino w salonie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z realizacją „Piętro wyżej”!

  • Powtarzalność materiałów oraz wzorów

Czynnikiem wpływającym na efekt końcowy projektu pod kątem wizualnym jest powtarzanie materiałów, kształtów i wzorów we wnętrzu. Powielając je w przestrzeni sprawisz wrażenie, że będzie ona spójna i przemyślana. Ponadto, nie ograniczaj się do jednego pomieszczenia, ponieważ najlepszy efekt otrzymasz, jeśli zachowasz tę konwencję w całym wnętrzu.

W przypadku materiałów, warto np. zastosować w całym projekcie ten sam materiał na frontach meblowych lub powtórzyć konkretną płytkę w kilku miejscach. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś użyć danej płytki na każdej możliwej płaszczyźnie, ale dobrze, jeśli wykorzystasz ją w kilku miejscach, np. na podłodze w strefie wejściowej oraz na ścianie nad blatem kuchennym. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach! Znaczenie mają także materiały w zastosowanych dodatkach. O wiele lepiej, jeśli dobierając je postawisz na wspólny mianownik taki jak np. sznurek, rattan bądź stare złoto. Zwróć także uwagę na spójne wykończenie wyposażenia w postaci nóżek meblowych, opraw oświetleniowych oraz uchwytów.

Przykład naszego projektu: Jasnoszara, matowa płyta meblowa została zestawiona z szarym blatem o wysokim połysku oraz dębowym fornirem szafek wiszących. Ścianę pomiędzy nimi obłożono, tą samą co w holu, płytką w o geometrycznym wzorze w monochromatycznej kolorystyce. Zastosowanie tych samych materiałów w różnych miejscach jest zabiegiem celowym, nadającym wnętrzu spójności i harmonii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z realizacją „Najpiękniejsza podróż”!

W podobny sposób możesz powtarzać określone desenie. Stosując wzór marmuru w kuchni oraz w łazience, powtórz go w innym pomieszczeniu, np. sypialni w formie tapety o podobnym wzorze. Jeśli kładziesz na podłodze deskę o wzorze „jodełki” zastanów się jak mógłbyś do niego nawiązać – może w formie pikowania na zagłówku łóżka lub ryflowaniu na szafkach? W zabawie w powtarzanie wzorów nie ma ograniczeń, a rewelacyjny efekt końcowy masz gwarantowany.

Przykład naszego projektu: Nie bez powodu wybór padł więc na drewniany parkiet ułożony w jodełkę. Zresztą wprawne oko odnajdzie ten motyw na innych elementach wyposażenia. Jodełka nadała charakter i ożywiła spokojne, niemal skąpane w bieli i pudrowym różu wnętrze.”

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z realizacją „Lubię tu wracać”!

Konkretne elementy we wnętrzu mogą nawiązywać do siebie nie tylko w formie materiałów wykończeniowych czy wyposażenia, ale także w bardzo subtelny sposób jako np. tekstylne dodatki lub niewielkie meble. Opcji jest wiele, a zastosowane w ten sposób akcenty, spoją dane wnętrze w wizualną i estetyczną całość.

  • Spójność kolorystyczna i stylistyczna we wnętrzu

Jednym ze standardowych działań projektantów wnętrz jest zastosowanie spójnych kolorów w całym wnętrzu, bez względu na to w jaki sposób zostało ono podzielone. Zapomnij o niegdyś modnym malowaniu każdego pomieszczenia w innym kolorze, które nadawało wrażenia przypadkowości dobranych barw oraz optycznie zmniejszało całe wnętrze. Obecnie rządzi harmonia i wcale nie oznacza to, że powinieneś pomalować wnętrze w jednym kolorze.

Doskonałym zabiegiem jest zawężenie kolorystyki do trzech podstawowych kolorów oraz dodanie do nich jednego, akcentującego kompozycję. Te trzy powinny zostać użyte we wzajemnym stosunku 6 do 3 do 1. Jako kolor dominujący, czyli występujący w największej ilości, wybierz neutralny odcień – idealnie sprawdzi się biały, jasno szary, ecru lub taupe. Zachowaj ostrożność w dodawaniu kolejnych kolorów, zwłaszcza na większych płaszczyznach, ponieważ silny odcień z łatwością zaburzy uzyskaną wcześniej harmonię.

Przykład naszego projektu: Jedną z pierwszych wytycznych odnośnie do aranżacji mieszkania była potrzeba wplecenia koloru w bezpieczną bazę bieli i szarości. Długo zastanawialiśmy się i dyskutowaliśmy z klientami na temat formy i miejsca wyeksponowania mocniejszych barw. Ostatecznie wybór padł na fantazyjne, pięknie wykonane i żywo kolorowe tapety.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z realizacją „Kocie oko”!

Podobnie jest z zachowaniem określonego stylu we wnętrzu. Ścisłe przestrzeganie aranżacji utrzymanej w jednolitej stylistyce jest bezpieczną, chociaż nieco monotonną opcją, która gwarantuje harmonijny efekt w projektowanej przestrzeni. Takiej decyzji nie można zbyt wiele zarzucić, a wręcz powinno docenić się determinację w dążeniu do uzyskania określonego charakteru we wnętrzu. Jednak o wiele bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem będzie świadome łączenie pokrewnych stylów, form oraz kształtów poprzez odnalezienie ich wspólnych cech np. nóżek, sposobu wykończenia, zaobleń itp. Jeśli jednak nie jesteś pewien czy wyposażenie o różnorodnej stylistyce do siebie pasuje, lepiej abyś zrezygnował z ich połączenia (lub sięgnął porady projektanta).

Wyjątkiem jest tzw. eklektyzm (który, jak to zwykle bywa, każdy interpretuje w inny sposób), gdzie harmonia i szyk we wnętrzu zostają osiągnięte poprzez świadome zestawienie elementów o różnorodnej stylistyce. Nie oznacza to jednak, że każdy miszmasz może zostać przypisany temu stylowi, ponieważ zestawienie różnorodnych obiektów wymaga niezwykle dobrego gustu oraz wyczucia kompozycji.

  • Ponadczasowa stylistyka

Kolejną z cech dobrego projektu wnętrza jest jego ponadczasowa stylistyka. Prosta, dyskretna, a zarazem wyrafinowana. Połączona z nowoczesnymi rozwiązaniami może stanowić doskonałą aranżację projektowanej przestrzeni. Tego typu wnętrze jest aktualne bez względu na panujące trendy, a jego sekret tkwi w zachowaniu równowagi estetycznej pomiędzy wszystkimi elementami. Jeśli wybierzesz ponadczasową kolorystykę, wyposażenie oraz materiały, możesz być pewien, że nawet po upływie kilkunastu lat, zastosowany styl będzie wciąż aktualny.

Tymczasem stosowanie najnowszych trendów jest nieco ryzykowne. Może okazać się, że za sezon lub dwa rozwiązania te zostaną okrzyknięte niewypałem, a Ty albo będziesz musiał pogodzić się z tym faktem, albo zrobić kolejny remont. Nie oznacza to jednak, że powinieneś rezygnować z zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Warto jednak, abyś w swoich wyborach nie kierował się wyłącznie panująca modą, a zastanowił się, co tak naprawdę Ci się podoba.

Przykład naszego projektu: W projekcie od początku dominowała klasyka w połączeniu z nowoczesnością. Dębowa podłoga ułożona jest w jodełkę (…) ale przełamana nowoczesną zabudową kuchenną. Duński design z lat 60 łączy się z praktycznymi rozwiązaniami, a chłodne szarości są ocieplone przez tkaniny i tapicerki. Wszystko zachowane w idealnych proporcjach, które tak naprawdę nigdy nie wyjdą z mody.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z realizacją „Sztuka kompromisów”!

  • Perfekcyjne dopasowanie do oczekiwań

Każdy projekt wnętrza, powinien być maksymalnie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, niczym ubranie szyte na wymiar. Bez względu czy chodzi o jego funkcję, dodatkowe pomieszczenie, rozmieszczenie wyposażenia, a może określone wysokości. Jeśli jakieś rozwiązanie jest dla Ciebie wygodne i je sobie cenisz, nie wahaj się aby je zastosować. Na pierwszym miejscu stoi komfort Twój oraz Twoich domowników.

Posiadasz czworonożnych lokatorów? Zastanów się nad zapewnieniem im specjalnych udogodnień takich jak np. szafka na kuwetę lub miejsce na drapak (zobacz realizację: „Kocie oko”). Potrzebujesz wygodnego miejsca do pracy? Zamiast pracować w niewygodnej pozycji przy stole w jadalni, postaw na kącik do pracy (zobacz realizację: „Piętro wyżej”) lub gabinet (zobacz realizację: „Lubię tu wracać”). Gwarantuję Ci, że nawet z najmniejszego wnętrza można wygospodarować taką przestrzeń. Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz potrzebował wydzielić z otwartej przestrzeni kolejne pomieszczenie, już na etapie remontu możesz je wstępnie przygotować do takiej modyfikacji np. w postaci wykonania w kluczowych miejscach gniazd elektrycznych oraz oświetlenia.

Przykład naszego projektu: Alicja była naszą najbardziej wymagającą inwestorką. W jej nowym, wymarzonym pokoju musiało znaleźć się miejsce nie tylko na jej bajeczny domek-łóżko, ale również zaszczytne miejsce dla jej przyjaciela-królika Filipa. (…) Już na etapie projektu zakładaliśmy, że do Alicji i Filipa dołączy kiedyś siostra lub brat, więc mieszkanie musiało być zaplanowane na kilka lat do przodu z możliwością szybkiej i prostej rearanżacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z realizacją „Alicja w Krainie Czarów”!

Przykładów dopasowania wnętrza do potrzeb mogłybyśmy wymieniać bez końca. Praktycznie każdy projekt wiąże się z realizacją określonych funkcji, które wynikają z indywidualnych preferencji jego użytkownika. Zaspokojenie tych potrzeb gwarantuje, że wnętrze będzie wygodne w codziennej eksploatacji.

Podsumowanie

W architekturze wnętrz, kluczem do sukcesu jest odpowiednie, indywidualne podejście do każdego projektu. Zachowanie funkcjonalnych i ergonomicznych walorów w lokum pozwoli Ci w wygodny sposób wykonywać codzienne czynności, a korzystanie z takiego wnętrza będzie wyłącznie przyjemnością. Dobierając wyposażenie, kolorystykę oraz pozostałe elementy powinieneś spojrzeć na swoje lokum „całościowo” traktując je jak otwartą przestrzeń, bez względu na to w jaki sposób w rzeczywistości jest ona podzielona. Zastosowanie jednolitych materiałów, współgrających kolorów oraz powtarzalność wzorów zagwarantuje harmonię i spójność we wnętrzu. Ponadczasowa stylistyka i wyważone akcenty pozwolą cieszyć się atrakcyjnym wizualnie wnętrzem przez wiele lat.

 

Jeśli marzysz o dobrze zaprojektowanym wnętrzu, a także nie jesteś pewien jak uzyskać ten efekt, poproś o pomoc specjalistę w tej dziedzinie. Architekt wnętrz, bo o nim mowa, w sposób kompleksowy pomoże rozwiązać Twoje dylematy i dobierze odpowiednie kolory, materiały oraz wyposażenie. Biuro Projektowe Prosty Plan oferuje różnorodne pakiety projektowe, tak aby sprostać wymaganiom i potrzebom wszystkich klientów. Czy chciałbyś mieszkać we wnętrzu o harmonijnej stylistyce? A może chcesz w nim połączyć zróżnicowane wyposażenie? Masz pomysł, ale nie wiesz jak wcielić go „w życie”? Skontaktuj się z nami! Profesjonalistki tworzące Prosty Plan doskonale wiedzą jak rozwiać Twoje wątpliwości i wspólnie stworzyć wnętrze marzeń!

Jedna odpowiedź do „5 cech dobrego projektu wnętrza”

  1. Widzę, że powtarzalność jest ważnym elementem kiedy mówimy o jakimkolwiek designie.
    W przypadku przestrzeni mieszkalnych nadaje to ciągłości przestrzeni, konkurując z chaosem „wszystkiego z innej bajki”, a w przypadku interfejsów użytkownika, nadaje intuicyjności 🙂
    Super artykuł, oby takich więcej!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.