Przejdź do głównej zawartości
11 minut

Rodzinne kontrasty

Zlokalizowane na warszawskim Mokotowie mieszkanie o powierzchni 92 m2 to przestrzeń, którą miałyśmy przyjemność zaprojektować dla czteroosobowej rodziny – małżeństwa z dwójką dzieci. Projekt ten podjęłyśmy dość wcześnie, bo jeszcze na etapie zmian deweloperskich, dzięki czemu wraz z naszymi Klientami mogłyśmy uwzględnić spore zmiany w układzie wnętrza. Klienci zdecydowali się na najkorzystniejszy wariant współpracy, a mianowicie projekt z nadzorem. Wybór tej opcji zagwarantował im nie tylko profesjonalnie przygotowany projekt wnętrza wraz z niezbędną dokumentacją, lecz także pewność, że cały proces jego realizacji przebiegnie zgodnie z planem. Efektem tego powstało wnętrze, które całkowicie odzwierciedla oczekiwania i potrzeby naszych klientów.

Na dobry początek

Funkcjonalnie zaprojektowana strefa wejściowa to klucz do zadowolenia z zamieszkiwanego wnętrza. Ważne jest, aby nie tylko znalazło się w niej miejsce na wygodne przechowywanie odzieży wierzchniej, lecz także przestrzeń do odkładania bieżąco użytkowanych bądź pozostawionych przez gości kurtek oraz butów. Funkcje te gwarantuje zaprojektowana na wymiar, duża szafa zwieńczona na narożniku wnęką z tapicerowanym siedziskiem oraz haczykami.

Ścianę naprzeciwko podświetlono dekoracyjnymi kinkietami i obłożono okładziną z cegły, która pojawia się również w salonie. Na jej tle stanęła elegancka komoda dedykowana przechowywaniu butów. Podłoga w strefie wejściowej została wyłożona szarą płytką imitującą beton, a w pozostałej części mieszkania, z wyjątkiem łazienek oraz aneksu kuchennego, położono dębową deskę. We wszystkich drzwiach wewnętrznych wykorzystano mechanizm odwrotnej przylgi, dzięki czemu mogły one zostać licowane od strony korytarza, tworząc estetyczny efekt jednolitej płaszczyzny.

Zobacz też: Które drzwi będą najlepsze do twojego mieszkania?

Dobrze zaplanowane

Jedną z cech wyróżniających ten projekt jest fakt, że podjęta na etapie zmian deweloperskich współpraca pozwoliła na wprowadzenie indywidualnych modyfikacji w układzie mieszkania. Stało się tak w przypadku kuchni, którą deweloper zaprojektował w formie zamkniętego pomieszczenia z dwoma wejściami: od strony korytarza oraz salonu. Zdecydowałyśmy, aby całkowicie otworzyć kuchnię na salon poprzez wyburzenie znajdującej się pomiędzy nimi ściany działowej oraz zabudowanie wejścia od strony korytarza. Zabieg ten pozwolił uzyskać efekt otwartej na salon kuchni, będącej jednocześnie nieco na uboczu i nieprzytłaczającej swoją formą przestrzeni dziennej.

Zobacz też: Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety użytkowania

Energetyzująca kuchnia

Dzięki modyfikacjom, które przeprowadziłyśmy na etapie zmian deweloperskich, uzyskana kuchnia zmieściła nie tylko sporych wymiarów zabudowę, lecz także praktyczny półwysep. Szafki zostały wykonane z fornirowanej płyty oraz białego MDF-u o wysokim połysku. Na blacie umieściłyśmy konglomerat w grafitowym odcieniu, a przestrzeń pomiędzy nim a szafkami wiszącymi obłożyłyśmy szkłem typu lacobel. Uwagę zwraca również kontrastujący z zabudową sprzęt AGD w czarnym kolorze i wolnostojąca lodówka, wokół której zaprojektowałyśmy obszerną przestrzeń do przechowywania. Ściany sąsiadujące bezpośrednio z kuchnią pomalowano w szafirowym kolorze, co stanowi dynamiczne zestawienie z zastosowanymi w niej materiałami.

Zobacz też: Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Naprzeciwko półwyspu kuchennego ulokowany został rozkładany stół jadalniany, mieszczący na co dzień 6 osób. Znajdujące się w pobliżu, okna balkonowe, wyśmienicie doświetlają strefę jadalni, pozwalając cieszyć się widokami z zewnątrz o każdej porze dnia.

Czas na przygodę

W przestrzeni pomiędzy korytarzem, salonem a kuchnią znajduje się, powstała na życzenie Klientów, wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna. Jest to pokryta magnetyczną farbą ściana, na której umieszczona została wciąż powiększająca się kolekcja magnesów pochodzących z różnych zakątków świata. Te urocze gadżety to forma rodzinnej, pamiątkowej kolekcji, która z każdym kolejnym wyjazdem (a jest ich wiele) powiększa się o kolejny magnes. Ulokowanie ekspozycji na ścianie znajdującej się w samym sercu mieszkania, pozwala cieszyć się jej urokiem i przywołuje miłe wspomnienia powiązane z każdą z wypraw.

Przytulna i praktyczna strefa relaksu

Spore wyzwanie stanowił projekt strefy odpoczynku przeznaczonej dla czterech domowników, a także ich ewentualnych gości. Przestrzeń została zagospodarowana w taki sposób, aby pozostała nadal przestronna, a jednocześnie mieściła nieco większe grono osób. Doskonałym rozwiązaniem okazało się zestawienie dwóch sof: narożnej oraz klasycznej. Odwrócenie narożnika plecami do kuchni oraz jadalni było celowym zabiegiem, mającym na celu subtelne oddzielenie kącika relaksu od pozostałej strefy dziennej. Tło dla kanapy stanowi obszerny regał, na którego otwartych półkach znalazły się spore zbiory literatury należące do naszych Klientów. Niższa część zabudowy to szafki zamknięte służące do przechowywania wszelkiego rodzaju dokumentów i faktur.

Zobacz też: Projekt Harmonia – idealne połączenie salonu z aneksem kuchennym

Centralny element strefy relaksu stanowi telewizor, powieszony na dekoracyjnej ścianie obłożonej okładziną z naturalnej cegły pochodzącej z rozbiórki. Na uwagę zasługuje znajdujące się po lewej stronie telewizora, lustro. Tworzące się w nim odbicie to nie tylko sposób na doświetlenie strefy relaksu światłem padającym z okien, lecz także „pozostanie w kontakcie” z pozostałą częścią strefy dziennej.

Mieszkanie znajduje się na ostatniej kondygnacji w bloku, co sprawia, że przez większość roku jest w nim ciepło i grzejniki bywają włączane naprawdę sporadycznie. Z tego powodu, podjęłyśmy decyzję o zachowaniu ich oryginalnej lokalizacji, ukrywając je za zasłonami.

Odpoczynek w cieniu kwiatów

Zaprojektowana sypialnia stanowi przytulną i wygodną przestrzeń, w której znalazło się miejsce nie tylko na komfortowe, dwuosobowe łóżko, lecz także na obszerną garderobę oraz szykowną toaletkę, umieszczoną na tle ogromnego lustra. Zabieg ten, dodatkowo powiększa i rozświetla wnętrze, nadając mu eleganckiego charakteru.

Ścianę za łóżkiem udekorowałyśmy kwiecistą tapetą marki WonderWall Studio. Poniżej, umieściłyśmy wykonane na wymiar przez tapicera panele, które zapewniają komfortowe oparcie dla pleców oraz doskonale chronią newralgiczny fragment ściany. Po obydwu stronach łóżka nie mogło zabraknąć także lamp ściennych o regulowanej wysokości oraz podręcznych gniazd elektrycznych i łączników. Znajdujące się poniżej szafki nocne zapewniają miejsce na przechowanie drobiazgów oraz niezbędnych bibelotów. Cała zabudowa została wykonana na wymiar przez stolarza, dzięki czemu maksymalnie wykorzystano przestrzeń tego pomieszczenia, zachowując jego funkcjonalność i ergonomię użytkowania.

Zobacz też: Jak dobrać tapetę do wnętrza? Proste pomysły na doskonałą aranżację

Baśniowa podróż w kosmos

Pozostałe dwa pomieszczenia to pokoje dziecięce, które zaprojektowałyśmy dla rodzeństwa. W związku z tym, że pozwolił na to metraż mieszkania, wraz z Klientami wspólnie zdecydowałyśmy, aby każde z nich otrzymało własny pokój. Takie rozwiązanie zapewniło nie tylko prywatność i intymność, niezwykle ważną na każdym etapie dorastania, lecz także możliwość personalizacji danego wnętrza. W ten sposób nasza dziewięcioletnia klientka, miłośniczka baśni i legend, jako tapetę ścienną wybrała fantastyczną grafikę, którą wyprodukowano specjalnie na jej zamówienie. Podobna sytuacja miała miejsce w pokoju pasjonującego się astronomią brata, gdzie na ścianę trafiła tapeta przedstawiająca kosmos.

W obu wnętrzach nie mogło zabraknąć miejsca na zabawki, gry planszowe a przede wszystkim, uwielbiane przez rodzeństwo książki. Łóżka na antresolach, biurka, regały oraz szafy zostały zaprojektowane na wymiar, dzięki czemu maksymalnie wykorzystano metraż pomieszczeń. Podniesione wyżej łóżka pozwoliły na umieszczenie pod nimi dodatkowej sofy, doskonałej do zabawy i relaksu w ciągu dnia, a także mogącej służyć w szczególnych sytuacjach, jako dodatkowe miejsce noclegu dla najmłodszych gości. Znajdujące się w obydwu pokojach obszerne biurka, gwarantują wygodną przestrzeń do nauki przy tablecie lub komputerze oraz nawet do wykonywania prac plastycznych. Blaty spokojnie zmieszczą dodatkowe przybory szkolne, akcesoria papiernicze oraz książki.

Pokoje posłużą rodzeństwu przez wiele lat, ponieważ zostały zaprojektowane nie tylko, mając na uwadze ich obecne potrzeby, lecz także te, które będą aktualne za kilka lat.

Wygodnie i praktycznie

W przypadku kwestii sanitarnych, przy większej liczbie domowników, doskonałym udogodnieniem jest dodatkowa toaleta. Z tego powodu oprócz obszernej łazienki z prysznicem wyposażonej w miskę ustępową, mieszkanie posiada drugą, mniejszą toaletę.

Pierwsze z pomieszczeń to stosunkowo przestronne wnętrze, w którym zmieściłyśmy sporych wymiarów prysznic typu walk-in z odpływem liniowym w posadzce. Na ścianie znajdującej się naprzeciwko wejścia zaprojektowałyśmy szafkę łazienkową, na której blacie umieściłyśmy umywalkę nablatową. Na ścianie nad nią, znalazło się nowoczesne lustro z funkcją oświetlenia twarzy i dodatkowym podświetleniem LED. Na ścianach oraz podłodze pojawiła się płytka o wzorze surowego betonu, zestawiona z ciepłym odcieniem fornirowanych drzewem tygrysim mebli. Ciekawy akcent we wnętrzu stanowi ściana prysznicowa obłożona jasnym dekorem o przestrzennej formie. Ta sama płytka pojawia się także w dekoracyjnej wnęce nad zabudową stelaża WC. Całość została uzupełniona klasyczną armaturą natynkową (zestaw prysznicowy) i stawianą (umywalkowa) w kolorze chrom. Obszerne, wykonane na wymiar, zabudowy meblowe gwarantują przestrzeń do przechowywania niezbędnych kosmetyków, akcesoriów oraz środków czystości.

Tymczasem drugie z pomieszczeń, pełniące funkcję samodzielnej toalety, zostało wyposażone nie tylko w miskę ustępową i umywalkę, lecz także w pralkę oraz suszarkę automatyczną. Zrealizowany przez nas projekt różni się od przyjętych przez dewelopera założeń, ponieważ zrezygnowałyśmy ze wstępnie zaprojektowanego prysznica na rzecz pojemnej zabudowy, w której z łatwością zmieszczą się wszystkie detergenty, dodatkowe wyposażenie oraz kosze na brudne ubrania. W kwestii materiałów zachowałyśmy podobną koncepcję jak w głównej łazience. Szafki nad zabudową stelaża miski ustępowej dodatkowo podkreśliłyśmy lustrzanymi frontami oraz wnęką fornirowaną drzewem tygrysim.

Zobacz też: Łazienka w bloku – jak ją urządzić?

Rodzinne kontrasty

Pracując nad projektem, nadałyśmy mu nazwę „Rodzinne kontrasty”. Nazwa ta odzwierciedla nie tylko charakter wnętrza, ale także doskonale opisuje jego domowników. Nie da się ukryć, że zastosowane materiały są ze sobą zestawione w nieco kontrastowy, aczkolwiek harmonijny sposób. Pomalowane na szafirowy kolorze ściany odważnie oddziałują z ceglaną okładziną, a ciepły odcień drewna, jeszcze bardziej podkreśla tę kompozycję. Podobna relacja ma miejsce w rodzinie, dla której projektowałyśmy to wnętrze. Jej członkowie znacząco różnią się między sobą charakterem, temperamentem oraz sposobem bycia. Nawet rodzeństwo pasjonuje się zupełnie innymi rzeczami. Jednak pomimo tych różnic, a może właśnie z uwagi na nie, wszyscy domownicy są ze sobą doskonale zgrani, uzupełniając się wzajemnie, tworzą jedność tak jak pojawiające się w niniejszej aranżacji kontrasty.

Opracowanie tego projektu i czuwanie nad jego rzetelną realizacją było sporym, jednak niezwykle satysfakcjonującym wyzwaniem. Widząc efekt, a przede wszystkim zadowolenie klientów trudno było ukryć wzruszenie. To właśnie w tym wnętrzu, jego mieszkańcy przez najbliższe kilka lat będą między innymi budzić się, jeść śniadania, bawić się oraz spędzać długie wieczory przed telewizorem. Z tego powodu starałyśmy się sprostać oczekiwaniom wszystkich domowników i ich preferencjom w absolutnie każdym aspekcie. Dzięki temu, w naszym biurze projektowym Prosty Plan powstało kolejne wnętrze „skrojone idealnie na wymiar”.

Jeśli szukasz pomysłów na to, w jaki sposób urządzić swoje lokum lub potrzebujesz pomocy w doborze konkretnych rozwiązań, zwróć się o pomoc do profesjonalistów, takich jak zespół projektantek tworzących pracownię Prosty Plan. Bez względu na to, czy planujesz przeprowadzkę do nowego mieszkania, czy może gruntowny remont, pomożemy Ci urzeczywistnić marzenia! Nie czekaj, skontaktuj się z architektkami z biura projektowania wnętrz Prosty Plan, aby wspólnie stworzyć wnętrze, które pokochasz od pierwszego wejrzenia. Świadczymy nasze usługi, aby pomóc Ci zamieszkać w funkcjonalnym i komfortowym wnętrzu, bez względu na to, jaki ma metraż!

3 odpowiada na „Rodzinne kontrasty”

  1. Co zastosowano na podłodze w salonie i pokojach? Czy to deska a może jednak panele? Bardzo ładnie się komponuje z niebieskim – ciepło i przytulnie.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.